Pokojové květiny do ložnice?

Od: Datum: 23.09.15 20:51 odpovědí: 18 změna: 05.10.15 17:22

Máme ložnici sloužící jen ke spaní. Je zde pouze postel a vestavná skříň (z boční strany postele). Na zdi nad čelem postele a protějšku nic nevisí, ani obrazy. Nechceme v ložnici mít žádné další předměty kvůli kvalitnímu spánku. Je to trochu sterilní prostředí, ale dobře spíme, nic nás neruší.

Ale napadlo nás na protější stranu, kde je poněkud nudná jednobarevná stěna a "velké nic", postavit květinovou stěnu - výška zdi ke stropu je 3,4 metru (třeba břečťan nebo kombinaci různých květin na policích v květináčích). Když se ráno probudíme, budeme koukat "do zeleně". Z okna je vidět jen protější dům, což je trochu depresivní zážitek po ránu.

Jenže některé květiny v noci berou kyslík. Jiné ale jsou schopny tvořit kyslík i za tmy a v ložnici nevadí. Které to jsou?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.09.15 21:04
Každé květiny berou kyslík,resp. pro buněčné procesy je kyslík nutný. Takže rostliny pro dýchání spotřebují kyslík i ve dne. Rozdíl je jen v tom, že za světla probíhá fotosynteza, v jejíž první fázi dochází díky energii fotonů k rozpadu vody na kyslík a vodík. Pokud nejsou fotony, kyslík nevzniká. Jediný rozdíl v rostlinách může být v tom, kolik toho světla potřebují. Ale pokud budete mít tmu,kyslik vám nebude vyrábět žádná rostlina.
Ohodnoceno: 0x

Datum: 23.09.15 21:55
Rostliny v ložnici nevadí, pokud jich tam není moc a stejně bývá ložnice nejvíce větranou místností. Ale stejně vám největší parádu udělá pěkná fototapeta. Mona

Datum: 23.09.15 22:55

Neznám rostliny, které tvoří kyslík za tmy ale znám např. sukulenty a kaktusy o kterých vím, že v noci pro svoji potřebu nasávají CO2 ze svého okolí. Nechápu ale, proč byste nemohl mít v ložnici květiny s obyčejnou fotosyntézou. Víte jaké hafo rostlin byste musel mít,abyste v noci trpěl nedostatkem kyslíku?:-D Džungle je slabé slovo.Rostliny ve dne "vyrábějí" kyslík, v noci ho část spotřebují, to je pravda. Ale také je pravda, že zelené rostliny absorbují oxid uhličitý, mnoho z nich pohlcuje škodlivé látky z ovzduší (např. tchynin jazyk - výborný čistič vzduchu) a všechny se podílí na zvlhčování vzduchu v bytě.Jediné, co bych vám doporučila, do ložnice byste si neměl dávat kvetoucí rostliny. Jejich vůně by vám mohla způsobovat bolení hlavy. Nejvhodnější jsou rostliny okrasné listem.S tím koukáním do zeleně máte fajn nápad, tak ho realizujte, žádnou plynovou komoru si tím určitě nevytvoříte :-D

Ohodnoceno: 3x

Datum: 23.09.15 23:43

Třicet let mám v ložnici cca deset květináčů s různými kytkami a stále žiju.

Ohodnoceno: 1x

Od: kl*
Datum: 24.09.15 08:04

No já fakt myslel něco trochu jiného, šlo by o květinovou stěnu (zeď má délku 500 cm, výšku 340 cm), udělal bych tam buď police po celé ploše a výšce a do nich květináče, nebo napnul síť či provázky a nechal růst břečťan. Otázka je, jak dlouho by ten břečťan rostl, než by zarostl celou plochu. Nebo něco jiného popínavého, ale o břetanu se zrovna traduje, že sna dpohlcuje formaldehyd (z lamina máme tu vestavnou skříň).

Datum: 24.09.15 07:20

Já mám v ložnici armaturu do betonu, natřenou nahnědo, na bílé stěně, od země, skoro do stropu. Armaturu, takové čtverce 20 x 20cm, z ocelových drátů. Na ní tři truhlíky a v nich květináče s kytkami. Měla jsem a dokonce i jsem ji tady kdysi dala, fotku, ale nemohu ji najít. V květináčích byly kytky, teď jsou tam nějaké plazivky, které tu mříž obrostly. A taky nějaké jiné kytky. Za chvíli vypnou proud, až ho znovu pustí, vyfotím to a dám. :-D Nevím, co se stalo, ve složce ta fotka je, ale když ji rozkliknu, tak je tam fotka louky s Dorkou.

doplněno 24.09.15 16:01:

Napadlo mě, ve velkých marketech, kde mají zahradní část, dostanete koupit dřevěné mřížky. Šprynclíky v rámu, v různých provedeních a velikostech. A nebudete muset táhnou provázky. ;) Svoji mříž, jsem na starém bytě měla v předsíní a dávali jsme na ni šátky, čepice, rukavice a neměli jsme napřehledný čurbes ve skříních. Něco jsme přehodili, něco držely velké klamerky. Ta mříž není přímo na zdi, ale cca 5 cm od ní. A teď ji mám v ložnici.

doplněno 24.09.15 16:03:

Jo a teď na ni mám sušené kytky, ze kterých budu v zimě vázat kytky do vázy.

