Kořenokvětka (Aspidistra) Nenáročná, keříkovitá rostlina původem z Mexika. BOTANICKÝ NÁZEV: Aspidistra elatior. POPIS: Je to nenáročná keříkovitá rostlina.Zavlažovat se má přiměřeně. Na jaře a v létě přidáváme obyčejné hnojivo. Vyžaduje zvýšenou vlhkost. ČELEĎ: Liliaceae, liliovité. PŮVOD: Mexiko. UMÍSTĚNÍ: Světlé, vzdušné místo. TEPLOTA: Dobře se jí daří v mírných podmínkách. V zimě potřebuje chládek, raději ne více než 15°C, optimální teplota je 10 až 12°C, minimum 8°C. V zimě při teplotě vyšší než 20°C potřebuje pravidelně rosit. OSVĚTLENÍ: V létě je nutné zastínění před přímými slunečními papsrsky, lehký polostín. V zimě kořenokvětka potřebuje dobré osvětlení. ZALÉVÁNÍ: Mírné po celý rok. HNOJENÍ: Od dubna do září se každé dva týdny přihnojuje speciálním tekutým hnojivem pro pokojové rostliny. VLHKOST VZDUCHU: Kořenokvětka snáší suchý vzduch, jenom když není příliš horko. Avšak pravidelné rosení a omývání listů se na rostlině projeví velice příznivě. PŘESAZOVÁNÍ: Kořenokvětka snáší Přesazování špatně a proto se přesazuje pouze tehdy, pokud je to nezbytné, a to každé 3 až 4 roky, vždy na jaře. Doporučený podíl zeminy: 2 díly drnovky, 1 díl listovky, 1 díl kompostové zeminy, 1 díl rašeliny a 1 díl písku. ROZMNOŽOVÁNÍ: Na jaře, dělením keře při přesazování. Kořenokvětka se může množit i listem, podle zvláštního postupu. Ten spočívá v tom, že se kořenokvětce uřízne zdravý list bez řapíku tak, aby byl zachován široký masitý náběh v základu listu, vytvořený redukovanými listy ve formě pochvy. Potom se seříznutý list suší a umístí do láhve s vodou. Láhev se zakryje stříškou a přetře plastelínou, aby se do ní nedostal vzduch. Láhev se umístí na teplé a světlé místo. Když se na seřezu listu objeví kořínky, vytáhne se a zasadí do kypré země, nejlépe listovky, a přikryje sklenicí, nebo se umístí do pokojového skleníku. Jestliže se kořeny neobjevily a list se začal kazit a hnít, je možné ořezat ho po zdravou tkáň (pouze v místě zesílení listu) a znovu umístit do láhve s čistou vodou. ŠKŮDCI, CHOROBY: Svilušky a štítenky hrozí při příliš teplém přezimování
Upozornění: reagujete na odpověď/komentář. Váš komentář primárně neslouží k odpovědi na otázku. Komentáře jsou vhodné k upozornění na chybu v odpovědi popř doplňující informace. Odpověď na otázku prosím napište jako přímou reakci na otázku (odkaz nahoře u otázky - ODPOVĚDĚT). Děkujeme.
Tato otázka je 19 let bez odpovědi. Nechceme zbytečně otevírat staré otázky, ale zároveň chceme dát příležitost opravit případné nesrovnalosti nebo moci přidat nové poznatky. Váš příspěvek bude posouzen administrátorem (což bude nějakou dobu trvat) a bude vložen pouze v případě, že bude pro danou otázku přínosem pro širší veřejnost. Děkujeme za pochopení.