Nejste přihlášen/a.
Zdravím, již druhým rokem mě na latrině zhruba od června do září šíleně trápí malinké černé mušky v obrovských množstvích. Jsou cca 2mm dlouhé, šípovitá křídla (jako u moderní stíhačky či molice) pokrývají téměř celá záda mušky, jsou průhledná, ale při sednutí vypadají ocelově modro-černá tak jako celá muška, za letu to nejde rozeznat, muška se pohybuje velice rychle ve kmitavých pohybech po spirální dráze letu - nelze vůbec chytit, ani "roztlesknout", při sednutí je velice ostražitá a rychlá, při sebemenším pohybu startuje, je velice mechanicky odolná - při sednutí na tělo plácnutí nepomůže, musí se doslova rozmáznout, proto jsem nemohl zkoumat "nepoškozený" exemplář. Dokonalé vystříkání všech prasklin v omítce, prknech sraldesky, i pod ní a celého prostoru, Biolitem, Raidem, Cobrou (1/4 spreye 2x denně do cca 2 m3) pomůže do druhého dne, kdy jsou jich stovky (tisíce..?) napadaných mrtvých na podlaze (ale uplně vysušených, scvrklých - vlastně černej prach, ze kterýho nejde nic rozpoznat, za týden je toho plná lopatka na smetí), ale jen si sednu a tlačím, tak jsou jich zas desítky ve vzduchu - asi nová generace, nechápu to... Napadají mi především kotníky a nárty, vletí přímo do očí, do nosu, do uší, "sežerou" mě v obočí, ve fousech-ze kterých nejdou vůbec vydrbat, čím jsem spocenější, tím je útok horší... Nezpůsobují okem viditelné "štípance", ale "napadená" místa celej den šíleně svrbí, tak si člověk rozdrbe kůži do krve vlastně sám...-hrůza! Nejsem žádný alergik, ba naopak-žihadlo od sršáně mi téměř nic nezpůsobí, ale tohle je děs - prosím poraďte, co s tím! Téměř denní úklid-vysavač, Savo, ve fekální jímce nalitej biorozkladný prostředek..atd... vůbec nepomůže. Druhej den jsou tam znova. V nástražnejch miskách se sirupem, nahnilým ovocem a bramborem neuvízla ani jedna. Jediná plodina kolem baráku, širokodaleko, je pouze chmel, a v něm to není - osobně jsem to podrobně kontroloval. V ostatních objektech a skladech hned vedle latriny, na haldách suti s plevem a jiným bord..elem na nádvoří NEJSOU, nikde jinde v celém areálu NEJSOU! Prosím pomozte, co to je, a jak na to. Cejtim se tam vždycky jak Nimitz v napadení Zery, žese ani nevys..ru. Díky každému předem! Alfi.
Muchničky! Mrchy lidožravé.
Já si myslím, že pokud nezlikvidujete původ líhně, všechno snažení výjde vniveč. Lituji vás, jestli je to mimo vašeho území.
Zdravím, díky za odpověď, která mě přimněla k tomu, dnes za chladu po ránu kadiboudu vybiolitovat a hned jít posbírat mušky. Měl jsem taky na muchničky zprvu podezření, ale ten vzhled mých mušek mezi molicí a mšicí, a fotem muchničky, která je dost tlustší, mě od toho odradil. Teď jsem ve sběru našel opravdu i větší jedince, ale podobné spíš "pisivkám". Je asi velký vzhledový rozdíl mezi mladým jedincem a dospělcem... Prosím, jestli máte nějakou zkušenost, čím se toho zbavit, budu rád za Váš typ. Ve škůdcích na kytkách i zelenině a postřicích se dost vyznám, zkoušel na latrině všechny možné postřiky, ale tam to pochcípe a druhej den je tam další generace?! Nemůže to být něco z poměrně špatně opečovanejch koní, shnilýho sena, či špinavýho bahnitýho rybníčku - je to u sousedů, asi 100m daleko? Je možné, že by to byly ty "pisivky"? Díky, všem, Alfi.
Už od pradávna se suché záchody desinfikovaly tím, že se do něj čas od času sypal poprašek vápna, nebo chlorového vápna..
Tam, kde záchody v minulém století používalo víc lidí, například ve vesnické hospodě, na kraji fotbalového hřiště, na pionýrském táboře, na chmelové brigádě, na vojesnkém cvičení, v kempingu, apod, správce, nebo na pionýrském tabáboře nebo chmelové brigádě pověřená hygienička pravidelně do suchých záchodů sypala chlorové vápno. Přes pusu ústenku, gumové rukavice, lopatička a typický zápach desinfekce. Splnilo to požadovaná hygienická opatření a také to bránilo líhnutí much uvnitř jímky pod záchodem.
I ve většině hospod, kde byl záchod pro pány pouze žlábek u zdi natřené asfaltem (na kterou se čůralo), se také do žlábku sypalo chlorové vápno, nebo chloramin.
Pokud to neznáte, musíte se seznámit s tak zvaným bezpečnostním listem (po kliknutí se začne stahovat soubor 1,5MB ve formátu PDF) přečíst si návod a důsledně dodržovat bezpečnostní opatření. Sedlák, který sypal vápno do hajzlíku na kraji hnojiště si dal pozor, aby mu to neprášilo do očí a do nosu, hygienička měla rukavice a ústenku. A dávali pozor, aby to nenasypali vedle, na desku s dírou, na kterou se sedalo. Fungovalo to vždy, jistě to bude fungovat i teď.
Závěr: pravidelná desinfekce latríny a žumpy vápnem, nebo chlorovým vápnem a také pravidelné vybírání žumpy a bezpečné rozložení fekálií v přírodě.
Dík za typ s chlórovým vápnem - jasně, že používání chloraminu atd. dost dobře znám. Jenže v dnešní době, kdy se používají biorozkladné prostředky (funguje to fakt skvěle), nelze tyto chlórové a jiné agresivní prostředky používat, protože zahubí - a na dlouho - užitečné rozkladné bakterie.
Navíc v mém případě se mušky nelíhly v odpadní jámě, ale někde v meziprostoru mezi taškovou střechou a podbitím nějakými papundekly - rozebírat to rozhodně nehodlám. Na čas pomohlo silné vysíření, pak problém skončil, protože sousedovic zanedbaní koně zmizeli a s tím i všechen ten bordel co kolem toho byl. Zbyl tam jen barák plnej shnilýho sena. Když jsem se tam jednou byl podívat, tak ty koňové byli těch mušek plní, i hromady hnijího sena - stačilo ddo toho praštit klackem a zvedlo se mračno... Tak snad bude letos klid, doufám že sousedi zase nepřitáhnou ňáký koně, seberou totiž každýho mrzáka co kdo kde nabízí, ale pak se o stádečko pořádně nestarají, jen vydělávají na projížďkách - divim se, že na to někdo vůbec vleze, na takový prašiviny.
Takže díky všem za porady, kdyby problém opět vyvstal, tak se ozvu s prosbou o další rady. Alfi.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.