Datum: 24.09.15 09:34

Dobrý den, babkazov, to mě zajímá, budu dychtivě čekat na foto.

Datum: 24.09.15 18:08

To je moc pěkné, děkuji za tip. Prokonzultujeme s ženou.

Nevidím, jak je to zafixované ke zdi?

Datum: 25.09.15 06:27

Visí to na zdi na udělátku. Je to průžek silnějšího plechu se širší dírkou na jednom konci a na druhém konci je shora na okraji vybraný hlubší žlábek a celé je to, za dírkou vyhnuté do pravého úhlu. Hmoždinka, vrut, dírka. Zasazeno ve žlábku. ;) Včera mi naskočila tahle reklama:http://www.obi.cz/cz/guides/i…/plant-growing-aid/index.html V OBI, Hornbachu nebo kde, bude takových a podobných vynálezů dost.

doplněno 25.09.15 06:33:

Bimbam má pravdu. Ne na celou zeď! Nebylo by to pěkné. Ložnice by měla zůstat ložnicí a ne zimní zahradou. V ložnici by měla být domintní postel a ne kytky. *placni*Ta moje mříž je 1 metr široká. Je to akorát.

Datum: 24.09.15 09:50

Váš dotaz má dvě části. Že je nesmysl vzdávat s květin v ložnici kvůli odebírání kyslíku rostlinami, už z odpovědí zdejších odborníků na květiny víte.

Druhá část se týká stěny porostlé zelení. Úplně bych se vzdala nápadu na síť a její prorůstání rostlinami odspodu nahoru. I kdybyste na podlahu postavili jeden truhlík vedle druhého, trvalo by roky, než by byla stěna zelená. Mezitím je potřeba přesazovat (jak, když rostliny na stěně pevně drží?), odstraňovat usychající výhony (odstraňoval jste někdy z plotu svlačec?). O něco snazší by bylo pěstovat rostliny přepadavé. Ale bude se vám opravdu chtít pravideně zalévat z pokojového žebříčku?

Mám osobní vzpomínky na někdejší maminčiny pokusy pěstovat doma zahradní břečťan. Také si přála mít porostlý kout v místnosti. Rostliny pokaždé zašly, zahradní břečťan doma nikdy nepřežil. Sama jsem to ani nezkoušela opakovat. Další vzpomínka je na obrovskou voskovku. Měla jsem ji v ložnici a pomocí hřebíčků a provázků jsem ji několik let tahala po velké části stěny. Že voní, mi nevadilo. Při přesazování jsem za sebou po schodech táhla několik metrů výhonů, mnoho se toho polámalo. Zpět na stejné místo už jsem se ji ani nepokoušela dávat. To jen tak na připomenutí praxe.

Shrnu to: Květiny do ložnice ano, ale zejména na počátku se nepokoušejte o maximum. Nechci vás podcenit, ale domnívám se, že s pěstováním květin máte zatím zkušeností jen málo. Aby se vám to hned na počátku nezprotivilo.

Datum: 24.09.15 18:11

No a co byste doporučila?

Datum: 24.09.15 18:52

Líbí se mi mřížka od Babky z OV. Ale rozhodně bych s ní nepokryla stěnu cca 5 x 3 metry. Pravděpodobně bych tu mříž použila v úzkém pásu (cca 1 metr?) na šíř. O něco výš než je výška očí. Možná ani ne celých 5 metrů, ale třeba jen 3 - 4 metry. Buď tzv. na střed, nebo od okna a poslední 1 - 2 metry nechala pro samostatně na zemi stojící vysokou vzrostlou rostlinu. To je všechno jen takový nástřel bez znalosti světla, tepla atd.

Pro začátek bych použila ty nejsnáze pěstovatelné rostliny, dobře radí host. Zelenec, voskovka. Špatné zkušenosti mám se scindapsusem, často ztrácí listy. To by se vám po mříži mohly táhnout holé stonky jen s několika málo listy na koncích. Ale někdo může mít s pěstováním víc štěstí.

