Nejste přihlášen/a.
Dobrý den.
Trestním oznámením můžete tuto skutečnost řešit, ale je to podle mě krajní řešení. Před podáním trestního oznámení radím vyzvat Obecní úřad písemně k odstranění škody. Jestliže nebudou reagovat, pak podejte trestní oznámení.
Trestní oznámení je podání, které obsahuje konkrétní skutečnosti, které nasvědčují spáchání trestného činu. Pokud podáváte trestní oznámení, měli byste proto alespoň rámcově tušit, zda dané jednání může být skutečně trestným činem.
U každého podání, tedy i trestního oznámení, je třeba splňovat určité náležitosti, které stanoví § 59 zákona č. 141/1961 Sb., trestní řád. To, zda se jedná o trestní oznámení, nebo jiný druh podání (např. podnět, stížnost, atd.) posoudí samy orgány činné v trestním řízení, přičemž není rozhodující, jakým způsobem podavatel své podání nazve (tj. podání, nadepsané "stížnost" může být v souladu se svým obsahem překlasifikována na podnět, atd.).
I pokud je podání (trestní oznámení) podáno s určitými nedostatky, bude k němu přihlíženo, obsahuje-li indicie, vedoucí k názoru, že došlo ke spáchání trestného činu. Tzn., že platí zásada, že orgány činné v trestním řízení, jakmile se dozví o trestném činu, musí konat _ viz ustanovení § 2 odst. 3 trestního řádu (státní zástupce je povinen stíhat všechny trestné činy, o nichž se dozví) a § 159 trestního řádu (povinnosti policejního orgánu).
Každé došlé trestní oznámení je třeba prověřit bez ohledu na to, zda se oznamovatel podepsal svým skutečným jménem. Trestní oznámení lze podat ústně či písemně (klasickým dopisem, faxem, elektronickou poštou). Výhodou písemného podání je možnost vlastní přesné formulace a sepsání oznámení v klidu, pořízení vlastní kopie.
Na obecní úřad trestní oznámení podat nelze. Můžete však podat trestní oznámení na konkrétní osobu, nebo ještě lépe na neznámého pachatele. Bude již věcí policie, aby posoudila pokud došlo k trestnému činu, která osoba se ho dopustila. V daném případě stojí za zvážení žádat po vlastníku kanalizace náhradu škody. Tedy bezodkladně jej písemně (pokud je to v majetku města tak osobně na podatelnu a trvat na podacím razítku) obeznámit o tom, že Vám vznikla škoda taková a taková z toho a toho důvodu a žádat její odstranění a neníli to možné tak náhradu. Vše před vyhozením nafotit, zadokumentovat, a v neposlední řadě přizvat hygienu. Rovněž tak je namístě o tom spravit vodoprávní úřad (součástí Měú) a stavební úřad. U stavebního úřadu bych trval na přeštření zda provedená změna kanalizace podléhá stavebnímu povolení případně ohlášení.
Snad jsem vypsal vše co by Vám mohlo pomoci, osobně výše uvedeným prostředkům dávám větší šanci na úspěch, zejména pak náhradě škody, což je pro Vás prioritou, než případnému trestnímu oznámení, a rozhodně to není proto, že bych s Vaším názorem nesouhlasil (o trestnosti) jako spíše proto, jak to u nás funguje.
Na OÚ to dost dobře nepůjde, stíhá se konkrétní osoba, můžete ho podat na neznámého pachatele. Tr. zákoník tr. činy proti majetku hlava V. Nebo k soudu se žalobou na náhradu škody.
Máte dům pojištěný? Pokud ano, škodu nahlaste pojištovně. Ta by ji měla zaplatit a následně vymáhat po OÚ. Jestliže pojištění nemáte, obratte se se soupisem škod na majitele kanalizace - tedy OÚ - a chtějte nápravu a úhradu škod do... V případě nulové reakce podejte trestní oznámění proti neznámému pachateli.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.