Nejste přihlášen/a.
Chtěla jsem se zeptat, zda jsou jádra z pecek meruněk k jídlu jedovatá?
Samotne jádra z pecek meruněk jedovate nejsou, obsahuji kyanidove glykosidy, ktere se v tele hydrolizuji za uvolneni HCN, ktery uz ovsem toxicky je (kyanid doslova dusi mitochondrie, v cemz spociva jeho toxicita). Co si pamatuju, tak letalni davka pro male decko muze byt jiz 15 syrovych jader. Ovsem merunkova jadra se normalne jedi, prazene nebo vyvarene (tim se zbavite nebezbecneho kyanidu). Jako kazda semena, obsahuji nenasycene mastne kyseliny, vitaminy (hodne diskutovany vitamin B17).
pokud chcete muzu napsat podrobnejsi informace...
Ahoj lili, jsou a nejsou. Pokud budete jádra z pecek meruněk sama kladívkem roztloukat a mlsat pro chuť tak nesníte množství životu nebezpečné. Ale ve velkém množství je to zdravotně závadné. chemický důvod určitě upřesní nějaký místní odborník na chemii...
Obsahují kyanid. ˇUdajně bezpečné množství ke konzumaci je 6 jader. Nevím proč, zdá se mi to přehnané. Jako děti jsme snědly určitě, bez úhony, více.
Jádra
Mezi nejčastější patří otravy hořkými jádry z pecek meruněk. Stačí jich šest osm na těžké poškození organismu. Také jádrům broskví, hořkých mandlí a švestek je třeba se vyhnout, i když jich organismus snese více než jader meruněk. Otravy jadérky z meruňkových pecek. Meruňka obyčejná je běžně pěstovaný ovocný strom. V peckách meruněk se nacházejí jadérka chutnající po mandlích a obsahující kyanovodík - smrtelně jedovatá!
Není to přehnané?
Po chemické stránce se jedná o sloučeninu dvou molekul cukrů, jež je označována jako amygdalin. Obsahuje benzaldehyd a kyanid. Význam laetrylu je sporný. Na jedná straně je na seznamu jako jedovatý prvek pro svůj obsah kyanidu a na straně druhé je v USA povolen a distribuován jako lék proti rakovině. Zdroje: je jediným B vitaminem, který se nevyskytuje v pivovarských kvasnicích. Laetryl nalezneme v malém množství v jádrech pecek meruněk, třešní, broskví, švestek a v jádrech jablek.
doplněno 24.07.10 00:20:Taky si na ty chvíle pamatuju.Sice jsem jich nesnědla tolik, ale rozhodně jich bylo víc než 8 kusů.
No papene, tohle je asi trošku přehnané, možná 6 až 8 kilo... Proutěný košík meruněk, z toho ovocné knedle pro 8 lidí, pecky jsem jako desetiletý (během asi hodinky) vyžral všecky a jsem stále zde, na tomto světe...
mala uvaha pro vas...
letalni davka CN- (anion) je 1.52 mg CN kg_1, pro 80kg cloveka je tedy zapotrebi 121.6 mg CN-. Koncentrace CN iontu v merunkovych jadrech byla urcena na 2.92mg CN/g, uvazujem zhruba 0.5g kazde jadro, takze pokud se pozre zhruba 80 jader, dosahne se letalni davky. Nasel jsem, ze nejnizsi zaznamenana smrtelna davka byla 0.56 mg kg-1 bw, cimz by se pocet jader obsahujici letalni davku rapidne zmensil...
nevim kolik ste tech pecek snedl, kdyz jste byl malej, ale nejspis jste mel kliku...
chci se zeptat zda velke mnozstvi kolem100 jader merunek se spojenim alkoholem jadra drcena je jedovate diky
Jádra z pecek meruněk sice asi trochu jedovatá jsou, ale moje babička , jinak excelentní kuchařka mne naučila dávat do každé sklenice (0,7 l) kompotu 3 jadérka. Snad je to pro lepší chuť a přežívala to celá rodina. Umírali úplně na něco jiného.