Velmi dobré zkušenosti mám s přepadavou rostlinu aeschynantus marmoratus. Také ji považuji za nezničitelnou. Efektní jsou kapradiny. Platycerium - parožnatka, nephrolepsis - ledviník. Ale potřebují před sebou trochu prostoru. Milá a efektní rostlinka je saxifraga (pavouček).

Datum: 24.09.15 12:14

*smich* Zbytečné obavy s kyslíkem v ložnici. *smich* Spíše se zajímejte o to,že rostliny transpirují,t.j. neustále odpařují vodu do ovzduší a zvyšují vlhkost v okolí.Pokud jich tam budete mít opravdu hodně,tak vlhnou knížky,časopisy atd..*smich* Pokud je málo světla,doporučuji rostliny původem z nejnižšího rostlinného patra jako třeba Spathiphyllum,Zamia zamiifolia,...

Od: host
Datum: 24.09.15 13:53

Pokojové květiny v mísnostech a tudíž i v ložnicích také čistí vzduch, snižují víření velkých proudů vzduchu, dělí je na menší a pomalejší prouchy a tak i zachytávají poletující prach.

V kancelářích, kde je prach, nakouříno ale i v čistých bytech je obvyklý zelenec, špičaté dlouhé světlezelené listy, občas mezi nimi vyroste dlouhá tenká šťopka a na ní se udělá další odnož, kterou stačí ustřihnout, nechat v kelímku s vodou zakořenit a zasadit do dalšího květináče. Také občas na jiné šťopce vykvete.

Další oblíbený je scindapsus, lidově blázen (psalo se o něm i zde v poradně), který dělá dlouhé šlahouny s pěkným srdčivými listy, snáší i horší osvětlení i občasné dlouhodobější zapomenutí zalití. Pokud je v hodně zaprášené místnosti, snese o odnesení do vany a osprchování a ponechání okapat a odnesení zpátky.

Podobná je voděnka, ale ta se neplazí vodorovně po nábytku, ale volně splývavě visí a potřebuje hodně vody, může být i ve sklenici s vodou, jinak jí začnou usychat okraje listů, což poznáte, zalejete a voděnka roste dál.

V ložnici nevadí ani voskovka, ale pouze do doby, kdy začne kvést. Když přijde její doba, tak nenápadně večer vykvete a provoní celou místnost hutnou sladkou vůní a tak někdy lidé květenství ustřihnou.

Atd. Kytek do ložnice je dost, dá se vybrat a pokud nevylučují nějaké silné nebo snad i jedovaté silice, ať si tam rostou. Ve dne mají klid a v noci jim nevadíte (pokud náhodou potmě při cestě do postele nešlápnete do hodně rozrostlé monstery nebo fíkusu).

Datum: 24.09.15 15:23

Dobrý den kl,

Všechny pokojové rostliny umí čistit vzduch, některé více, některé méně, některé se specializují na určitou látku.Formaldehyd nejvíce zlikviduje filodendron, dále pak potos,zelenec, pepřinec,voděnka.Břečťan je největším likvidátorem benzenu. Jestli se rozhodnete květinovou stěnu vytvořit, jistě si s výběrem a umístěním vhodných rostlin už poradíte sami a nenecháte si rostliny přerůst do obludných rozměrů, jak se někteří v této diskuzi obávají. Spíše si dávejte pozor na plísně,které by se mohly u rostlin tvořit špatným zacházením.Každá květina má jiné nároky pěstování co se týká zalévání. Pobavil mě výrok jednoho příspěvku týkající se vlhnutí knih. V jednom pokoji mám 14 květin a umístěnou otevřenou policovou knihovnu-žádné vlhnutí knih nepozoruji. Nevím z čeho usoudil,že zamýšlíte vybudovat botanickou zahradu*smich*

Hezký den*slunce*

Od: krasula
Datum: 29.09.15 20:19

Já jsem využila ve starém bytě šroubu ve stropě od původní garnyže. Na něj jsem nasadila matičku a pověsila nádobku s břečťanem pokojovým, hodně vykrajovaným, dekorativním.Visí asi 180 cm nad zemí. Větvičky mi dala známá. Za pár týdnů už měly kořeny .Pár větviček jsem vmotala mezi závěsné šňůrky, ostatní visí klikatě dolů. Dobře to vypadá. Nechtěla jsem hlínu, kvůli nepořádku, tak jsou zavěšeny v nádobkách / z bazaru / s hydroponickým roztokem, který doplňuji tak 1x za měsíc.Naštěstí roste pomalu a nic z něj nepadá.

Datum: 01.10.15 22:01

Tip od babkazov je móóc šikovný nápad. Něco podobného jsem kdysi viděla, ale z jednoho dílce starého drátěného plotu natřeného bíle, protože visel na barevné stěně.Vypadalo to suprově.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.