Nejste přihlášen/a.
Jak zetaplit 100let starý dům, cihelné zdivo 45cm? Veskere zdivo domu je odborně izolovano, podrezano, vcetne polozeni plosnych izolaci podlah. podlahy izolovany 10cm zatezovym polystyrenem (polozen na zakladni desce) na kterem jsou zhotoveny 6cm potery. Zvenku dum obkopán 80cm do hloubky, polozeno odvodnovaci potrubi a prilozena izolačni folie ke kamennym zakladum, nasledne proveden zasyp výkopu kamenim. Stropy snizeny sadrokartonem a zatepleny 10cm vatou. Stara okna nahrazeny Euro okny s hodnotou 1.1. Hodlam dum zateplit 80cm polystyrenem. Jak zjistit rosný bod, jakou omítku (silikát/silikon) zvolit? Je potreba zbavit dum puvodni omitky nebo lze lepit polystyren primo na ni? Mam obavy z toho, abych dum hermeticky neuzavrel a neuskodil mu. Jiz ted po ranu se na oknech v dolni casti objevuje rosa. prosim o recept jak postupovat a co neopomenout. Dekuji.
architekt projektant - bere se v potas nad. výška,tl zdiva, a mnoho dalších dat...nevyplatí se experimentovat , protože případné chyby se projeví až za několik let...hezký den...
Děkuji za konkretnějši odpověď Milane. Nejdrive par argumentu. Zdivo ma skutecne 45cm, po pripocteni vnější a vnitřní omítky se dostavam na 50cm. Palene cihly, ze kterych je dum vyzdeny vykazuji dle zedniku, kteri rekonstrukci provadeli velmi dobre tepelne izolacni vlastnosti, jedna se o jakousi polopalenou cervenou cihlu. Dle nich se mohou srovnavat s Ytongem. Stropy nemaji 10cm, soucet vsech vrstev popsanych vyse je zhrba mezi 40 - 60cm, zalezi kde. A nyni opet k analyze. Zminujete, ze odpor = 2,4. Ma kazdy typ zdiva stejny odpor? Ceho docilim, pokud dum zateplim EPS 70F 80mm?
Milane, souhlasim s tim, ze resit vse pisemne je casove narocne. Ukoncil bych tedy snuru dotazu nasledovne. 1. Ceho docilim, zateplim li 45cm zed z cervenych cihel oboustranne omítnutou polystyrenem EPS 70 (8cm)? Ze to neni dostatecne k docileni pozadovaneho tepelneho odporu uz jsem se dozvedel, normu to vsak dle jinych odkazu splnuje. Co se stane? Nebude barak vlhnout zevnitr? Prosim o Vas odborny pohled na vec. 2. jak zateplit ten kamenny zaklad na kterym je barak posazeny (viz nacrt) a saha jak jsem uvedl od 15cm do 50cm nad teren? Dekuji.
Už zase změna? EPS ze dvou stran? Opravdu tomu tak rozumím. To že splníte normu, omlouvám se za tvrdost si strčte kam chcete. Co Vám je po normě? Ta Vám neušetří peníze. Norma je silně nízká. Hlavně je kvůli tomu, aly se mohlo po revoluci stavět podle kapsy. Víte kolikrát byla norma zvednuta na posledních 25 let? Co energetická náročnost stavby? Zvětšením tloušky EPS (jakákoliv tlouška) zvětšíte o 100%, náklady jen o 32-37%.
Slabým polyšem se bude dělat rosný bod uvnitř stěny a pracně to bude vysychat.
Vysvětluji to laiky na příkladu.: Přes podzim a zimu se do zdi dostane kbelík vody, jaro a léto vysuší jen 3/4 kbělíku vody. Za 10 let tam máte tolika vody, že vznikají plísně a pocit chladu.
náčtr jsem zvětšíl jak jsem mohl, ale je toho tam málo vidět
Tuším, že správně autor dotazu myslel:
1. Ceho docilim, zateplim li 45cm zed z cervenych cihel oboustranne omítnutou, polystyrenem EPS 70 (8cm)?
Důležitá je tam ona čárka která udělá zeď oboustranne omítnutou, a kterou tam autor zapoměl dát.
to mě v tom fofru nenapadlo, ale máte pravdu. asi to tak myslel.
doplněno 26.11.08 20:06:Ještě dodám, že dnesla jsem četl MF dnes, a psali o zateplení. Po přečtení jsem si vzpoměl na svého známého, který tvrdi,
řekni mi výsledek a ti to tak spočítám, řekni jaký má být názor a já ti ho vysvětlím.
