Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Dodělání novostavby - co to obnáší?

Od: mrzout odpovědí: 27 změna:

Obracím se na vás s prosbou o radu. Mám zájem o tento dům, který je ve fázi hrubé stavby. Uvnitř jsou pouze příčky, bude potřeba vylít podlahu, natahat rozvody el., vody a odpady, omítky a stropy - jsou tam pouze trámy. Moje otázka zní, co všechno toto obnáší? Plánuji tam vzít ještě někoho, kdo se v tom vyzná, ale nejdřív bych slyšel i vaše zkušenosti a rady. Majitel mi také řikal, že neni potřeba ytong zateplovat, je to pravda? Jaký je váš finanční odhad na dodělání? Zastavěná plocha domu je asi 140m2.


Dodělání novostavby - co to obnáší?

 

 

27 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

jabraka*
hodnocení

0x

Pokud je Ytong aspoň 40 cm,tak to zateplovat nemusíš.Asi budeš zateplovat stropy,Podlahy také,pokud si vymyslíš podlahovku,tak 20 cm EPS.Okna,dveře elektřina,voda,štuky uvnitř a venku,okolí.Já bych to viděl na 2melouny.

JABRAKA

frame*

"2melouny"*sok* ...to jako za dodělání. Souhlasím s tím, že od této fáze stavby je to finančně náročný, ale asi jsem z mnohem levnějšího kraje. Takto odhadovat si osobně já nedovolím, protože záleží na tom jak je investor náročný a šikovný.

Jinak při použití tvárnice P2-350 je dostatečná tlošťka již 375 mm, jelikož tepelně izolačními parametry je splněn požadavek na energeticky úsporný dům - U=0,26 W/m2K.

standam*

frame

ja asi taky, ten samej barak si kolega postavil a vse vcetne pozemku 900m2, zarizeni za 1,4 melounu

vse mimo, zatepleni stropu delala firma

mrzout

vsak jsi si odpovedel sam, vse co jsi popsal to obnasi

chtelo by to upresnit, jinak to co popisujes dela kazdy druhy sam resp. el., voda apod. znamy od remesla

sterkovani, betonovani, sekani apod. zvladnes sam

doplněno 10.07.11 23:26:

+ zatepleni stropu vcetne oblozeni

paaja*

... vse vcetne pozemku 900m2, zarizeni za 1,4 melounu vse mimo, zatepleni stropu delala firma ...

Pochopil jsem dobře, že kromě zateplení stropu to za tuto cenu postavila firma? Která to je, kde sídlí? Okamžitě si ji objednávám.

standam*

to paaja:

ted jsem pro jistotu s kolegem mluvil

cena je ted trochu jina ale je to spise dovybavenim(LCD, satelit (neni satelit jako satelit:)) a pristreskem, oplocenim a dodatecnym zateplenim fasady (zde dle me zatepleni zbytecne). Takze celkova cena 1,9melounu z toho 120tis. cca za 900m2 pozemku.

Baracek ma 14x12, radiatory i podlahove vytapeni + kondenzacni kotel.

Myslim, ze jsem se moc nesekl:)

paaja*

Jestli dobře počítám, dostala se ona firma pod 3000K za obestavěný m3. To by možná odpovídalo ceně s intenzivní svépomocí majitele ale majiteli stavební firmy s takovými cenami bych rád přijel osobně potřást rukou.

kejki

Také bych rád získal kontakt na uvedenou firmu. Zvlášť když je v ceně i TV a satelit, takže tam bude i kuchyň, hotová koupelna a finální podlahy.

standam*

Kejki a pripadne All, prcu si delejte z neceho jineho, nemam uz naladu a ani hut dale na tohle vlakno reagovat

je to vse o tom jak jsem popsal a timto koncim a rusim volbu "Upozornit na odpoved e-mailem"

praci zdar :)

 

cepagis*
hodnocení

0x

Základová deska je, hrubá stavba je, krov a střecha taky, okna jsou - takže elektrika, topení, voda, omítky, podlahy (aby se v tom dalo bydlet) max. 500.000 (ale reálně to lze stlačit na polovinu). A zbytek (tzn. fasáda, ploty, zámková dlažba) se dá dělat za provozu. Jak říká kolega, těžko odhadovat, neznáme Vaše nároky, velikost pozemku. Ale postavit takový dům do finále i s pozemkem za 1.4 mega je nesmysl, když jen ten pozemek stojí polovinu. A naopak, dodělání tohoto za 2mega, to byste se musel pořádně rozšoupnout:) Ale tím neříkám, že to nejde...

