Nejste přihlášen/a.
Zdravím, máme 8 měsíční fenku pražského krysaříka, kterou jsem hlavně já asi mocc rozmazlila svou péčí. Je naprosto úžasná, poslušná, ale extrémně závislá na neustálém kontaktu se mnou. Pracuji doma, a ona mi pořád skáče na klín, kam se hnu, tak musí jít za mnou, podstrkuje mi hračky a ponouká mě ke hře. Opravdu neustále. Venku s ní hodinu aportuji s vidinou, že se unaví a bude spát, ale kdepak, ona se unavit nedá a ikdyby měla spát za chůze, tak si prostě tu moji pozornost vyžadovat bude. Je sice hezké, že se tak milujeme, ale není možné se s ní 24 hodin denně mazlit, hrát si, nebo lítat po venku. S hračkou si sama vydrží hrát jen chvíli, furt potřebuje moji asistenci. Nevíte tedy prosím někdo, jak ji na dělší čas zabavit? Když ji okřiknu, aby si šla na pelíšek, tak poslechne, ale vydrží tam 10 minut a je zpátky u mně. A nadávat ji za to, že mě má tak ráda a che být u mě, mi je taky líto a nechci to dělat.
To je riziko vlastnění psa - společenského plemene. Kousání staré bačkory? (vaší, bez legrace), váš svetr, triko na pelíšku (nevyprané, hlavně při odchodu). Jiná kousací odolnější hračka (uši spokojenypes.cz/... může se stát oblíbenou. Neshazovat s klína, považuje to za hru a "přidá". Stáří psí 8 měsíců je cca 4 - 5 roků lidských - takže trpělivost, dospěje. Důležité, jak asi víte, jsou hodiny. Kdy se jí, kdy se jde ven, přesně od malička stejně a dodržovat. Naučí se je a přesně vám připomene, kdy se např. jde ven (až asi ve dvou letech - končí psí puberta - též bez legrace). Je zvláštní, že nelze unavit krysaříka s malými ožičkami - že by psí syndrom ADHD (zkratka anglického "Attention Deficit Hyperactivity Disorder"- hyperkinetická porucha (HKP) ?
Dobrý den, ano, fenka si navykla, že si s ní neustále hrajete, venčíte, věnujete se jí a teď se jí nemůžete věnovat stále a ona neví proč. Musí si na to zvyknout, je to pro ni těžké a navíc je to ještě štěně. Určitě jí za to nenadávejte, jen jí dejte čas, aby si zvykla. Zkuste jí koupit tyčinku pro psy na kousání (čištění zubů) s tou se určitě na delší dobu zabaví . Také jí třeba pořiďte míček na pamlsky, dáte tam pamlsky které má ráda, ona si s tím bude hrát, kutálet a vždy jí s toho nějaký pamlsek vypadne, doporučuji, úžasná věc .
Takoví lidé jako vy by si psa vůbec neměli pořizovat. Se psem se nejedná jako s lidmi, doufám, že najdete někoho, kdo vám se psem pomůže, ale nezlobte se na mě, napřed je lepší si něco nastudovat a pak teprve si pořídit psa. Vedle podobných lidí bydlíme a je to utrpení, co jejich psi vyvádějí.
Máte ještě malou štendu, která si chce hrát a vyžaduje vaši pozornost. Když nemáte náladu nebo potřebujete dělat něco svého, prostě ji ignorujte. Ono ji to přestane bavit a najde si jinou zábavu. Bude to i z vaši strany těžké si ji nevšímat. Pes se sklidní +/- ve dvou letech, ale závislák na vás může zůstat pořád. Okřikovat s tím, že má jít na pelíšek ne, aby nezačala brát pelíšek jako trest.
Lucc jako první věc byste měla začít fenku učit být sama v bytě. Když čtu váš příspěvek, jak je fenečka na vás fixovaná, myslím že to nebude vůbec jednoduché. Pokud ji toto nenaučíte, bude brzo přítěží pro vás i případné sousedy.
Takže do pelíšku jí dejte nějakou starší vaší mikynu či noční košilku, nějakou hračku a začněte opouštět byt (zezačátku na chvilku a dobu prodlužovat).
A k vašemu problému, dejte jí nějakou hračku a odložte ji na pelech (povel zůstaň) - asi to budete muset udělat několikrát, než tam zůstane - na klín si dejte šanon, aby na vás nemohla vyskočit, pracujte a nevšímejte si jí (nemluvit na ni). Pokud zůstane v pelíšku, tak ze začátku třeba po 15 minutách se s ní jít pomazlit a malinko pohrát (má to za odměnu). Fena musí pochopit, že VY jste vůdce smečky a proto vy rozhodujete kdy je čas na hraní, mazlení i kdy dostane žrádlo atd..
Hezký den,je to ještě štěňátko,u štěňat je normální,že jsou zvýšeně závislá na svém pánovi. Moje fenečka byla to samé. Změnila se zhruba v roce po prvním hárání a pak po druhém hárání v roce a půl se zklidnila ještě víc. Teď je sice se mnou,ale hru už tak intenzivně nevyžaduje,lehne si vedle mě a spí. Nebojte,s věkem se pejsek zklidní. Teď se snažte být trpělivá,dobré jsou třeba takové ty buvolí kosti na žvýkání,s tím si určitě vyhraje,naše fenka je miluje.
Pokud chcete trénovat samostatnost,začněte postupně. Například na chvilku pejska zavřete do vedlejší místnosti-opravdu jen na chvilku na 10 minut. Dejte mu jeho oblíbený pamlsek a nenechejte se zviklat škrabáním na dveře,kňučením a jiným dožadováním pozornosti. Pak zkuste na 10 minut opustit byt,přehnaně se nelučte,ani přehnaně nevítejte,až se vrátíte z venku. Až si pejsek trochu zvykne na Vaši nepřítomnnost,intervaly odloučení prodlužujte. Může se stát,že se pejsek zpočátku třeba ze strachu ze samoty počůrá,netrestejte ho za to,jen to po něm ukliďte a nedělejte z toho žádnou vědu. Naše fenečka je taky taková závislačka,ale s věkem se to dost upravilo,také byla odmalička trénovaná v tom spát samostatně ve svém pelíšku,učila jsem jí postupně i samotě. Zpočátku doma kňučela,počůrala se,rozkousala lino atp,ale časem si zvykla a teď už je to úžasně klidný pejsek. Je to o čase a trpělivosti. Pamatuje,máte doma štěndo a to se teprve všemu učí.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.