Dobýt nebo dobít

Od: Datum: 16.09.08 07:46 odpovědí: 7 změna: 22.01.14 11:30

Dobrý den,

řeším takovou maličkost. Dobýt loď nebo dobít loď? jaké i/y tam patří?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.09.08 08:00
avatar

Dobýt, neboť nemáte jistě na mysli loď jaksi domlátit, zničit... ale nabýt ji, tedy ve smyslu získat. :)

Ohodnoceno: 2x
 
Od: zpevanda*
Datum: 16.09.08 08:04

Děkuji, slyšela jsem právě, že by tam snad měla být nějaká výjimka, když se to týká lodi. Je to ve smyslu že dobýt loď, budou o ni bojovat.

Datum: 16.09.08 08:04

*jasne*...piráti chtěli dobýt lodˇ!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dusatka*
Datum: 16.09.08 08:17

Z jazykové poradny Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR.

dobít a dobýt Obránci byli při dobývání města velmi stateční a s krutými dobyvateli se bili neohroženě. Mnoho jich bylo nemilosrdně dobito, ale nakonec dobyli vítězství.
V beletrii by uvedené věty obstály těžko; spíše by našly uplatnění ve školním diktátu, aby pisatelům připomněly, že rozlišujeme dvě slova: dobít a dobýt. (O obdobné dvojici nabít _ nabýt viz nabiti dojmy.)
Sloveso dobít znamená ‚utlouci, usmrtit‘ (muž dobil poraněné zvíře), ‚přestat tlouci‘ (její srdce dobilo dnes ráno), popřípadě ‚doplnit elektrický náboj nebo jiný potenciál‘ (musím dobít baterii u auta; platební kartu lze kdykoli dobít).
Pokud chceme vyjádřit, že bylo něco získáno s vynaložením určitého úsilí, nebo i násilí a nátlaku, užijeme sloveso dobýt: vydobýt si uznání, dobýt pohledávku, dobýt hrad. Odtud je i odvozené podstatné jméno dobyvatel, a to i přesto, že se obě strany mezi sebou bijí a dobyvatelé často krutě dobíjejí raněné obránce.Úsilí musíme vynaložit i při vykopávání a vyzvedávání předmětů ze země, proto píšeme dobýt/dobývat uhlí, dobýt pařez.
Pokud nemáme při rozlišení slov jistotu, můžeme si pomoci převedením sloves do budoucího času. Lovec dobije poraněné zvíře, takže napíšeme dobít zvíře; hokejisté dobudou/dobydou vítězství, tedy dobýt vítězství. Ne každý se však může na tuto pomůcku (nebo spíš na sebe) spolehnout: bohužel i ve zpravodajství slýcháme záměny budoucího času až armáda xdobije město Kunduz, přestože je zřejmé, že jde o dobývání, ne o dobíjení.

Ohodnoceno: 8x
 
Od: zpevanda*
Datum: 16.09.08 09:10

Ano souhlasím, děkuji za vyčerpávající odpověď *palec*

Od: lm®
Datum: 17.09.08 11:41
avatar

Ještě jednou a jednoduše : když si můžete říct "dobude" , "nabude" na místě slov "dobyde", " nabyde" - píšete Y.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 22.01.14 11:30

Obojí je možné, ale "dobít" pouze v případě, že se jedná o model lodi poháněný energií z elektrických akumulátorů a navíc ve zcela jiném významu než "dobýt" *smich*

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.