standam*

to cepaqis:

ono neznamena, kdyz to neznas, nevis, neumis, ze to neexistuje, nejde...

jiny kraj jiny mrav a jine ceny, hlavne za pozemek

nepisu o praze, brne atd., takze za 1,4 lze, ale zalezi kde.

samozrejme nelze to tam kde kupuji neco za 20tis a pritom jinde to same mam za 10tis.

cepagis*

No nechci se hádat, ale myslím, že o tom něco vím. A říkám, že pozemek, přípojky, projektová dokumentace, základová deska, pak hrubá stavba vč. zateplení, krovu a střechy, komíny, okna a dveře, finální stavba s rozvody, a především i se zařízením (podlahy, kuchyň, koupelna) - pak je 1.4mil vcelku nereálných. Teda myslím tím barák 140m2 s dnešním standardem. Ale taky znám lidi, kteří za každou cenu razí heslo "to postavím za půlku". Na střeše pak místo kvalitních tašek vlnitý plech, okna z bouračky, bílé kachlíky z výprodeje jen proto, že byly levné, kuchyňská linka za 4.000 z Tesca... Osobně by mně bylo líto práce a cementu. Cenu domu dělá hlavně použitý materiál a o tom to je. A dům jaký je na fotce rozhodně nevypadá, že by investor šel "na krev". Ale nechci se hádat, možná to někde fakt jde...

standam*

Ja taky ne, a urcite jsem nemyslel snizovat cenu za nekvalitni material, urcite systemove reseni atd.

Na vsem se da usetrit, stylem mas to drahe jdu to same koupit jinam. Proc kupovat izolaci za 230,-/m2, kdyz tu samou me doveze eshop za 90,-/m2 a jeste zdarma az na stavbu.

Dalsi kolega ma poradnou podsklapenou a patrovou hacijendu z palenych PD a na lepidlo, ted je nekde na 1mil. zbytek na dodelani vice mene to co ma tazatel, ale ve vetsim mnozstvi. Zde ma zase rozpocet 2mil. a podle vseho se tam vleze.

S pozemkem je to ruzne, nekde mas 900m2 za 100tis., jinde za 300tis. jinde za 2 melouny. Me osobne 900m2 stalo mene nez notar a dan.Takze na vesnici, ktera je 5km od mesta (nemyslim Prahu apod.) muze stat pozemek "par" kacek.

cepagis*

Jasně, izolace je jedna z mála věcí, která za poslední léta dost zlevnila. To spousta lidí neví a tak si spousta dodavatelů dokáže účtovat přemrštěné ceny. Jenže - tazatel je evidentě laik, proto se ptá. Nedá se tedy předpokládat, že se vyzná v cenách materiálů, že bude shánět ten nejlepší v poměru (cena/užitná hodnota) a že většinu prací si udělá sám.

 

mrzout
hodnocení

děkuji za vaše názory, ještě doplním že pozemek má 1400m2. Psal jsem to v rychlosti, proto jsem zapomněl zmínit ještě třeba topení. Majitel řikal že podle přibližného rozpočtu vychází dodělání na 500tis, já hádam o něco málo víc. Jde mi o to, aby v tom nebyl nějaký háček, jsem opravdu laik. Neznám stavební postupy a nerad bych pak zjistil, že už nemám peníze na dodělání, zvlášť když nemam ještě prodaný byt. Byla tu zmíněna i plechová střecha, toto je také plech. Prý se to běžně používá a kvůli odlehčení konstrukce krovů *nevi* Sám bych zvládnul položit podlahové kritiny a udělat sádrokartonové stropy. Elektrikáře bych měl známého, na ten zbytek by se snad taky někdo našel. Ohledně omítek, byla by velká zvrhlost nalepit na zdi sdk desky? Stejně bych asi chtěl sádrové omítky, takže v tom rozdíl nevidim a sdk desky bych zvládnul i sám a asi by to nebylo tak pracné jako dělat omítku. Ještě jedna docela podstatná věc a tou je septik - to je jak fin. náročné? protože kanalizace prý sice bude, ale těžko říct kdy. Pak už jen terénní úpravy, plot, fasáda. Je potřeba ytong nechat přes zimu vymrznout?