V podstatě bylo vše důležité řečeno.Pepane a Bender jsou nejblíže.Skutečně v lidském žaludku dochází vlivem HCl a fermentů k rozkladu Amydalinu až na kyanid.Jednak se ovšem nerozloží vše a také žaludeční šťávy fungují u každého trochu jinak,takže i projevy jsou u každého jiné.Také záleží na tom,jestli jsou pecky čerstvé,nebo se nechají uschnout.
Já mohu přidat jen osobní zkušenost z mládí,kdy jsem takovou otravu prožil také a strávil několik dní v posteli s úporným zvracením.
JABRAKA
Neda se verit vsemu co se pise.Vse zalezi na organismu.Byly pripady ,kdy umrel na predavkovani karotenu z mrkve.
Za mlada jsme gablovali merunky i k vuli tech jaderek.
Cely zivot taky do mne tlacili,ze nezrale rajcata jsou jedovate a az v roce 2 000,pri sberu v Italii,jsem zjistil,ze to pro nich je vyhledavana pochoutka.Kamionaci mi za bednu zelenych davali nemale pozornosti,bo z nich delaji vyborny salat.
Jejda, já jich jako malá holka snědla... a zatím pořád ještě žiju...
. A to nám doporučil náš děda, který je jedl s námi- a dožil se 93 let.
Vážení, jadérka meruněk jsou zdravá. Jedí se zásadně sušená - t.j. po 10dnech minimálně. Jí se jich taky málo - tak 10 maximálně denně. Více kyanidu obsahují mandle a jíte jich více a nic proti nim nemáte. Doporučuji jadérka naložit do oleje na 2 měsíce a pak tento olej polykat po lžičce denně, super na pleť dámy.
Ono všeho moc škodí. I já si pamatuji, že jako malá holka jsem je jedla, ale asi jich opravdu moc nebylo, protože jsem seděla v autě a vezli jsme odněkud ty meruňky. Normálně se musí pecka rozbít kladívkem, ale tyhle byly nějak divné, protože některé pecky byly už v meruňce prasklé, tak jsem jádra snědla. Ale pamatuji se, že si toho všimla moje teta a zakázala mi to jíst. O mnoho let později jsem někde četla, že jsou jádra meruněk doporučována jako prevence proti rakovině. Ale pouze dvě tři jádra na den a po určitou dobu. Určitě v tom článku varovali před nebezpečím otravy. Podle mne nemají s mandlemi vůbec nic společného, protože to by se přece také prodávala ta jádra v obchodech, jako se prodávají jiná jádra. Přece se z meruňěk vyrábějí marmelády industriálně, co by asi překáželo výrobci marmelády zpracovat i pecky, vyndat z nich ta jádra a prodat je ještě dráž, než tu marmeládu? Asi v tom něco bude vězet, protože jinak, v dnešním světě byznysu, je nepochopitelné, že by obchodník nevyužil možnosti výdělku.
To jsou samy blaboly tady! Nektere merunky(odrudy maji jadra horka, jine sladka) horke samozrejme mohou zpusobit obtize, zejmena male neduzive dite..sni li jich vic..(ovsem kdo by to delal,takovy hnus kazdy nirmalni vyplivne)pokud jde o sladka jadra, nic takoveho jako amygdalin v nich neni!( respektive nepatrne!) Bezne vylouskam kbelik vysusenych pecek a vsechny je sezeru najednou! Ma ucta!
Konečně někdo, kdo píše něco normálního k věci, právě tady na to koukám, jak jsou všichni "chytrý" a úplně opojíjejí fakt, že nejpravděpodobněji všem rostou na zahradě meruňky se sladkými jádry, která ten zmiňovaný jedovatý - resp. v těle se na jed měnící - obsah nemají - tedy nechápu co tady ty lidi šílej, když nerozlišujou jabka od hrušek a poučujou o meruňkových jádrech jako o smrtícím prostředku.
Když se chcete otrávit meruňkovými jádry, pravděpodobně si ty hořké budete musit koupit, protože jsou z planých meruněk.
Jádra jíme doma taky, i děti.
