Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Silniční pruhy pro pomalá vozidla

Od: jojo11 odpovědí: 5 změna:

Zdravím všechny, chci se zeptat na jízdní pruh pro pomalá vozidla. Zajímalo by mě zda je možno po vjetí do pruhu pro pomalá vozidla opět vyjet a předjet vozidlo jedoucí také v tomto pruhu. Např.: vjel jsem do pruhu pro pomalá vozidla a přede mnou se vleče pomalý osobák (náklaďák), chci ho předjet (je tam přerušovaná čára), předjedu ho normálně zleva v průběžném pruhu a znova se zařadím do toho pruhu pro pomalé. Je to takhle možné?

Já si myslím že tam záleží na středové čáře (pokud je plná nemohu, ale pokud je přerušovaná ano), je to tak, nebo se pro pruh pro pomalá vozidla vztahuje nějaký jiný předpis?

Vím že bych tohle jako řidič měl vědět, ale bohužel tomu tak není.

Děkuji všem za názor.

 

 

5 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


1x

Jízdní pruh po pomalá vozidla, lidově též zvaný stoupací pruh, je přídavný pruh, který slouží pro vozidla, která nejsou schopna v daném úseku jet rychleji než 60 km/h. Tento pruh bývá ohraničen plnou čárou kombinovanou s přerušovanou z levé strany. Tj. do tohoto pruhu můžete kdykoliv vjet, ale nemůžete z něj vyjet. To lze až na konci. Plná čára ovšem není zeď, že ano...

 

olaf71*

1x

pokud vím, tak z pomalého pruhu směrem do rychlejšího je plná čára, tak že je to jasné

 

edge*

0x

Mám takovej pocit, že to je naprosto správně. Na dálnici je běžné neustálé přejíždění do pomalého pruhu a zpět do průběžného, pokud jedete 130 a před váma náklaďák nebo autobus 90. Zakázané je pouze předjíždění zprava.

 

kdokoliv*

0x

Zajímalo by mě, jak jste přišel na to, že používáte pruh pro pomalá vozidla. Jinak zvláštní omezení ohledně pomalého pruhu v tomto smyslu není. Mám ale pocit, že pomalý pruh bývá ohraničen nepřerušovanou čarou.

 


0x
Jasně srozumitelně je to napsáno dole z Google.Pravidla pro jízdu v jízdních pruzích při jízdě na dálnici a silnici pro motorová vozidla:- před vjetím do průběžného (pravého jízdního) pruhu na dálnici musí řidič užít připojovacího pruhu; kde připojovací pruh není, musí dát přednost v jízdě vozidlům jedoucím po dálnici v průběžném jízdním pruhu.Doporučuje se vjíždět do jízdního pruhu jen v případě, že pruh pro předjíždění je volný. To pro případ, že nesprávně odhadneme vzdálenost vozidla, jedoucí v pruhu, do kterého jsme se zařadili a vozidlo tak bude mít možnost úhybného manévru. Při najíždění na dálnici si nesmíme vynucovat uvolnění průběžného jízdního pruhu tak, že donutíme v něm jedoucího řidiče k přejetí do pruhu k předjíždění. Řidič jedoucí v průběžném jízdním pruhu nám však může naznačit, že nás do něho pouští dobrovolně a to přejetím do pruhu k předjíždění. Jen tak se můžeme zařadit do průběžného jízdního pruhu. Je nutné však počítat s tím, že vozidla jedoucí za vozidlem, které nás pouští, mít stejný názor nemusí a také nemusí vozidlo najíždějící na dálnici vůbec vidět. Rovněž je smrtelně nebezpečné, najíždět na dálnici s domněnkou, že nám řidič jedoucí v průběžném jízdním pruhu dává signál! Zablikání jeho světel totiž zdaleka nemusí znamenat, že nás pouští, ale řidič takto může pouze upozorňovat protijedoucí vozidla kvůli oslnění, pozdravit někoho, či dokonce najet na nerovnost na vozovce a ta způsobí efekt zablikání světel!- na dálnici a silnici pro motorová vozidla platí rovněž povinnost jet mimo obec v pravém jízdním pruhu. Ostatní pruhy (levé) slouží výhradně k předjíždění, popř. objíždění.Nesprávné je tedy se domnívat, že pokud jsou na dálnici oproti klasickým dvěma pruhům tři a více, patří pravý jízdní pruh jen pomalým vozidlům. Toto platí jen pokud se jedná o vyznačený pruh pro pomalá vozidla. Všichni bez rozdílu tak mají povinnost používat k jízdě jen pravý krajní jízdní pruh a ostatní pruhy vlevo od něho jsou pouze k předjíždění. Toto neplatí pro jízdu po dálnici v obci, kde je možné použít jakýkoliv jízdní pruh, ale v zájmu plynulosti provozu musí řidič levý pruh uvolnit, pokud vozidlo jedoucí za ním jede rychleji.- při přejíždění z jednoho jízdního pruhu do druhého nesmí řidič ohrozit ani omezit řidiče jedoucího v jízdním pruhu, do kterého přejíždí.Hlavně kvůli tomuto přejíždění je doporučeno, aby všechna vozidla jedoucí po dálnici svítila po celý rok a za jakéhokoliv počasí. Ve zpětném, či bočním zrcátku je vždy zřetelnější spatřit blížící se svítící vozidlo než to, které nesvítí.- na dálnici o třech a více jízdních pruzích v jednom směru jízdy smí řidič nákladního automobilu nad 3500 kg (3,5 t), jízdní soupravy delší než 7 m a zvláštního motorového vozidla užít k jízdě výhradně dvou jízdních pruhů nejbližších k pravému okraji vozovky (patří k nim i přídatný jízdní pruh pro pomalá vozidla). V ostatních jízdních pruzích smí jet, pouze je-li to nutné k objíždění - nesmí je tedy využít ani pro předjíždění!

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]