cepagis*

Tak to jsem se s tím půl mega trefil, proč já nedělám rozpočtáře:-D S tou plechovou střechou jsem to nemyslel zle, tahle vypadá fakt dobře, i když já bych si asi plech nedal. Narážel jsem na "budovatele", kteří dokáží dát na "nový" barák klasický vlnitý plech známý z plotů, ještě různých rozměrů a odstínů*zed* S tím SDK - šlo by to, dělá se to třeba při zateplení zevnitř, ale pak mohou nastat problémy třeba při kotvení polic atd... Osobně si myslím, že oproti klasickým omítkám ve finále moc neušetříte. S tím septikem bych počítal tak 50tis., ke vzteku pak bude, až jej dokončíte a oni zavedou splaškovou kanalizaci...

standam*

Mrzoute, dej si pozor na vyber materialu resp. cenu (radiatory, kotel, koupelna, WC, SDK, izolace apod.)

zde lze lehce usetrit jen to chce otevrit usta a rict mas to drahe jdu jinam.

nebo nekyvnou hned na nabidku, kde dodavatel tvrdi, ze kdyz od neho vezmes material bude to levnejsi, ze ma 10% slevu.

Coz je pekne, ale zjake ceny ma 10% slevu, to je dulezite

budu se opakovat, ale presto uvedu par prikladu a zduraznuji, ze se jedna o stejny material

1. vetsi radiator = 6tis. jinde 3tis.

2. kond. kotel = 40tis. jinde 28tis.

3. vana 6,5tis. jinde 4tis.

4. omitky (vcetne materialu) 250,-/m2 jinde 120,-/m2

5. SDK 54,- jinde 45,-

a tak bych mohl pokracovat

s timto pristupen usetris hromadu penez, ktere muzes investovat jinam.

A to je ten duvod proc jsou rozdilne ceny baraků.

Jinak urcite jdi do jednovrstve omitky, vyber je na tobe.

pecenkav*

Musim trosku podporit StanduM, treba na radiatory mam v prodejne automaticky slevu 40% z ceny vyrobce, uvedene na internetu, na sprchove vanicky, vany a vubec vyrobky Ravak mam v tom samem obchode 25%, na plynove a elektricke kotle 30%, atd., dal uz nema smysl pokracovat, to je jenom ukazka, co se da usetrit, kdyz neni clovek liny vzit telefon a trosku se poinformovat.

cepagis*

To sice ano - některé věci sice lze postupným sháněním a hlavně číháním "mimo sezónu" koupit výrazně levněji (Vy zmiňujete topení-voda, někdy jsou levnější tašky, někdo Vám udělá cenu na cihly, izolaci... ale třeba ceny pozemku, betonu přípojek atd... se to netýká. Takže znovu opakuji, že postavit dům o 140m2 v tomto standardu, dokonce s pozemkem a vybavením (jak bylo psáno - finální koupelna, podlahy, kuchyň) a to ještě firmou (tzn. platit práci) a legálně (tzn. platit DPH) za 1.4 mega je dle mého názoru nereálné. Ono kdyby tomu tak bylo, tak máme vylidněné paneláky a spoustu satelitů za městem, protože 1,4 mega je právě cena, za kterou se dá ve slušném statutárním městě 2+1 s přehledem prodat. Ale jak říkám v úvodu, souhlasím s tím, že materiál i práce jdou s trochou píle sehnat vždy levněji...

paaja*

O cenách materiálu diskutovat nechci, když člověk pohne zadkem, sežene úžasné věci za skvělé ceny. Ale ať mi nikdo netvrdí, že za výše uvedené ceny mi barák postaví firma. Možná tak "firma"

strlenka*

Dobrý den,pročítám příspěvky v poradně a líbí se mi vaše rady,je vidět že jste nejspíš člověk z oboru? Ctěla bych se taky zeptat- budeme stavět domek -bungalov z YTONGU LAMBDA 375 a chtěli by sme si taky udělat leccos sami aby jsme ušetřili nákou kačku-podle vašich rad jsme pochopili jak na vnitřní omítky-na ytong penetrace,na to perlinku a na to tenkovrstvá sádrová omítka,ale pak je asi taky důležitý čím to vymaluju-my chtěli malovat barvama co jdou umývat,ale to by to asi taky nemohlo dýchat že? takže primalex? A ještě jsem se chtěla zeptat jak a z čeho udělat venkovní fasádu? Bylo nám řečeno,že zateplovat už se nemusí. Mohla by být třeba Weber silikonová fasádní omítka? Díky moc za rady

standam*

Dobry den, zas tak z oboru nejsem, mam jen za sebou 2x rekonstrukci RD a 1x chaty :)

S vnitrni omitkou je to tak... Ytong a i jine zdivo ma mit vlhkost kolem 6% do teto podoby se dostava pri neuzavrenem stavu cca 1rok a pracuje a tim padem pokud se hned natahne omitka a na zdivu dojde k praskline je i na teto omitce. Kazdy druhy postavi barak a hned natahne omitku (lepidlo - perlina je kapitola sama o sobe) vlozi do omitky perlinu aby prasklina nebyla videt, nic vic nic min to neni.