No já teda vím, že jsou hořké a sladké mandle. A ty rostou na mandlovníku. Ty hořké jsou dražší, tady se snad ani nedají sehnat a dává se jich málo, jenom pro silnější aroma. já vždycky několi přistrouhala k těm sladkým, když se dělalo cukroví. Tady si k tomu účelu kupuji mandlové aroma, také prodávají "hořké a sladké", a rozdíl ve vůni je znatelný.
Kdysi dáávno jsme měli takovou odlehčenou hodinu chemie a náš vyučující nám vyprávěj o jedech, které lidi rádi konzumují a za některé platěj i velice vysoké částky !
Pro 70 kg člověka je smrtelná dávka kyanidu rovna asi 12 kilogramům jader meruněk, snědené najednou. Smrtelná dávka kuchyňské soli NaCl je kolem 300 gramů, smrtelně jedovatý je i šafrán, ale nevím, jaké to je množství.
ukulele-tak u muškátového oříšku,to jsem zažila,že spolužačka snědla tři a odvezli ji s otravou a snad udajně ji říkali,že 6 je jich smrtelných.asi jde o to ,že taky každý jsme jinak citlivý na něco a není zapotřebí se tím futrovat,ikdyž chutná,nic se nemá přehánět.sníme jedu takhle dost.U té soli,já jsem měla kdysi minerální rozvrat,chyběl mi i sodík,takže mě zase říkali,prosím vás hodně solte,hodně solte.chci jen říct,že i nedostatek,je průšvih.
Je třeba rozlišit. Ta obyčejná / sladká/ můžete sníst celou hrst a nic, hořkých kvůli kyanidu jen deset denně a raději rozloženě.V některých případech i vyšší dávky pod vedením odborníka. Užívají se v rámci rakovinné prevence pro vyšší obsah vitaminu B17. V ořechách a sladkých meruň. jádrech je této látky podstatně míň.
Balzerko, není to na hlavu? V dnešní době si čteme složení potraviny, váháme, zda je každé sousto zdravé a jen proto, že "někdo" tvrdil, že je to dobré pro prevenci, budeme jed cpát do hlavy?! A ještě se těšit z toho, že jsem natolik chytrá, že jsem to rozdělila do několika dávek?! Tož to mi povídej!
Balzerko, však jo. O tom to je. Někdo něco vymyslí a napíše a celý svět to bere jako fakt. A je lhostejné, jestli to je ve Zdravé výživě nebo v Právu. Psané slovo má nesmírnou sílu. Když už nic jiného, pak: Na každém šprochu, pravdy trochu.
Během posledních 2 měsíců jím hořkých sušených jader z meruněk 10ks ráno a 10 ks večer.Jáko malá jsem jich snědla když byly merunky kvanta.Nikdy jsem žádnou otravu na sobě nepozorovala a že by měla být jedovatá tedka slyším poprvé.Asi jsem na kyanid resistentní...
Goho, že vy jste nezjistil, že nejste na Facebooku? Jste tady na poradte.cz a ta je jiná, s jinými lidmi a s jiným vyjadřováním. Proč tolik agresivity a hrubosti? K diskuzi a k radám není vůbec zapotřebí.
Nevím,jak ostatní,ale já jsem asi před týdnem kdesi četl,že malé množství,nevim kolik,je údajně prevence proti rakovině.Prý kyanid a nevím,co ještě,likvidují bezpečně buňky rakoviny.Zřejmě je tato informace z neomylné Emeryky.
Jako dítě jsem je třískal kusem cihly a nikdy mi nic nebylo.Občas jsem se šlahl do prstu.Ještě teď to při vzpomínce bolí.
Sice stará otázka, ale když se vrátila, ...
Četl jsem, už nevím, kde, asi spíš tu "konspirační teorii". Pochopil jsem to tak, že: Jádra jsou opravdu jedovatá, resp. obsahují jakousi jedovatou látku či látku, kerá se na jed dokáže přeměnit. Normálně je ale tento jed obtížně uvolnitelný a nebezpečný by byl až při pozření velkého množství jader. Ovšem rakovinné buňky jsou údajně trošku jiné a ten jed dokážou uvolnit snadněji - a tím se otráví a "zemřou". Tedy ne, že by v jádrech byl jakýsi hodný vitamín, ale opravdu jed - který ovšem nádorové buňky dokážou "lépe využít".
