Nejste přihlášen/a.
Chci se zeptat na Váš názor ohledně plísně v paneláku.
Panelák je postaven někdy v 80. letech (nejsem tak starý a ani majitel). Kromě výměny oken za plastová neprodělal žádnou rekonstrukci kromě rekonstrukci (částečnou) vnitřního vybavení bytu tedy spíše jádra a kuchyně.
Je to 3+1 a v podstatě ve všech pokojích kromě kuchyně je hlavně u oken plíseň. Byt obývají dva dospělí (jen spolubydlící) a malé dítě.
1. pokoj je celkem ještě v pohodě plíseň minimum
2. pokoj je dětský a plísně už je víc kolem oken jsou to pásy a v jednom rohu je i kolem země
3. pokoj původně obyvák nyní obýván jednou dospělou osobou zde je plísně absolutně nejvíc. Kolem oken v horním okraji stěny kde je okno je v rohu flek o délce cca 50cm na stranu a 30cm směrem dolů. Plus ještě další fleky na spodním rohu.
V kuchyni kde se suší prádlo, kde je pračka a kam ústí okénko z koupelny jsem nic neobjevil.
Naopak můj objev je u oken z vnější strany kdy nevím jak a kdo to dělal, ale nahoře (jakoby překlad) je díra jakoby chyběl kus omítky nebo sádry nebo čím to zapravovali a to minimálně u dvou pokojů. Ve třetím jsem to nezkoumal měl jsem toho už dost.
Můj laický názor je, že je hrozně odfláknutá kvalita oken a hlavně jejich zapravení kdy tam zatéká plus možná něco s mezerou mezi panely kam taky podle mě zatéká.
Panelák má 8 pater a toto je byt v 6 patře. Dva malé pokoje jsou krajní. Kuchyň je jakoby utopená díky lodžii. No a původní obyvák navazuje na kuchyň a z druhé strany na sousední byt.
V bytě nebydlím já, ale sestra se spolubydlícím proto je to takové těžkopádné.
Můžu se zeptat na Váš názor je tak podle textu?
Může to být více faktory:
Koukněte na okna - mají mezi skly hliníkový rámeček? Tato okna bývají často problematická.
Další věc - okno může být špatně nainstalováno do otvoru - měly by se používat speciální těsnící pásky v osazovací spáře. Viděl jsem už několik oken kam se to nenamáhaly dát a tak se tam tvořily plísně. Podle toho co píšete je zřejmě kámen úrazu v tom zasazení oken.
Kupte do teploměr s vlkoměrem a pravidelně kontrolujte vlhkost. Pak stará dobrá rada - větrat a topit.
Kupte sušičku na prádlo a nesušte jej v bytě na sušáku.
Při vaření striktně používat digestoř.
Vyházejte kytky.
Pokud tohle všechno děláte a nepomáhá to, tak to jen potvrzuje, že je to tou chybnou instalací oken, popřípadě i zateplením domu. Pozvěte si firmu s termokamerou a ta to zjistí s jistotou a přesností.
Místo technické rady otázka: Kdo je majitelem bytu? Mířím tím tam, že než hledat technické řešení a investovat do cizího, bylo by lepší hledat jiné bydlení. Pokud to lze. Dlouhodobý pobyt v plísni je ranou pod pás zdraví každého člověka, zejména pak malých dětí.
doplněno 29.11.14 15:30:to vklus: Rozumím, je to tedy snaha pomoci těm, co na dobře míněné rady nedají, posunutá spíš do teoretické roviny. Základní technické rady již dal michalk a bez dalších údajů a spolupráce bydlících s tím těžko někdo něco víc udělá. Pokuste se promluvit se sestrou. Plísně rozhodně nejsou neškodný spolubydlící. Mohou způsobovat alergie, astma a další zdravotní komplikace. Což je doživotní záležitost.
Majitelem domu je osoba X (neznám). Od ní to má pronajmuté spolubydlící a nyní v bytě bydlí (i se souhlasem majitele bytu) sestra s dítětem. Bohužel nějak neřeší, že by to měli nahlásit majiteli a o stěhování by člověk slyšel jen dlouhodobé a sáhodlouhé debaty proč to nejde.
Mě spíš zajímá proč se to může dít. O bytech v paneláku jsem vždy slyšel a zažil, že jsou spíš až moc suché. Proto mě to zajímá.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.