2xPovinnost sekat trávu - jak často?

Od: Datum: 29.07.11 23:23 odpovědí: 15 změna: 04.05.14 16:19

Dobrý den, je dána zákonem nebo nějakou vyhláškou či nařízením výška trávy, kterou mám na zahradě? Nikdy jsem o ničem takovém neslyšela. Musím ji pravidelně sekat, nebo stačí 2x ročně? Musím udržovat nějakou vzdálenost trávníku od sousední budovy?

Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.07.11 23:29
avatar

Dobrý den.

Povinnost se o pozemek starat vyplývá ze zákona o rostlinolékařské péči.

Ten zpravidla konkretizuje závazná vyhláška obce.

Jde tedy o zákonnou povinnost, kterou kontroluje příslušný odbor životního prostředí na obci. Ten zpravidla vyzve majitele pozemku k nápravě, k čemuž mu poskytne lhůtu.

Po uplynutí této lhůty ukládá pokuty.

Některé obce po neuposlechnutí výzvy samy trávu posekají a zašlou fakturu vlastníkovi. To už je ale na praxi jednotlivých obcí.

S pozdravem

Hans S.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.07.11 23:31

Teda, rozhodně se Vás nechci nijak dotknout ani Vás urazit, ale zde se opravdu hodí věta: "Vaše starosti bych chtěl mít". Kdyby mi někdo nařizoval výšku sečení trávy, tak už dávno emigruji. Stačí, že mi stavební úřad diktuje jakou barvou mám natřít plot.

Před lety se něco mluvilo o tom, že každá zeleň bude muset být minimálně jedou posečena, ale jak to dopadlo nevím.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nemodlenka*
Datum: 29.07.11 23:47

No, tak Vy byste chtěl mít moje starosti? Dobrá beru! Příště tedy soused přetáhne lopatou Vás a ne mě! Když se mu VAŠE tráva bude zdát moc vysoká.

Datum: 30.07.11 00:00
avatar

Co na to říct, jedině podat trestní oznámení.

Hans S.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 29.07.11 23:34

Tipl bych si, že je o tom v zákonu č. 128/2000 Sb. Výška trávy je subjektivní. Prostě aby nebyl brajgl ...Tráva běžně roste ke zdi, pokud není okapový chodník či jak se tomu říká.

doplněno 29.07.11 23:57:

V každém případě vyhledat vyhlášku obce, zřejmě to bude pod veřejným pořádkem ..., pokud ji nemá ...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 30.07.11 00:04

jojo, tráva na kurtech Wimbledonu je vysoká cca 5-6mm*smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: reeve*
Datum: 30.07.11 02:13

Podle zákona 147/1996 o rostlinolékařské péči je každý majitel pozemku povinen (cituji) "omezovat výskyt a šíření škodlivých organismů tak, aby v důsledku jejich přemnožení nevznikla škoda jiným osobám a aby nedošlo k poškození životního prostředí a zdraví lidí nebo zvířat"

Některé obce tuto povinnost ještě blíže specifikují ve své obecní vyhlášce. Někdy jde jen o obecné formulace upozorňující na nutnost údržby trávníků, jiné obce stanovují povinnost trávní plochu posekat alespoň jednou ročně, některé i dvakrát ročně. Vyhlášky omezující výšku porostu jsou spíše úsměvnými kuriozitami (například brněnská se stanovenou výškou trávy 60 cm).

Záleží tedy na tom, zda danou povinnost nějak upravuje nějaká vyhláška vaší obce. Ovšem i kdyby se zastupitelé ve vaší obci zbláznili a nařídili nějaké nesmyslné podmínky, vyhláška nemůže obyvatele omezovat nad rámec zákona. Pokud tedy váš pozemek není plný zralých bodláků, pcháčů, lebedy, pýru a dalších plevelů se semeny rozšiřovanými vzduchem (což očividně nebude), můžete být klidný. Názor vašich sousedů, jak má vypadat "udržovaný trávník", vám tedy může být naprosto ukradený.

