Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
jsem studentka vysoké školy a studuji daleko od bydliště. Momentálně bydlím na koleji, ale hodně času trávím u přítele, se kterým mluvíme o tom, že bych se k němu mohla během několika měsíců nastěhovat. Vzhledem k tomu, že do místa bydliště příliš nejezdím, uvažuji již nějakou dobu o změně bydliště, ALE zjištovala jsem si, co je k tomu třeba a chci se zeptat, jestli musím na úřade (nebo kde přesně) předložit onu nějakou zprávu o tom, že majitel, najájemník apod. souhlasí s tím, že tam budu bydlet, když byt má pronajatý přítel a o mně nikdo neví a nejspíš vědět nebude. Zatím o tom jen uvažuji, a tak se chci předem dozvědět, co mě čeká. A ještě tedy se chci zeptat, kde všude budu muset tu změnu udělat?
Děkuji za odpovědi.
Píšete, že přítel má byt pronajatý. Přítel má pravděpodobně uzavřenu písemnou smlouvu s pronajimatelem a zde je velká pravděpodobnost, že mu pronajimatel souhlas k trvalému pobytu nedal. Přítel by měl mít i souhlas pronajimatele k tomu, že s ním budete bydlet vy a to by mělo být uvedeno v té smlouvě. Vyplývá z toho tedy, že k trvalému pobytu musí dát souhlas vlastník bytu - pronajimatel. Pak se odhlásíte na úřadě, kde jste trvale hlášena a na úřadě, pod který územně spadá byt, který má váš přítel pronajatý se přihlásíte.
Ahoj. Krátce. A nyní bydlíte kde, u koho a za jakých podmínek? Pokud to tak zůstane, nic se nestane. Je to jen formalita. S úřady se dá jednat po internetu, nebo písemně. Dcera mi bydlí u přítele v Teplicích už asi 10 let a nic tomu nevadí.
Odhlásit se z trvalého pobytu nelze. (máme demokracii ne? Lze se pouze přihlásit k novému trvalému pobytu, odhlášení na starém místě zajistí úřad, který vám trvalý pobyt přihlašuje. K přihlášení musíte mít písemný souhlas majitele nemovitosti, nebo musí dojít podepsat přihlašovací lístek přímo na úřad. Vyjímka je pouze nastěhování manželky, nebo družky a dětí. Tam je pouze povinnost nahlásit majiteli objektu do jednoho měsíce nastěhování osoby.
Jestli Váš přítel bydlí v pronajatém bytě,potřebuje souhlas majitele bytu(domu). Trvalé bydliště je jen administrativní záležitost a nezakládá stejně žádná jiná práva k bytu. Jinak nikde se neodhlašujete, to udělají tam, kde se přihlašujete. Jen podotýkám, že pokud se v pronajatém bytě zdržuje další osoba, měla by být nahlášena majiteli. Služby spojené s užíváním bytu se většinou vyúčtovávají podle počtu osob v bytě. Nenahlášení další osoby v bytě je porušení nájemní smlouvy. A taky by si toho mohli všimnout sousedi a jistě by se jim nelíbilo, že tam bydlí více osob, ale služby t.j. vodné, komun.služby, úklid domu atd. jsou rozuúčtovávány jen pro jednu osobu v předmětném bytě.
Na vašem místě bych se na změnu bydliště vykašlala. Takto máte studentskou slevu na vlak/autobus na cestě škola - domov. Předpokládám, že tam stále jezdíte (aspoň občas), tak už jen kvůli tomu.
K čemu mít trvalé bydliště u přítele - tam si klidně nahlaste doručovací adresu (bude vám tam chodit pošta). Na volby si zajistíte voličský průkaz.
Nebo z jakého důvodu chcete změnu tr. bydliště?
Navíc - spousta (většina) těch co pronajímají nedávají souhlas s tím, že tam můžete mít trvalé bydliště.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.