Pokud se zdivo nenecha vyschnou a hned se uzavre ,lepidlem, zateplenim (EPS + lepidlo) bude vlhke nekolik let a teplny odpor bude spatny tj. jako kdybych se zahrival mokrym oblecenim. Zdivo je nasycene a prirozene neodvede vhkost z interieru, ta pak zustava uvnitr a jsou prinejmensim mokra okna.

Takze pokud se pujde do systemoveho reseni, ktery vyrobce nabizi a dojde k vyschnuti zdiva v podstate neni nutna perlina spise jen prevence.

Jako vnitrni omitku je urcite lepsi pouzit omitku v jedne vrstve a je vcelku jedno jestli jedno vrstvou cementovou nebo sadrovou. Je dulezite porovnat doporucenou a potrebnou tl. omitky + vyber dle pozadovane zrnitosti.

Osobne ted davam sadrovou sterku zrno 0-0,2 a vypada moc pekne, ale ta neni urcena primo na zdivo musi mit pod presnou jadrovku, sadrovou omitku apod.

Interierova standartni barva, ktera je omyvatelna je omyvatelna jen pri par cyklech v jednu dobu pak se narusi, ale k veci barva, ktera je omyvatelna neznamena, ze neni difuzni, je mnoho druhu a typu nez budete malovat budou zase jine, nove.

Ohledne zatepleni mam stejny nazor, bohuzel fasadni omitky neznam (zatim), ale drzel bych se toho co doporucuje vyrobce pripadne hodnot, ktere musi splnovat konkurence.

Doufam, ze me zase nekdo nebude kamenovat, ze placam blbosti

strlenka*

Díky za odpověd,moc chytrá z toho teda nejsem,ale jedno jsem pochopila nechvátat to je asi nejdůležitější,že jo

standam*

jj, tak nejak.

Na jare zacit, do zimy hruba a strecha a zbytek nechat na dalsi jaro a na vanoce se muze bydlet. Rychleji bych to nedelal.

Co neni jasne upresnim a snad popisu lepe :)

 

 

mrzout
hodnocení

Děkuji za příspěvky, dále by mě zajímalo, jak by to bylo s kolaudací. Majitel oproti projektové dokumentaci vypustil např. příčku v chodbě, kuchyň spojil s jídelnou, počítal s topením na TP a já bych chtěl el. kotel - zůstal by nevyužitý komín. Je něco z toho problém? Nebo co by mohlo být komplikací? Je pro kolaudaci nutné mít hotovou fasádu- alespoň natažené lepidlo? V jaké fázi lze kolaudovat, co se hodnotí? Třeba právě tu fasádu bych dodělával až s odstupem času

paaja*

Kolaudační podmínky jsou definované hodně obecně a každý stavební úřad si je vykládá jinak, někdy se názor liší i mezi pracovníky téhož úřadu ;). Jestli je s nimi rozumná řeč, vyplatí se udělat s předstihem zdvořilostní návštěvu a zeptat se na rovinu co budou chtít a co už ne. Zkušenost stavebníků ve stejné obci je také užitečná.

Vlastní zkušenost: Vnitřní záležitosti a prkotiny typu příčka, způsob vytápění atd. větinou neřeší. Zajímá je zastavěná plocha a vnější vzhled. Pokud je odlišný od původní dokumentace, bývá nutné dodat opravené výkresy. Dále revizní zprávy ke všem systémům, atesty na požární uzávěry, někdy atesty na provedení zateplení *ee* , bezpečnostní věci jako zábradlí, ...

Fasáda: jestli bylo stavební povolení vydané 2007 a později, je nutností. Ne barva ale zateplení (jestli je v projektu) a lepidlo

mrzout
hodnocení

Takže bych si měl přeměřit vnější rozměry, zda sedí s dokumentací a zjistit, jestli se tam uvádí i zateplení. Ta fasáda mě teda netěší... Požární uzávěry, hlásiče nebo třeba hromosvod jsou u novostavby povinné?

paaja*

Hromosvod povinný není, požární dveře pokud jsou v projektu ano.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]