Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
předřadil jsem proudový chránič (25 A-30 mA) před jističe (po 16 A) třech zásuvkových obvodů. Při zapnutí vrtačky, rozbrušovačky a pod. spadne chránič (jistič vydrží). Při pozvolném rozjezdu vrtačky až na max. otáčky chránič drží, při zapnutí "hned na doraz" chránič vypne. Zkoušel jsem 3 různé sptřebiče (silnější moroty - elektronářadí) na zásuvkovém okruhu a na zásuvce pro pračku (jiný chránič) a chová se to stejně. Je něco špatně nebo je to běžné?
Pokud tu již něco podobného bylo - omlouvám se, nenašel jsem.
Děkuji
Drží-li jističe 16A, vypadává chránič přes diferenciální vinutí. Buď je špatný, nebo (to bývá častěji) je špatně zapojený. Správně zapojený chránič
- chrání pouze 3-drátové rozvody (TN-S), jakákoli 2-drátová část (TN-C) ho blbne. Ochranný vodič musí mimo chránič.
- nulák a fáze musí být k chrániči přivedeny a od něj odvedeny ze správné strany. Pokud se prohodí přívod s vývodem, zase to nefunguje.
doplněno 20.10.12 18:04:hhh> To je pravda, akorát že mnoho lidí neprohodí všechno, takže je lepší si udělat nějaké pravidlo, co je vstup a co výstup.
Chranic není jednosměrny. Pokud prohodime vsechny privody s vyvody (nulu i fazi ci faze), chranic funguje!
Chrániče jsou nové, chovají se stejně. Zapojení je podle obr. Zkoušel jsem to se spotřebiči se silnějšími komutátorovými motory - při provozu jiskří. Nemůže být pes zakopán někde tam?
Někdy se to stává. Záleží také, zda jsou spotřebiče třídy II, tj mají dvoužilový přívod. Pokud je třížilový (kostra PE), můžou to způsobit odrušovací kondenzátory, které jsou spojeny na kostru..
Ve skutečnosti jsou tři:
první jen na pračku, za ním jeden jistič a dále jedna zásuvka (jako na schemátku),
druhý na všechno ostatní v koupelně , za ním jsou tři jističe - zásuvky, světla a vana,
třetí na zbylé zásuvkové okruhy v bytě, za ním tři jističe na tři zásuvkové okruhy.
Chrániče jsou k přívodu paralelně, obvody za chrániči nejsou nikde propojeny s obvody za jiným chráničem.
DEJAVU: pravidlo je jednoduché, vstupy z jedné strany a výstupy z druhé. Pokud by došlo k přehození jediného vstupu s výstupem, chránič by vybavil OKAMŽITĚ po připojení libovolného spotřebiče, není to tedy případ který tazatel popisuje...
doplněno 20.10.12 22:51:ASEK: zkoušel jste připojit zmiňované "problémové" spotřebiče do zásuvky, která je přes jiný chránič?
Ano, zkoušel, do zásuvky pro pračku a do jiné zásuvky v jiném obvodu za jiným chráničem. Chovalo se to stejně. Tipuju, že to bude jak píše "takjan". Při rozběhu asi dojde k "úniku" proudu přes odrušovací kondenzátor na kostru a chránič vybaví. Při pozvolném rozjezdu vrtačky to nedělá.
NE! Tudy cesta nevede...
Odrušovací kondenzátory jsou připojeny mezi nulákem a fází, tedy stále v "působnosti" chrániče!
Ochranný zelenožlutý vodič nesmí být ve spotřebiči jakkoli elektricky spojený s přívodem...
Tento problém mám též např. u řetězové pily cca 2000W. Domácí rozvaděč je po revizi, takže nikde není chybné zapojení. Jsem laik a tak mně berte s rezervou. Vysvětlujji su to rázem, který vznikne při rozběhu. Pokud motor pily ještě dobíhá a zapnu ji znova, fíčko nevypadne. Lze to vyřešit malým odporem do serie. Běžně vkládám prodlužku 25m dlouhou a mám po problému.
Možná že je to určitá výrobní nesymetrie těch diferenčních vinutí a proudový náraz při spuštění zařízení je tak velký, že vyvolá odezvu spadnutím chrániče.
Jestli se nemýlím, tak se pro tyto případy vyrábí chrániče se zpožděnou (jen o málo) reakcí, které tímto jevem trpí znatelně méně.
doplněno 21.10.12 01:24:diferenční vinutí . . . to možná není ten správný název.
Možná to není správný název, ale asi váme, co je myšleno...
Tazatel, pokud jsem to nepřehlédl, nepíše značku chráničů, dají se pořídit od 4 stovek do 2 tisíc, možná bude zde zakopaný pudl...
doplněno 21.10.12 01:34:*víme
Obcas se to stava.
Muze to byt podobne jako kdyz budete mit sal plny PC a budete je zapinat naraz. take chranic obcas vybavi.
"Vodní kámen, to je prevít! ", totiž . . . " proudový náraz, to je prevít! " chtělo by se napsat po nahlédnutí do odborné tiskoviny.
Pravdu tedy měli ti, kteří připustili, že chránič vybavit může.
A k důkazu použijeme technickou informaci přímo od zmíněného výrobce:
kde je na str. 8 dole uvedeno: " Rázové proudy jsou z pohledu celé elektroinstalace nepříjemné. Tyto proudy představují pro proudové chrániče závažný provozní problém, nebot mohou způsobit jejich nežádoucí vybavení. "
Není-li tedy možno učinit opatření na straně spotřebiče ("měkký"start), lze použít proudový chránič se zpožděnou reakcí (typ G).
Více teorie je v uvedeném odkazu.
to hor Odrušovací kondenzátory se standartně spojují s kostrou, i PEN. Jinak by něměli smysl. Jsou specielně konstruovány aby se nemohli prorazit při násobku Un. Pokud rozeberete spotřebič třídy II s motorkem, jsou odrušovací kondenzátory zapojeny na kovovou část motorku..
TAKJAN:
Cituji: "Odrušovací kondenzátory se standartně spojují s kostrou, i PEN"
Můžeme odrušák jedním koncem připojit na PEN, pokud se bavíme o TN-C soustavě, tedy dvouvodičové, tam jinou "svorku" pro druhý drát od kondíku nemáme. Ale potom asi nebudeme řešit FIčko, že?
Pokud máme třívodičovou soustavu TN-S, tak jsou odrušáky mezi fází a nulou, ochraňák MUSÍ být mimo, jinak zcela logicky padá...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.