Nejste přihlášen/a.
Hromosvod má být uzeměný. Co si mám pod tím představit? Jak hluboko, jak daleko od domu? Existují nějaké normy? Mohu použít sousedovo uzemění, když jsou domy u sebe? Za každou odpověď děkuji.
Sousedovo uzemnění ne (i když technicky by to asi za jistých podmínek možné bylo, např. považovat z hlediska ochrany oba objekty za jednu stavbu). Vlastní zemnič by měl být nejblíže 5m od domu (někdy ani tuto vzdálenost poměry nedovolují a je blíž). Hloubka uložení zemniče by měla stačit 50 až 80cm, dost záleží na jeho konkrétním provedení a vlastnostech zeminy. Přechodový odpor uzemnění (jeho max. hodnota) možná závisí na třídě ochrany, pro kterou je hromosvod navržen, pro RD a menší obytné domy je hodnota pravděpodobně max. 20Ω.
Normy pochopitelně existují, přístup k nim je ale placený. Celý hromosvod (i rekonstruovaná část) by měl mít projekt a po realizaci výchozí revizi. Provedení jednotlivých částí závisí na zvoleném stupni ochrany (? - přesný termín se mi nevybavuje).
Za svod lze dnes použít i okapovou trubku (nahoře i dole připojenou), dole musí být na svodu umístěná revizní svorka a oproti dřívějšímu provedení už nemusí být nadzemní část ve výšce do cca 1,5m mechanicky chráněna trubkou nebo úhelníkem - jak je většinou všude vidět. Část svodu asi 60cm nad i pod úrovní terénu je doporučeno ošetřit protikorozním nátěrem, ostatní nadzemní části běžně barvou.
doplněno 26.02.13 22:57:Tabulka hodnot impedance (správněji) uzemnění, převzato ze staršího vydání normy. Závisí tedy na vlastnosti (rezistivitě půdy a třídě ochrany (LPS).
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.