Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,jsem podnikatel živnostník. Na pile jsem si objednal truhlářské řezivo určitých rozměrů a kvality.Včetně vysušení a ohoblování,celkem za 80 000,- při nakládce na naše vozidlo bylo již spáskované v hráních a byla vidět jen horní plocha ohoblovaných prken,která byla podle mých představ a byla vpořádku. Doma jsem však zjistil že uvnitř balíku prken byly i špatné kusy s vypadlími suky ,špatně ohoblované(u jednoho konce o 4 mm užšši než byl požadavek. Takže zhruba polovina dodávky byla z horšího matrialu a ještě i část prken prohnutá a špatně ohoblována.Zajímal by mě postup při reklamaci,Prodejce by uznal vrácení částky 4000,- to znamena snížení ceny prkna ,kterých je 400 ks o 10 kč,to však zjevně nemúže nahradit vzniklou škodu špatným matrialem a špatně opracovaním. Jak v takovém případě postupovat,nebot nemáme záznam v jaké kvalitě by mělo truhlářské řezivo být.Vše bylo dohodnuto ustně,nechtěl ani zálohu a ani smlouvu o dílo ve které bychom to specifikovali.V každem případě i ohoblování je zjevně uděláno špatně.Pravděpodobně je možné udělat znalecký posudek a pak se soudit? Děkuji za informace. Hezký večer.
Souhlasím s poradcem nademnou, pokud to bylo ústně je to slovo proti slovu, nemáte na čem stavět. A přijde mi na hlavu udělat obchod za 80 000 CZK bez jakéhokoli dokladu, možná by se soudit dalo, ale co když to prohrajete? To budou další náklady na víc.
Tady ¨většina radilů říká svůj osobní a ničím nepodložený názor. Podle nového občanského zákoníku,který nahradil zákoník obchodní, může být smlouva uzavřena i ústně či elektronicky.
§ 1757 říká : Po uzavření smlouvy mezi stranami v jiné formě než písemné je stranám ponecháno na vůli, zda si obsah smlouvy v písemné formě potvrdí.
(2) Učiní-li tak při podnikání stran jedna z nich vůči druhé v přesvědčení, že její potvrzení zachycuje obsah smlouvy věrně, platí smlouva za uzavřenou s obsahem uvedeným v potvrzení,
Jinak je zcela zřejmé že
§ 2913 Porušení smluvní povinnosti
(1) Poruší-li strana povinnost ze smlouvy, nahradí škodu z toho vzniklou druhé straně nebo i osobě, jejímuž zájmu mělo splnění ujednané povinnosti zjevně sloužit.
§ 2952
Hradí se skutečná škoda a to, co poškozenému ušlo (ušlý zisk - (který ovšem musíte nějak doložit)/
Zkuste uplatnit tyto argumety a pokud se nedohodnete,pak opravdu soudní znalec a soud.
Šanci tam máte, smlouva byla řádně uzavřena a nelze u Vás zpochybnit, že za cenu 80.000,-Kč si budete objednávat prkna nevalné kvality. Pozor, u Vás se nejedná o žádnou spotřebitelskou smlouvu, ale klasickou kupní smlouvu (smlouva byla uzavřena na dodávku zboží mezi 2 podnikateli). Doporučuji Vám obrátit se na advokáta, nemělo by se jednat o obtížnou právní věc. Pro Vás je zásadní, že jak dle starého, tak dle nového občanského zákoníku, právo z vadného plnění nevylučuje právo na náhradu škody.
§ 1925
[Právo na náhradu škody]
Právo z vadného plnění nevylučuje právo na náhradu škody; čeho však lze dosáhnout uplatněním práva z vadného plnění, toho se nelze domáhat z jiného právního důvodu.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.