Lékaři proti tomu klidně mohou protestovat, ale něco na tom být může.
Že to jakési dvě klinické studie neprokázaly, nic moc neznamená. Obvyklí lékaři ostatně umějí jen to naučené ze školy (z jakých částí se skládá tělo, jak je to latinsky a jak tělo zhruba funguje) a pak to nabulíkované od farmaceutických firem (jakými moderními a "nejlepšími" drahými přípravky léčit). Veškeré technické vybavení lékařům vyvíjejí technici a vědci, lékaři to zpravidla absolutně nechápou, jen používají (netvrdím, že to tak je špatně). Ať u správně vybraného vzorku pacientů udělají lékaři studie o svých schválených léčebných postupech a taky se "prokáže", že jsou zcela k prdu.
To je jako s doktorem Holým a jeho devitalizací nádorů. Ta evidentně fungovala (a funguje), stačilo by jen podrobně zjistit, na které případy a za jakých podmínek, protože samozřejmě žádná léčba není účinná vždy a na vše. Jenže z nějaké devitalizace by měly farmaceutické firmy co? Nic. Tak taky uspořádaly "studie": vybraly pár nevyléčitelných pacientů těsně před smrtí, u nichž už nezabíralo nic, prognóza byla jistá a nedalo se je na devitalizaci ani dobře připravit - a, světe, div se, ti lidé opravdu zemřeli. A tak byla "prokázána" neúčinnost devitalizace. A podobné to bude i s léčebnými účinky jader z meruněk.
Tyhle závěry jste učinil po prostudování mnoha článků v časopisech? Nejlépe ženských, kdy články nejsou nikým podepsané? Nebo na internetu? Kde jsou vložena slova lékaři, vědci zjistili, nezjistili... Slova a závěry vytržené z konceptu celé studie, která význam posunují do polopravd a nesmyslů, ale lahodí chápání neznalým čtenářům. Nejste absolventem lékařské fakulty. Že ne?
babkazov: Můžete mi říct, co konkrétně v mém příspěvku napadáte?
> Nejste absolventem lékařské fakulty. Že ne?
Ne. Proč se ptáte? Źe jsem si dovolil kritizovat lékaře? Musím být snad krejčím, abych poznal, že oblečení prodávané na levných tržnicích je mizerně ušité? Musím být tedy lékař, abych poznal, že jsou to vesměs břídilové? Poznal jsem jich za svůj život už dost. A ty dobré bych, bohužel, spočítal na prstech jedné ruky a ani bych ty prsty nepotřeboval všechny.
> Kde jsou vložena slova lékaři, vědci zjistili, nezjistili...
Napsal jsem "Veškeré technické vybavení lékařům vyvíjejí technici a vědci". Pochybujete snad o tom? Objevitel Rentgenového záření byl věděc. Objevitelé magnetické rezonance byli vědci. Objevitelem radioaktivity byl vědec a první pokusy s radioaktivitou v lélařství vedla vědkyně. Máte snad pocit, že tedy možná vynalézali vědci, ale ty lékařské aparáty už si sestrojují sami lékaři v ordinaci při polední pauze? Že materiály pro kloubní a podobné náhrady si odlévají, testují jejich odolnost atd. běžní obvoďáci? Jste přesvědčena, že kardiolog, přestože denně používá EKG, má aspoň minimální ponětí o zapojení zesilovačů a filtrů signálů v tom přístroji? Pche! Ani náhodou. To všechno dělají technici. Lékař dokáže s tím vším jen to, co vy děláte doma s televizí: když se mu řekne, jak, dokáže přepnout kanál, a když se mu řekne, co má vidět, dokáže tak nějak posoudit, zda to opravdu vidí, nebo zda vidí něco jiného (= nemoc).
> Tyhle závěry jste učinil po prostudování mnoha článků v časopisech? Nejlépe ženských, ... Nebo na internetu?
Tyto závěry jsem učinil na základě mnoha zdrojů, v poslední době samozřejmě i internetu. Je to snad špatné? Ženské časopisy cíleně nečtu.
Babko, proč štěkáte? S čím máte problém?
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.