Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Spoluvlastnictví 3/4 nemovitosti - vypořádání

Od: vicomt* odpovědí: 7 změna:

Moje matka zdědila dům po otci společně s jeho nevlastním synem. Matka díky závěti, ve které jí otec dům odkázal, získala 3/4 podíl na nemovitosti, nevlastní syn 1/4. Nevlastní syn požadoval finanční vypořádání před zápisem podílů u notáře, ale v částce, jakou matka nebyla schopna sehnat. Došlo tedy k rozhodnutí soudu a zapsání uvedených podílů.

Nevlastní syn byl tímto krokem zklamán a začal dělat problémy. V první řadě oznámil, že se do domu nastěhuje a nebo ho začne pronajímat. Moje první otázka tedy je:

1) musí moje matka umožnit nevlastnímu synovi nastěhování do domu?

2) může nevlastní syn svůj 1/4 podíl nemovitosti pronajímal komukoliv nebo jen např. omezenému okruhu příbuzných?

3) může moje matka provést drobné stavební úpravy v domku? Např. zazdění dveří z menší časti (1/4) domu do společné chodby a probourání nových dveří z této části domu jako zvláštní samostatný vchod. Přístup do kuchyňky, koupelny a na WC by byl zachován. Cílem úprav je rozdělení celkové obytné plochy domu v poměru 3/4 a 1/4 s tím, aby ji nevlastní syn případně jeho nájemníci neobtěžovali a neměli přístup do jí obývaných místností.

4) je nezbytný souhlas nevlastního syna s těmito stavebními úpravami a je povinen uhradit 1/4 těchto nákladů? Pokud by bylo v budoucnosti nutné např. opravit střechu - je pro to nezbytný souhlas i nevlastního syn, jako menšinového vlastníka a je povinen následně uhradit 1/4 nákladůna opravách domu?

Nevlastní syn prohlašuje, že chce dům prodat (i když vlastní pouze 1/4). Moje matka má v domě trvalé bydliště a nemá jiné bydlení. Nevlastní syn bydlí v jiné obci. Moje poslední otázka tedy je:

5) může nějak přinutit nevlastní syn moji matku dům prodat nebo ji přinutit vyplatit mu jeho podíl (1/4)?

Předem mockrát děkuji za odpovědi.

Vicomt

 

 

7 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

dusatka*

5x

Doporučuji podívat se na §137 a nás. obč. zákoníku. Domnívám se, že nejrozumější řešení by bylo opravdu jeho podíl vyplatit, protože i když je právo na vaší straně, vy se tohoto práva budete muset domáhat soudně, což přináší řadu nepříjemností, finančních výdajů a je to zdlouhavé.

vicomt*

Díky. §§ 137 - 142 občanského zákoníku jsem si prostudoval, ale stejně jsem z toho nepochopil jasně, zda může nevlastní syn přinutit (prostřednictvím soudu) matku k nucenému výkupu jeho podílu (1/4). To bychom se dostali na začátek problematické situace, protože částku několika set tisíc korun matka ani nikdo z příbuzných nemá. Chápu, že nejrozumější řešení bylo a je jeho podíl vyplatit, ale není čím a on je neústupný ve svém požadavku a nechce slevit ani o 50 tis. Kč. Vicomt

dusatka*

Ano, může, a to je v §142 odst. 1. Náhradu by určoval soud, ne synovec. Pakliže by (zjednodušeně řečeno) na to matka neměla a synovec to nechtěl, soud může nařídit prodej a rozdělení výtěžku podle podílů (stále dle §142 odst. 1)

vicomt*

Děkuji za vyjádření, už tomu rozumím. Můžete se napsat názor na otázky 2,3,4? Předem díky. Vicomt

 

jarmik*

1x

1) musí moje matka umožnit nevlastnímu synovi nastěhování do domu?

Podle mého ne. O užívání věci rozhoduje většina vlastníků. Měla by mu však posílat každý měsíc něco jako jednu čtvrtinu spravedlivého nájmu, napsat mu o tom dopis a pečlivě si schovávat všechny účtenky.

2) může nevlastní syn svůj 1/4 podíl nemovitosti pronajímal komukoliv nebo jen např. omezenému okruhu příbuzných?

On nemá právo užívat 1/4 metrů. Má 1/4 hlasů při rozhodování, co s celým barákem. Nemůže pronajímat nikomu ani metr.

3) může moje matka provést drobné stavební úpravy v domku?

Podle mého ano. O hospodaření rozhoduje většina hlasů.

4) je nezbytný souhlas nevlastního syna s těmito stavebními úpravami a je povinen uhradit 1/4 těchto nákladů?

Podle mého je povinen se podílet na nezbytných rozumných nákladech.

5) může nějak přinutit nevlastní syn moji matku dům prodat nebo ji přinutit vyplatit mu jeho podíl (1/4)?

Ano, jenže bohužel nikdo neví, jak se soud rozhodne, nebot je zcela na úvaze soudu, zda nařídí prodat, vyplatit, jinak upravit, nebo prostě nenajde řešení. Tak je to i v zákoně.

 

j2

0x

neručím za za nic, ale dle mých zkušeností coby vlastníka ideálního podílu :

V právu je on, přece nebude dotovat bydlení vaší maminky - zní to ostře, ale je to tak, a dokonce by mu měla platit, protože jinak vznikne bezdůvodné obohacení a on to vysoudí

pronajmout to nemůže ani náhodou bez souhlasu majoritního vlastníka

naopak majoritní vlastník rozhoduje skoro o všem, o nájmu například...

stavební rozsah úprav nevyžaduje ani ohlášení, tedy ani souhlas

nejlepší by bylo jej vyplatit, nikoho nezajímá odkud na to vezmete, ale z jeho pohledu je to oprávněný nárok. Nebo to celé pronajmout, nebo pronajmout tu čtvrtinu, nebo prodat celé.

 

j2

0x

ještě k tomu soudu - ten navrhne buď vyplacení, nebo fyzické rozdělení, ale může také navrhnout prodej

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]