Nejste přihlášen/a.
bambula - píše to dobře
Prodejci (převodci, zcizitelé) se někdy snaží vyvázat z odpovědnosti za vady prodané věci a činí tak tím, že do kupní smlouvy uvedou nenápadné prohlášení slovy, že věc se prodává, jak stojí a leží. Domnívají se, a s nimi pak i kupující (nabyvatelé), že tím je vyloučena odpovědnost za vady prodané věci, ale není to pravda.
Podle ust. § 501 dosavadního občanského zákoníku totiž platilo, že přenechá-li se věc, jak stojí a leží, neodpovídá zcizitel za její vady, ledaže věc nemá vlastnost, o níž zcizitel prohlásil, že ji má, nebo kterou si nabyvatel výslovně vymínil. Podobně stanoví i nový občanský zákoník, když ve svém ust. § 1918 říká, že přenechá-li se věc jak stojí a leží (a rovnou v závorce upřesňuje – úhrnkem), jdou její vady k tíži nabyvatele.
To neplatí, nemá-li věc vlastnost, o níž prodávjící prohlásil, že ji má, nebo již si nabyvatel vymínil.
doplněno 10.01.15 10:31:dpw - pár rozhodnutí soudů již tuto formulku JSAL nebrala vůbec v potaz - stačí pohledat .
Teoreticky máte záruku na skryté vady,ale její uplatnění je trošku mimo.Díky našemu soudnictví je to velmi velký problém-auto již bude prošlé hutěmi a Vy se ještě budete soudit nebot bez soudu neuspějete vůbec!
U mne se podobná věc táhla přes půl roku bez soudu!je to ale hooodně složité a dlouhé jen nešlo o technickou ale evidenční závadu-padělané VIN a servaný štítek typu motoru .takže pkd chcete podrobnosti pat SZ
Obavam se že je to formulka umožňující se vyvlíknout ze všech vad a šance na vymáhání s úspěchem mizivé...
Dovolím si vypůjčit, abych to nemusel psát znovu celé.
Jde o ustanovení, které představuje zvláštní úpravu smluvní odpovědnosti za vady k věcem, které jsou ve smlouvě vymezeny úhrnně, tedy bez rozlišení věcí určených individuálně či druhově a bez ohledu na jejich jakost, množství a váhu ("jak stojí a leží"), s nimiž se nakládá jako s celkem. Předmět smlouvy je v takovém případě vymezen nikoli údajem o jednotlivých konkrétních věcech, nýbrž za použití jiných údajů, např. uvedením místa, kde se nacházejí, a z povahy smlouvy vyplývá, že za vady tímto způsobem přenechaných věcí se neodpovídá. V praxi může jít např. o soubor věcí – zboží v určitém skladu.
Pokuď tedy vozidlo nebylo prodáváno úhrnkem, tedy např. při prodeji statku stálo zaparkované ve stodole, tak je takové ustanovení neplatné.
doplněno 11.01.15 10:01:Pokuď u auta co má najeto 150tis km odejde katalyzátor, tak je to běžné opotřebení a nejedná se o vadu, díky které by jsi se mohl domáhat nějaké náhrady od prodávajícího.
Bacha na ten servis. Na slovo "asi" jsem přímo alergický.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.