Přesazení kanadské borůvky

Od: Datum: 28.09.13 17:03 odpovědí: 8 změna: 29.09.13 13:32

ahoj potřebuju přesadit kanadskou borůvku mám 4 keře které potřebuju přemístit jinam myslíte si že to borůvce neublíží? někdo mi řikal že by se neměla přesazovat tak se radši zeptám než abych o ní přišel ... díky

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: bora3
Datum: 28.09.13 17:12

Ano, přesadit jde, ale v době vegetačního klidu. To je, když jí opadají listy, na podzim či na jaře. V zimě raději ne, nebezpečí zmrznutí. Lépe se ujímají mladé keře. Starší musíte vykopat s velkým kořenovým balem a ještě jim seřezat většinu větví.

Ohodnoceno: 0x

Od: jirbar*
Datum: 28.09.13 17:21

Když se přesazuje větší rostlina tak se musí udělat aspoň dvouletá příprava. V jisté vzdálenosti přesekat hlavní kořeny. Nevěřte přesazení s balem. Rostlina především žije z vlásečnicových kořínků a ty jsou mimo bal. Tím přesekáním si právě vytvoří nové kořínky v tom balu.

doplněno 28.09.13 17:29:

Zkoušel jsem přesadit mladé odkopky švestek. Neujal se ani jeden. Možná proto, že byl vyživován od mateční rostliny. V zahradnických školkách před prodejem pravidelně přesazují, právě proto, aby se utvořila kořenová soustava.

Od: stread
Datum: 28.09.13 18:11

s tim přesekáním kořenů je to nutné? já myslel že začnu rýčem tak metr od keře a budu se snažit aby zustalo co nejvíc kořenů,, keř je cca metr a půl vysoký... kde mam začít vykopávat?

Datum: 28.09.13 21:10

Přesazovala jsem borůvky (na jinou zahradu) 4 a 5 leté v říjnu. Vyrývala jsem je ve vzálenosti asi 70 cm od krajních větví. Všechny borůvky neměly stejně dlouhé kořeny. Připravte si nejprve jámy, do kterých budete borůvky sadit. Vykopávejte je po jedné a hned zasaďte. Měly by být vysazeny o 5-10 cm hlouběji, než rostly. Nyní už je poměrně chladno, tak je můžete přesadit nyní, nebo až částečně opadnou listy. Žádné větve, ani kořeny jsem nekrátila a další rok jsem měla úrodu. Nezapomeňte borůvky poměrně dost zalít. Na podzim přesazené borůvky využijí jarní vláhu a lépe se ujímají. Na jaře přesazené keře by jste musel častěji zalévat a úroda by mohla být slabší.

Datum: 29.09.13 09:54

Rýt metr od rostliny je zbytečné. Nejste v domácích podmínkách schopen udržet při přesunu tak velký bal pohromadě. Jak radí Jirbab, obryjte keře tak 50 cm od středu. do hloubky cca také těch 50 cm. Jen si musíte dát příští léto pozor na to, aby Vám takto obryté keře neuschly. je tam na velké ploše přerušen přirozený přísun vláhy ze země. Opravdu je dobré takto nechat keře ty dva roky. Ale i po prvním roce by se to mohlo povést ( na podzim obryjete, za rok na podzim přemístíte). Až budete chtít ten bal vyzvedávat ze země, tak ho zabalíte např. do starého pytle a pevně převážete provazy. To je proto, aby se Vám nerozsypal. No a pak se budete *modla*, aby se Vám na novém místě ujal. Když je bal dostatečně prorostlý novými kořínky, tak se ani nemusí zkracovat větve. Jinak platí pravidlo, že o kolik stromek příjde kořenů, o tolik minimálně by měl přijít větví. A zase se vrátím k odpovědi Jirbaby, opravdu nezáleží tak na silných kořenech (ty slouží k ukotvení stromu), jako na těch nejjemnějších kořenech . těmi strom přijímá živiny a vláhu.

Datum: 29.09.13 10:19

Žádná BABA Prostě Jirka z Baráku

Datum: 29.09.13 12:37

Jejky, Jirko, já vím...ale asi jsem byla ještě v nějakém deliriu. promiň...

Datum: 29.09.13 13:32

jj jdu si dát kafe a hořický trubičky

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.