Nejste přihlášen/a.
Pěkný nedělní večer,
před zimou jsme dokončili hrubou stavbu našeho RD (bez oken) a já se zavázal, že behem zimy zvolím způsob vytápění našeho domu. Níže něco o domě:
- je obdélníhového tvaru (cca 12,5 x 10,5 metrů),
- je postaven z cihel HELUZ 44 STI na celoplošné lepidlo,
- má plochou střechu se spádem cca 2%, na jižní straně je 52 cm izolace (polystyrenu EPS 100S) a na severní cca 30 cm,
- okna budou s trojsklem (Ug = 0,6 W/m2K, Uf = 0,9 W/m2K),
- v přízemí jsou směrem na jih 2 fr. okna o šířce á 2,4 metru,
- obývacím pokoji je vyzděn komín SCHIEDEL UNI plus pr. 200 mm,
- plánujeme zateplení 10 cm vaty, fasádu kombinací velkoformátových desek, dřeva a omítky.
Původně byl dům navržen bez zateplení, s dvojskly v oknech, s menší vrstvou izolace na střeše a pro vytápění měl sloužit plynový kotel. Po těchto úpravách nevím, jestli je plynový kotel stále vhodný pro výtápění našeho RD (pořizovací náklady kotle + přípojka) nebo lepší zvolit nějaký jiný druh (elektrokotel / přímotopy a k tomu rekuperace). Poradí mi prosím někdo znalý této problematiky?
Děkuji
Děkuji za odpověď. Jsem v této oblasti úplný laik. Mohl byste prosím rozepsat zmíněné řešení. Přímotopným panelem je myšleno nějaké zařízení, které se zapne do zásuvky v dané místnosti a lze na něm nastavit teplotu, je to tak? Jak bude ohřívána voda?
V případě elektrokotle je voda ohřívána a koluje v topné soustavě? Rekuperace je s tímto vším nějak spojena nebo je zcela nezávislým systémem?
Každopádně v tomto případě získám také levnější sazbu na elektřinu, je to tak? Náklady na vytápění u našeho domu nebudou asi moc vysoké, ale náklady na ohřev vody už bude asi jiná částka...
Děkuji za Vaše rady.
Jak jsem slíbil...vracím se k Vaší otázce.
Ano, pokud by byl použit investičně nejjednodušší systém, pak by se v každé místnosti osadil přímotopný elektrický panel (ev.podlahové elektrické vytápění např.v koupelně). Pak se dá pořídit k tomuto systému komfortní regulace pro každý prostor zvlášt, tedy jak nastavení teploty, tak časových pásem atd.).
V případě elektrokotle by bylo nutno provést klasický trubní rozvod a panelová tělesa stejně jako u plynového vytápění, nicméně i přes vyšší investiční náklady by to mohlo mít v budoucnu své plusy...Není pak problém přejít na jakýkoliv jiný zdroj vytápění (tepelné čerpadlo, plyn, tuhá paliva, solární přitápění...atd.).
Rekuperace tepla přes VZT je zcela nezávislá...i když se dá vybudovat třeba i systém, kde je pomocí "odpadního" tepla ze vzduchu ohřívána teplá užitková voda.
Samozřejmě by jste měl výhodnější sazbu za kWh...20h denně levnější proud..
Teplá voda by se ohřívala v el.zásobníkovém ohřívači...nebo pomocí tepelného čerpadla integrovaného do zásobníkového ohřívače..Pak máte ještě různé možnosti kombinace se solárním systémem atd.
Náklady na ohřev TV jsou v případě ohřevu elektřinou a při spotřebě 200l teplé vody za den cca 27Kč...Samozřejmě při nižší spotřebě vody nebo v případě doplnění systému solárními termickými panely je tato částka ekvivalentně nižší.
Z vlastní zkušenosti bych doporučil plynový kondenzační kotel s ekvitermní regulací - modulovaný výkon řízený ekvitermem je snad zatím nejúčinější způsob vytápění hned za tepelným čerpedlem, ale náklady na pořízení se nedají srovnat. A se skoro bezplatným el. topením po dostavbě Temelína již zkušenosti mám.
Peletový kotel ... nákup pelet mimo sezónu, různé prodejní akce. Každopádně nezávislost na monopolním dodavateli! A je úplně jedno, jestli vám prodá plyn nebo elektřinu, vždy to zaplatíte i s chlupama a bez remcání.
Malý dotaz - proč máte komín 200mm .To je pomale na kotel 20kw! A i vložka s takovým odkouřením by vás vyhnala z domu . Do nízkoenergetických domu (cca 3-6kw) vám stačí komíny 150mm . Na ten mužete napojit kamna třeba třeba jotul f 500cb nebo regency f 3100(20kw) . A to už jsou staložárné kamna.
Původně tam chtěl krbař dát 180 mm, ale ještě neznáme spotřebič, který tam bude připojen. Proto dal 200 mm. Napojovací díl mám objednat 200/180 mm.
Tak jsem se díval na peletové kotle a připadají mi docela drahé (80 tis. Kč). Musel bych k tomu ještě vyzdít komín, což jsou další peníze. Návratnost by byla asi dlouhá + zabere to docela hodně místa. Nebo se pletu?
Záleží na výkonu a designu. Mám 3 roky 10+2kW Edilkamin přímo v obýváku za cenu cca 50000 Kč a přechodem z plynu je už rok zaplacený! Pokud bych použil "průmyslovější" řešení a třeba českého výrobce ... Vyzdít komín není nutné, stačí samonosný-nerez o průměru 80mm. Účinnost je 96%, 1m nad kamny udržím na komínové trubce ruku a z metráku pelet je 6kg popela. Mám (podle projektu) i elektrokotel 10kW včetně zvýhodněné sazby.Ekonomika elektriky proti peletám je úplně mimo rozsah. Tolik z praxe ...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.