Jinak k zateplení základů.
Tepelná izolace základů
Tepelná izolace základů či podsklepených částí domu se nejčastěji provádí deskami z extrudovaného polystyrenu. Ty se spojují na pero a drážku a od zásypu je oddělujeme textilií (netkanou). Tlouštka tepelné izolace závisí na řešení konstrukce a pohybuje se mezi 100 a 300 mm.
zdroj: jiho.ceskestavby.cz/...
pánové, samozrejme poliš z vnější strany. Omitka je z obou stran. Soucasny stav pred zateplenim, rosny bod musi byt nekde uvnitr zdiva, prilozenim poliše z vnější strany musí posunout rosný bod dál - směrem ven = jakýkoliv pliš musí být pro dům přínos. Je to tak? Stejně jak běhat po venku nahý, mít na sobě byt jen triko s kratkym rukavem, hned je lip.. doporucuje se kombinovat silu poliše (severni - jizni) zed nebo je to zase fatalni chyba? Uz mam strach se na neco zeptat .
Ty zaklady zateplim asi taky tím polišem (max 10cm) a nalepim ne nej nejaky obklad.
Petře, NEBOJTE SE ZEPTAT f
... po venku nahý, mít na sobě byt jen triko s kratkym rukavem...******zkuste to běhat 20 minut? Že to bude lepší když se řádně oblečete. Proto já řádně zateplím a v triku budu uvnitř.
Proč na sever a na jih jinou tloušku? Je tam snad jiné počasí? (sluníčko do toho netahejte)
doplněno 27.11.08 17:20:rosný bod MUSÍ být v izolantu.
Milane, stale se vyhybate zodpovedet to podstatne. Simulujte prosim, pokud je to ve Vasich silach, co bude, kdyz to zateplim pouze 8cm polišem. Kde bude rosny bod? Zatim jsme neresili omitku, ktera se dava na polis. Muze ta nejak pomoct? Co doporucujete? Dekuji.
Petře, nevšiml jsem si že chcete spočítat kde je rosný bod. Nevyhýbám se simulaci. Kde bude rosný bod nepočítám, jen Vám dám odkaz: tzb-info.cz/...
Nedělám výpočty.
...co doporucujete? Dekuji.*******doporučuji silný izolant, bez počítání rosného bodu (určitě je v izolantu)
Petře, snažím se jak můžu:
Kolik izolace?Optimální tlouštka izolace je pro každý dům jiná - závisí nejen na materiálu zdí, ale i na ceně paliva a prioritách majitele domu. Při životnosti zateplení nejméně 40 roků je potřeba zvažovat růst cen energií v celé této dlouhé době. Pokud tlouštku izolantu podceníme, těžko budeme po několika letech zateplovat dům znovu.
Současné požadavky je možno splnit jen s poměrně silnými tlouštkami izolace - viz obrázek. Ekonomicky výhodné je zateplení s tlouštkou okolo 15 cm.
http://www.i-ekis.cz/?page=uspory-rd
Prostudujte zde: sat-sporo.vyrobce.cz/... je to u mne bezproblémově funkční.
doplněno 24.11.08 09:40:vztahuje se na IZOLUX DEKOR - prodávaný dříve na veletrzích jako "Šat-sporo"
Tak se pokochejte diskuzí tady: poradte.cz/... - myslím to v dobrém slova smyslu, je v tom plno zajímavostí a faktů
doplněno 24.11.08 09:58:řadu věcí máte podle diskutujích splněnu, zbývá jen ten polystyren. To pocení oken je normální, ale o tam je taky tady, někde pod heslem "parapety". Mám plastáky a žádné pocení, maximálně z venku při prudkých výkyvech teploty. V přízemí mám stará dřevěná zdvojená okna, ale protože se dají mýt i z venku na venkovní rám jsem přidal třetí sklo, oblepené tenkou mechovou páskou a zalištoval. Větrání je snadné, otevřu krb a mám vyvětráno.