K druhé části vaší otázky: Trávník můžete mít kdekoliv na vašem pozemku. Jestliže sousedova budova svou zdí leží přesně na hranici pozemku, váš trávník může klidně sahat až k ní. Vegetace v daném místě by mohla být sporná v případě, že by sousední budovu nějak nadměrně stínila, poškozovala její zdivo (například přílišnou vlhkostí) nebo obtěžovala obyvatele například zápachem. V případě trávníku však ani o jednom nemůže být řeč.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 30.07.11 06:29
avatar

Nedávno v televizním Receptáři uvedli,že někdo pěstuje na svém pozemku tak zvanou "horskou louku".Plocha,porostlá nádhernou směsí rostlin.kde se vyskytoval daný biotop a taková louka se seká jen jednou ročně,až všechna semena dozrají.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.07.11 12:05
avatar

Ano a ještě na to bere dotace z EU, ale povinnost sekat trávu je min. 2x ročně tak aby nevysemenila k sousedům.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: drahozallubomi
Datum: 04.05.14 10:34

Dobrý den,já sekám trávu 2x za rok.Letos bych chtěl sekat trávu 1x zarok kvůli tomu ,abych si vytvořil kvetoucí louku.Vy ale trváte na tom,že to musí být 1x za rok.Mohl byste mi,prosím,napsat,v jakém zákonu nebo vyhlášce se toto nařízení nachází?Děkuji sa odpověď.S pozdravem Drahozal Lubomír

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lmgify
Datum: 04.05.14 11:45

Nejake info zde a zde.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: reeve*
Datum: 30.07.11 18:33

Přesně tak. Luční ekosystémy jsou mimochodem spolu s mokřady dvěma nejohroženějšími typy ekosystémů střední Evropy. Mám samozřejmě na mysli klasickou louku s typicky lučním společenstvem bylin včetně těch dvouděložných (kopretina, kohoutek, rdesno, krvavec, kakost, chrastavec ap.), nikoliv pouhý okrasný "trávník", tedy chudou umělou směs několika druhů lipnicovitých rostlin. Spolu s klasickými loukami (horskými, podhorskými, ale i nivními) z naší přírody zmizelo obrovské množství denních motýlů (jejich úbytek za posledních 20 let je strašlivě vysoký) a mnoha dalších živočichů.

Aby toto pestré společenstvo rostlin a živočichů mohlo přežít, je nutné nechat všechny druhy bylin vykvést a vytvořit semena, ale zároveň zabránit zarůstání náletovými dřevinami. Což předpokládá kosení jednou ročně, někdy i jen jednou za dva roky (aby se mohly bez problémů vysemenit i dvouleté byliny).

Z ekologického pohledu je taková kvetoucí louka to nejcennější, co by každý mohl se svým trávníkem udělat. Ano, nedá se na tom hrát golf, ba ani fotbal, i to válení je poněkud méně pohodlné. Povrch není jednobarevně zelený a při současné módě "strojově přesných" ploch působí méně "upraveně". Však také nechci nikoho násilím nutit, aby svou krátce střiženou "travní poušť" povinně změnil na kvetoucí louku. Ale rozhodně bychom neměli omezovat ty, kteří se pro tento typ travního porostu na své zahradě rozhodnou, byť tak činí třeba jen z pouhé neochoty ztrácet čas sekáním. Naopak bychom jim měli být vděční.
A při tvorbě obecních vyhlášek bychom neměli podléhat hloupé maloměšťácké představě "když všichni mají nízký zelený trávník, Venca ho povinně musí mít také, jinak mu napaříme pokutu".

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 03.08.11 13:19
avatar

Krasne receno. Ubyte motlu take pozoruji dlouhou dobu a cloveku je z toho smutno.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.05.14 16:19

Jo a tu správnou zelenou barvu si možete nafasovat u přecedy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: seno
Datum: 04.05.14 14:01

Pokud sušíte,bývá seč 2x ročně(seno a otava),vyjímečně třikrát(druhé seno).Mimochodem senoseč je nejpřirezenější udržba travnatých ploch v našich krajích.Je ale jasné,že ve městech toto není možné.Problém nastává jen u dlouhodobě neudržovaných pozemků,kde zůstává stařina a převažují agresivní jednoleté plevele a náletové dřeviny.Zdůrazňuji však,že přírodě neudržovaná travnatá plochy vůbec nevadí! Přemění jí postupem času na přirozený rostlinný kryt lesostep až smíšený les který je typický pro naše klima mírného pásma.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.