Nejste přihlášen/a.
Dobrý den
S manželkou máme v plánu postavit si svůj vlastní rd domeček. Na hlavní topení by byl plynový kotel (podlahové topení). Uvažujeme ještě o topení dřevem. Nevíme ale zda do projektu dát dřevo kotel a nebo krbové kamna s výmněníkem. Na toto topení by jsme asi musely dát nádobu do které by se nahřívalo toto teplo.
Poradíte co by nás mohlo přijít levněji a účelnější?
Děkujeme
Dobrý den
Pokud bude v domečku nějaké "centrální vytápění" (plyn, el. kotel atd.) pak na Vašem místě osobně bych si pořídil jen kamna bez tepl. výměníku a prostor domečku bych si již teď "rozvrhl" tak aby většina vytápěných prostor měla vůči sobě "otevřenou dispozici". Kamna tedy chcete-li na dřevo bych koupil taková kde je možný delší nepřerušovaný "stáložárnější" provoz s delší periodou přikládání něco na způsob "kanadských kamen", na trhu jsou ale i levnější. Tím pádem by jste si nemuseli komplikovat situaci s akumulační nádrží, s obestavbou (v případě vložky) měli byste snadnou obsluhu údržbu a i případnou opravu či výměnu. Sám kamny bez výměníku vytápím, takže vím že to lze docela krásně, podmínkou je aby šlo o kamna jež jak jsem již uvedl uměla se dřevem topit stáložárně.
1) U novostavby rodinného domu budete mít tak malou tepelnou ztrátu, že bude problém uregulovat kamna. Takže rozhodně doporučuji v projektu počítat s akumulační nádrží. Ze které pak můžete ohřívat i TUV.
2) Ceny solárních kolektorů hodně klesly, takže opět pro aku...
3) Plynový kotel můžete klidně vypustit, a pořídit si tepelné čerpadlo vzduch-voda. 8kW cca 30 000,-, ve velkých mrazech si přitopíte kotlem/krbem. Ušetříte plynovou přípojku, další komín, atd...
doplněno 14.07.14 09:22:ještě jsem zapomněl...
u novostavby určitě počítejte s rekuperací vzduchu.
Tím Vám vznikne možnost vytápět celý dům výměníkem voda/vzduch a ušetříte další peníze za radiátory a podlahové topení.
Jak píše req... .Novostavba má velice dobré izolační vlastnosti - nízkou tepelnou ztrátu. Ted je otázka kolik chcete investovat do teplovodního topení a zda se to vyplatí . Počítejte komín 20tis. , nějaká kamna na dřevo od 15-60tis. , aku nádrž 30 tis. , rozvody ,regulace , práce .
Zároven bych doporučil kamna dát do většího prostoru , který muže rozvést teplo , a udělat stěny členitější a s větší akumulací (kámen , beton) .Protože tak se vyhnete větším vykyvum teplot.
Dnes je takových možností a pokud máte plyn , tak bych si myslel že chcete spíše rezervu , která je nezávislá na elektrice. Jinak bych šel jen do plynu . budete mít velice nízkou spotřebu a je jen na vás zda si pořídíte další takzvaně složitý krám o který se budete muset starat(čistit sklo , popel , dřevo v obyvaku)
Pokud bych se chtěl dívat na ohen , tak si pořídím plynový krb
Já kdybych si stavěl domeček(jednopodlažní - jen né schody!), tak bych ho co nejvíce zateplil - čili měl součnitel prostupu tepla obálky(kromě oken a dveří) na hodnotu ne horší jak U=0,1W/m2.K včetně podlahy a stropu. V oknech trojskla. A udělal bych si dostatečně velkou technickou místnost(kotelnu) s komínem na tuhá paliva. Ten komín by byl umístěn tak, aby se na něj dal napojit kotel na dřevo v kotelně a zároveň krbová kamna bez teplovodního výměníku u televize. No a manželce bych vyhověl a kde by chtěla podlahové topení, tam bych jí jen dal. Měl bych topení plynovým kotlem a udělanou přípravu pro eventuelní instalaci kotle na dřevo. Každopádně bych si pořídil malá krbová kamna do 5kW(max.7kW) a uviděl bych v zimě, jak mi vše vyhovuje, Asi bych ani už kotel na dřevo neinstaloval, krbová kamna s plamínky by dala dost tepla i radosti z plamínků. Možná by pársetlitrová akumulační nádrž s výměníkem pro TUV byla vhodná.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.