ten IZOLUX dekor se mi jevi jako dobrý nápad jak izolovat kamene zaklady, ktere sahaji vlivem dispozice terenu cca od 15cm do 50cm nad teren. Naselduje zdivo. Co myslite? Prichyti se takto provedena izolace? Nedojde k odmrznutí? Stale mohu odebrat cca 20cm kameni zavozu vykopu a izolaci potahnout niz. Jsem amater, jak ale vidite, spoustu veci jsem provedl spravne. Chci to dotahnout do zdarneho konce jako celek. Pokud mi odbornik rekne, ze polystyren je v mem pripade na prd, tech 200m2, ktere jsou pripraveny mohu prodat. Po precteni prispevku jsem na vaskach, zda-li mam spravne izolovane stropy. Popisu. Jako u vetsiny starych domu jsou stropy reseny bud klenbou, nebo jsou drevene. U mne oba typy. Provedl jsem to nasledovne. Zhora jsem odebral volne lezici cihly ktere plnily funkci podlahove krytiny (dostal se tak na fosny drevenych stropu nebo cihly kleneb. Celou plochu stropu jsem dostal do roviny navozem skvary, na ni jsem polozil folii, rozlozil a zdratoval kari sita. Behem 2hodin doslo k rozleti a vyrovnani souvisle vrstvy betonu, ktera behem 4 hodin ztvrdla tak, ze se po ni dalo chodit. Zespod, stropy snizieny cca o 10 - 20cm takze to vypada nasledovne. Sadrokarton - paro zabrana - konstrukce pro sadrokarton - izolacni vata 10cm - mezera - dreveny strop nebo klenba s cihel. Nebude dochazet k necemu nezadoucimu v prostoru nad sadrokartonem a betonovou vrstvou? Uf, vycepravajici.
Izolux-dekor = Šat-sporo se dává na omítku zevnitř v bytě (použil jsem bílou). Pokud je podlaha v bytě níže, než venkovní terén = nemám zkušenost. Na druhou stranu jsem celé přízemí vyřešil tak, že jsem zpátečku ústředního topení vedl podél všech stěn, kde je podlaha bytu na úrovni venkovního terénu a zde problémy nemám.
Podlaha v dome je v mem pripade nad venkovnim terenem, nepochopil jsem vsak jak souvisi vase odpoved (vedení zpatečky) s tematem. Uprimne receno, po procteni vsech Vami doporucenych temat mam pocit, ze ti,kteri se dotazuji se mnohdy konkretnich odpovedi nedockaji. I to me tema se zacina zamotavat . Takze bych asi poprosil o jednoduche odpovedi na me dotazy.. Tedy, pouzit k zatepleni meho domu 80mm EPS, lepit ho primo na omitku/zdivo? Je potreba zmerit pozici rosneho bodu? jak se to dela? Jak zateplit kamenny zaklad, ktery pokracuje i nad uroven terenu? Zateplovat ho i pod uroven terenu?Predem dekuji.
Můj příspěvek byl - doporučit Vám, abyste se podíval zde na diskuzi ohledně zateplení domu, kde je řada inspirativních sdělení. Třeba Vás uspokojí co je tam uvedeno. Další text byl informativní a zřejmě nesouvisí s Vaším problémem. Šat-sporo jsem využil k mé plné spokojenosti a sdělil Vám adresu výrobce, pro případ Vašeho zájmu (jedná se o druh vnitřího zateplení - avšak nevhodný pro sádrokarton na stěnách). Nevím zda máte ústřední topení a tak moji poznámku o vyhřívání a tím soustavné vysoušení stěn "pomocí zpátečky" neberte v úvahu.
Rosný bod je cca 12-14°C viz tzb-info.cz/...
Po zadání vaší zdi, to i při 10cm eps vychází do zdi. Ale při -15°C. Jak vidíte v první diskuzi, správný je propočet za celý rok, co zkondenzuje, co uteče. Ta tabulka je naopak docela fajná, ale jen jako orientační.
