Nejste přihlášen/a.
Upadl mně rtutový teploměr rozbil se, a na betonové podlaze mám mnoho malých kuliček rtuti. Poraďte jak je nejlépe a bez rizika sebrat. Děkuji za odpověď.
Nechci bagatelizovat nebezpečnost rtuti, zdraví prospěšná rozhodně není, ale zdá se mi hysterie kolem ní v poslední době trochu přehnaná. Jako kluk jsem sbíral rtut z rozbitých teploměrů a jiných zařízení a dobře jsem si s ní vyhrál. Nikoho tenkrát nenapadlo, že by mi to mohlo ublížit a taky mi to neublížilo (pro rejpaly - je to už přes 50 let a žádné zdravotní problémy, způsobené rtutí dodnes nemám). Takže moje rada: rtutové páry zbytečně nevdechujte, ale z jednoho rozbitého teploměru nedělejte vědu.
doplněno 24.09.12 15:28:Mimochodem, víte, že když rozbijete úspornou žárovku, měli byste opustit místnost a pozvat likvidační četu? V ní jsou totiž přímo ony nebezpečné rtutové páry.
Diskuze na toto téma zde již v minulosti proběhla. Protože se mi pokaždé nezdaří dát odkaz, uvedu radu, která tam padla a kterou bych se řídila i já: Při manipulaci s kuličkami si vypomoci papírem. Kuličky dát do skleničky a zalít vodou. Pak odnést tam, kam vyhazujete nebezpečný odpad. Brčkem bych si na to netroufla...
doplněno 24.09.12 13:46:Odkaz na zmíněnou diskuzi. Snad bude fungovat:
Ono nejvíc nebezpečné je dlouhodobé vdechování výparů. Takže je nutné se těch kuliček dokonale zbavit. Nevidím lepší možnost než vysavačem s papírovým sáčkem, dobře větrat a sáček ihned vyhodit. Ručně se kuliček nemůžete zbavit, některé jsou tak malé že je nevidíte.
fatalwir. Nešiřte tady paniku, prosím . Kolik znáte případů z minulosti, kdy někdo doma rozbil teploměr a zemřel nato? Kdo z vás kdy doma rozbil teploměr, zametl to a hotovo? A co? Nic... A jak už tu zmiňovali jiní - když se v nemocnici rozbil teploměr, tak se nekonala žádná evakuace pacientů
doplněno 24.09.12 19:40:fatalwir. Ještě začněte lidi děsit, že to může vybouchnout . Máme přece i třaskavou rtut, že ano: A rtut jako rtut, neníliž pravda
Jen bych rád uklidnil paniku okolo rtuti, rozbitý teploměr není tak nebezpečný, jak zde někteří rádcové tvrdí. V tekuté formě lze rtut zamést nebo vyluxovat a normálně vyhodit, aby bylo doma čisto.
Argumenty, že se pak rtut (z jednoho teploměru) dostane do životního koloběhu a potravinového řetězce jsou irelevantní v porovnání s ostatním, mnohonásobně horším hnusem, který do sebe denodenně dostáváme - vědomě a ještě si to dobrovolně kupujeme...
Podobné kritiky zde byly na použití kompresoru z lednice - ozónovou díru opravdu nezvětšíme vypuštěním freonu z jedné ledničky.
Pokud někdo chce argumentovat slovy "kdyby to takhle udělal každý", tak se jen zeptám, kolika lidem se "podařilo" rozbít rtutový teploměr a jaké procento ledniček skončí jako kompresor na nafukování kol u bicyklů...
P.S.: rtuti se nebojím, jako malý kluk jsem si s ní hrál, cvrnkali jsme si se ségrou kuličkami proti sobě a hráli jsme s nimi "pozemní fotbálek" (nebylo to jen z pouhého teploměru). Kdyby rtut byla tak zákeřný zabiják, jak zde někteří popisují, asi bych zde nepsal...
Bál bych se, že vysavač tím zamoří vzduch. Kovová rtut totiž není jedovatá při požití malého množství (zreaguje v žaludku na nevstřabatelný HgCl) ale při vdechování.
Kuličky rtuti bych raději smetl smetákem na lopatku. Pokud jsou v drsném betonu, hodil by se bezsáčkový vysavač (za intenzivního větrání).
No s tím brčkem, tos tu legraci trochu přepísk, to by udělal jen blbec. Taky můžeš zkusit cucnout si kyseliny z baterky, jestli je či není poživatelná. Najdem, hlavně NÉ brčkem, neumím si představit, co to provede, když to vdechneš nebo spolkneš. Jedním papírkem nahrnout na druhý papírek a do skleničky. V nejhorším vysát vysavačem. Hlavně ne brčko.
Jak tak čtu tak nikdo neví co s tím. Hlavně co nejdřív otevřete okno! Abyste se tam neotrávili. Pak jestli máte doma nějakou injekci tak pomocí ní to nasát. (pokud ne, skočte do lékarny tam je mají za pár korunek) A když už tam budete, tak se jich zeptejte jestli jim tam tu rtut můžete nechat.
Ti co tu radili, aby se to vysálo vysavačem nebo nedejbože brčkem, tak pro ty mám vzkaz: BĚŽTE SI TO TAK VYSÁT SAMI A SE HEZKY OTRÁVÍTE! BUDE OD VÁS POKOJ.
doplněno 24.09.12 15:00:Jabrako: Naše chemikářka nám vyprávěla jak se jí jednou rozbil teploměr a nikde (ani ve sběrném dvoře) jí to nevzali. Tak s tím lítala po městě jaqk blbec sem a tam.
doplněno 24.09.12 15:01:Magdon: Asi záleží na jednotlivci. Někdo na vašem místě by měl třeba problémy. Kdo ví.
Cim se ma clovek otravit? Jedna se o rtut v kapalnem stavu a ta neni moc nebezpecna. S vysavacem souhlasim, ale nepanikaril bych kvuli par kapkam rtuti, normalne posbirat a zlikvidovat. Pokud chceme byt dusledni, volejte kliden hasice at to pak zlikviduji.
Rozhodně nemá smysl se děsit páru kuliček,ale není možné to i podceňovat.Pokud tu jsou reálné možnosti rtut zlikvidovat,udělejme to.A to odborně a nebezpečí eliminujme.Pokud je množství malé,stačí měděné drátky z licny a pomocí nich se rtut pochytá beze zbytku.Pokud ji nechceme vyhodit do kontejneru,dáme drátky se rtutovým amalgamem do skleničky a odneseme do sběrného dvora.
JABRAKA
Licna je vodič, spletený z tenkých drátků, jinak také lanko. Používá se na prodlužky, pohyblivé přívody ke spotřebičům, je odolnější proto zlomení než celý tlustší drát. lépe se ohýbá a namotává...
No páni, tak to už mi je jasný. Jen jsem to dodnes rozlišoval jako vodič s tlustým drátem nebo s pletencem slabejch, tohle slovo jsem fakt nikdy neslyšel, díky za vysvětlení.
To my,dědkové zase tyto názvy máme vžité.Právě tyto tenké "štětičky"mají po odizolování tu výhodu,že se s nimi ta rtut smete a zachytí jako amalgám,protože nebývají lakované.
JABRAKA
jojo, my dědkové od servisu měření a regulace si pamatujeme na diferenční průtokoměry do kterých se lilo 3,5 kg rtuti, někdy nedrželo těsnění.. a pivo nám chutná pořád.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.