Nejste přihlášen/a.
Kam mám podat žádost o rozvod když nechci ho podávat k Berounskému soudu kvůli podjatosti?
Musíte zažádat v místě Vašeho bydliště- tudíž v Berouně.
doplněno 24.07.10 00:12:DOTAZ Z PORADNY - Chtěla bych podat žádost o rozvod. Manžel má trvalé bydliště v Přerově, já v okrese Vsetín (bydliště Rožnov pod Radhoštěm). Společně jsme od ledna 2008 do září 2008 žili v Brně, poté jsem se odstěhovala do Rožnova pod Radhoštěm, manžel žije nadále v Brně. Na který soud se mohu s žalobou obrátit?
V případě rozvodu manželství je pro určení příslušnosti rozhodující následující:
Pro podání návrhu na rozvod manželství je rozhodující místo, kde oba manželé naposled společně žili, vedli společnou domácnost, a to za splnění předpokladu, že v den zahájení řízení aspoň jeden z manželů bydlí v obvodu soudu příslušného podle tohoto místa. Tzn. ve Vašem případě tedy budete podávat návrh na rozvod manželství k Městskému soudu v Brně, jelikož Váš manžel stále bydlí v Brně.
Pokud by nešlo v nějakém konkrétním případě určit místně příslušný soud podle výše uvedeného hlediska - podle posledního společného bydliště manželů, nastoupil by obecný soud žalovaného - dle jeho bydliště a naposledy obecný soud žalobce - dle jeho bydliště.
Obecně k podání návrhu na rozvod:
Pokud máte nezletilé děti, měl by již být v den podání návrhu na rozvod podán také návrh na určení rodičovské zodpovědnosti k nezletilým dětem pro dobu po rozvodu. Soud nerozvede manželství dříve, dokud není v právní moci rozsudek o určení rodičovské zodpovědnosti k nezletilým dětem pro dobu po rozvodu.
Návrh na rozvod
první strana by měla obsahovat komu je určen - tzn. adresovat příslušnému soudu,
označení účastníků - označuje se většinou jako žalobce - ten, kdo návrh podává, u něj musí být dále uvedeno jméno, příjmení, datum narození, bydliště, druhý účastník - druhý manžel - se označí jako žalovaný a opět se u něj uvede jméno, příjmení, datum narození, bydliště,
poté by měl být návrh nazván jako Návrh na rozvod manželství, případně Žaloba o rozvod manželství, soudu se podává ve dvojím vyhotovení.
Do návrhu na rozvod se v krátkosti popíše - kde a kdy bylo uzavřeno manželství, zda jste byli při uzavírání manželství svobodní, rozvedení, vdovec/vdova, jaké jste národnosti a státní příslušnosti. Kolik se z manželství narodilo dětí, zda jsou zletilé či nezletilé, pokud jsou nezletilé, zda je již k soudu podán návrh na určení rodičovské zopdovědnosti pro dobu po rozvodu.
Potom následuje popis v čem je spatřován rozpad manželství.
Celý návrh končí tzv. petitem, kdy musí být navrhnuto, aby soud manželství rozvedl. Návrh musí být také na poslední straně podepsán.
K návrhu se přikládákopie oddacího listu, případně rodné listy dětí v kopiích.
Návrh je zpoplatněn poplatkem ve výši 1000,- Kč, platí se kolkem, který se může buď vylepit na první stranu návrhu nebo vyčkat na soudní výzvu, kterou budete vyzváni k zaplacení poplatku.
Jak již bylo uvedeno výše - návrh se podává k místně příslušnému soudu, kde oba manželé naposled společně žili, vedli společnou domácnost, a to za splnění předpokladu, že v den zahájení řízení aspoň jeden z manželů bydlí v obvodu soudu příslušného podle tohoto místa. Pokud nelze určit místně příslušný soud podle výše uvedeného hlediska nastupuje obecný soud žalovaného - dle jeho bydliště a pokud ani tento nelze určit nastupuje obecný soud žalobce - dle jeho bydliště.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.