Ještě doplnění, v materiálech výrobců zateplovacích systémů je pro 45cm cihly skutečně uváděno víc než 10cm. Teď to nemůžu zrovna najít.
takze at to vychazi jak to vychazi, doporucuje se tloustka polise 15cm. Jedinym resenim pokud to chci udelat poradne je davat dve vrstvy te me 8mičky.. je to tak spravne?
To budete topit ledničkou a zapalovačem. Ano silnější vrstvy se skládají, klidně může být 10+5. Nezapomeňte na správnou polohu oken. Ale podle výpočtu v té diskuzi si myslím, že při 10cm by vodní bilance byla v pořádku. Chce to opravdu nechat udělat výpočet. Protože na rozdíl od předřečníka nepovažuji 1cm zateplení navíc za bagatelní náklad. Hodně zdaru!
To znamena, ze pokud by jste menil okna tak je treba vedet jak tlustou budu davat izolaci a podle toho okna vystrcit ven.
Kdo treba rekonstruuje stary dum, okna necha a prida izolaci, udela to ze okna utopi a vypadaji pak spis jako nejake strilny na hrade.
Vy mate okna vymenena, doufejme ze osazena tak ze jste pocital s nejakou izolaci.
Mám zeď tlustou od 65 cm do 90 cm. Zateplení bude 20 cm EPS. Kam navrhujete dát nová okna silná 90mm?
kejkle, pokud jste mylel mě, tak trvám na tom, že je lepší zateplit silnější vrstvou. Izolace + 100% navíc je náklad asi o 33% více. tep. odpor o 100%!
Pokud jste myslel předřečníka někoho jiného, omlouvám se, že se do toho míchám.
Jiří, podobné debaty musím dělat v práci 2x do týdně. Někdy bych s tím...
Při navýšení z 5 na 10 to beru, ale najednou je tu 15cm, jakoby nástřelem. Třeba u mne se jedná o 220kv.m a při dnešních cenách je těch 5cm skoro 220 stovek. Možná je to správně, ale většina rodin nemá na rozhazování a já spíš nechám přesklít okna kvalitnějšími skly. Proto je dobré se poradit. Další je zateplení stropů, regulace topení. Pro mne to bude nutnost zádveří.
Teď jsem pro přesnost hledal cenu a ony jsou slevy 45%, to už asi stojí za úvahu, to je úplně jiná kalkulace. 29Kč za desku, to jsem kupoval před 3 nebo 4 lety. Není nad to, trochu si podiskutovat
Souhlasim, urcite bych se obratil na odbornika a nechal si to spocitat, pripadne pak nejaky cm pridat pro sichr.
Ono kazdy zbytecny cm navic neco stoji.
Kdyz necham stranou rosny bod tak od urcite tloustky uz se naklady za dalsi cm izolace nevyplati.
Priklad: (cisla vycucany z prstu, jen pro pochopeni principu)
5cm izolace usetrim rocne 5000Kč za topeni
10cm - 8000kč
15cm - 10000Kč
20cm - 11000Kč
30cm - 11100Kč
to znamena ze kdyz date misto 20cm izolace 30cm izolace, date za tech 10cm treba 30000Kč vratily by se vam za 300roku.
Je jen nutne osadit ten vypocet spravnymi cisly.
spoustu odborníků již počítalo návratnost izolace.
Čísla, cituji: "cisla vycucany z prstu, jen pro pochopeni principu) to snad nemyslíte vážně s těmi čísly.
Můžete mi, prosím, pane Kejikle sdělit, jakou cenu energie počítáte na příští rok a za pět let? O kolik procent stoupně za osm let?
Přeně
zateplení 10 cm včetně omítky stojí 294 Kč za metr
zateplení 20 cm včetně omítky stojí 422 Kč za metr
navíšení tepelného odporu je 100% cenya jen 42%
pro kontrolu koukněte o kolik % se zdražila energie za 10 let?
Každopádně zateplit stěnu a nechat špatná okna, nebo holý strop, je nesmysl. Musí se renovovat kompletně.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.