Nejste přihlášen/a.
Zdravím ,
Před pár týdny sem tu psal o šteňátkách , nakonec nám zůstali dvě , které si už chceme nechat. Bohužel se to sešlo tak , že je to pejsek a fenka. A budeme muset řešit kastraci. Přemýšlíme o fence , zvláště pak kvůli jejímu zdraví. Co mne však zajímá zda-li je tu někdo , kdo vykastrovanou fenku má doma a mohl by porovnat jestli došlo k nějaké změně chování či nějakým dalším nežádoucím věcem.
Už jsme byli rozhodnuti nicméně pak přijel strýc a řekl , že po kastraci fenky došlo ke zhoršení její srsti a začala být dost apatická tak se toho bojím.
Děkuji za Vaše odpovědi
Nechal bych vykastrovat oba. Fenku po prvním hárání a psa po druhém roce. Budete mít klid. Pokud nechcete pejsky dál množit, je to nejlepší řešení a jistota.
S tím tloustnutím po kastraci je to prý trochu jinak. Pes nemá tendence tloustnout, jen nemá najednou ty rozmnožovací pudy, hlídat si kde je jaký pes atd. a jeho pozornost se může, ale nemusí, obrátit k jídlu. Pokud ale budete dodržovat dávkování a sledovat váhu, pes tlustý nebude. Taky jsem si všimnul, že někteří majitelé své kastrované psy a feny litují, at už po operaci (ty máš bolístku, pojď dáme salámek) nebo později (ty si už nic neužiješ tak pojď dáme dobrotu), a podstrojují jim. A pak pes kyne a svádí se to na kastraci.
Znám plno aktivních sportujicích vykastrovaných psů a fenek, kteří jsou v pohodě a podávájjí leckdy i lepší výkony. Protože je nerozruší háravka, ale dál se soustředí na výkon.
S tou srstí se to prostě stává. Někdo má štěstí a jeho pes má i po kastraci výstavní srst. A někdo má holt smůlu a psovi se srst zhorší, většinou do podoby štěněcí srsti, prostě mu ty hormony chybí. Ovlivnit se to nedá ničím. Je to buď a nebo.
xixi - Já bych fenku po prvním háráním nedávala kastrovat, spíše až po druhém, nejlíp po třetím. Po prvním hárání ještě fenka není uplně dospělá.
Já jsem se dočetla (Vladimír Mikulica: Poznej svého psa - velmi zajímavé čtení), že pro zamezení rakoviny mléčných žláz u fenek hlavně malých plemen je nejlepší kastrovat ještě před prvním háráním. Zdálo se mi to drastické, ale všeobecně i malé děti se po operaci mnohem rychleji zahojí než dospělí lidé.
Ano, je to tak. Už existuje i statistika. Fenečku, pokud nebude na chov, vykastrujte co nejdříve. Ženské hormony gestrogeny a gestageny, které se tvoří díky funkční děloze, jsou spouštěcími mechanizmy ke tvoření bulek v mléčných žlázách a následné zvrhnutí s rakovinovým bujením.
Máme 9letou fenku, a taky je vykastrovaná..nechali jsme ji asi ve 2letech..A litá jako blázen, je zdravá akorát se spravila...je to mamky miminko a mamka ji dává samé lahudky...ale jinak super...strejda měl fenku jezevčíka , nebyla vykastrovaná ani nemela štěnata a zemřela v dubnu uz ji bylo 15let na rakovinu ceciku...
inzinyrka - Akorát pak takhle časně vykastrovaná fenka zůstane navždy štěnětem a to je špatně, už nikdy nedospěje. Navíc ve stáří se může objevit i rakovina kostí, problémy se štítnou žlázou, inkontinence.. Prostě když kastrovat, tak min. po druhým hárání, ale lepší je až po třetím, kolem dvou let věku fenky.
Radila bych kastraci obou štěňat v termínu, jaký vám poradí veterinář.
U feny hrozí riziko nejen nádorových onemocnění, ale i pyometra (zánět dělohy) po hárání.
Psem budou cloumat hormony po každém setkání s háravou fenou nebo po zjištění, že se taková fena v širokém okolí nachází. Pes je nervózní, má sklon k útěkům, někdy může být až agresivní atd.
bohemica - Jenže někteří veterináři, klidně vykastrují i štěně.. Pro tazatelku, psa vykastrujte kolem dvou let věku a fenku nechte aspoň 2x, lepší 3x odhárat a pak vykastrovat. Určitě ji nedávejte kastrovat před nebo po prvním hárání.
pro mon: Radila jsem konzultaci s veterinářem z těch důvodů, že nelze "písemně" striktně určit vhodný věk ke kastraci. Obzvlášt
na dálku, naslepo a u kříženců.
Záleží na plemeni, protože každé vyspívá jinak, navíc záleží na konkrétní "zralosti" konkrétního jedince. Nelze poradit "vykastrovat po druhém hárání", protože to může být u některých plemen (např. československý vlčák) cca ve třech letech
a u psů, jak doporučujete ke kastraci věk dva roky, je také velmi výrazný rozdíl mezi vyspělostí dvouletého jorka a třeba mastifa. V každém případě...kastrovat raději dříve než později, psům i fenám hrozí méně škod (i do budoucna) a mladý organizmus i psychika se lépe přizpůsobí.
V USA se běžně dlouhodobě kastrují velmi mladí jedinci a statisticky je jejich psí populace mnohem zdravější v otázce nádorových a zánětlivých onemocnění reprodukčních orgánů (nehledě na mnohem menší procento nechtěných vrhů) než v našich krajích.
No to sice nemají problémy s reprodukčními orgány, ale četla jsem pár článků lidí co se o to zajímají a zase takhle brzo vykastrovaným psům hrozí jiné potíže- zůstanou navždy štěnětem, můžou mít problémy se štítnou žlázou, rakovinu kostí..
S kastracemi a zkušenostmi a názory na ně je to asi jako s bezpečnostními pásy v autech. Jejich klady jsou nesporné, ale občas mohou uškodit.
V každém případě bych zadavatelce poradila aby se spojila s veterinářem, který má v této oblasti více zkušeností z praxe a celou záležitost s ním prodiskutovala právě s přihlédnutím na konkrétní psí jedince.
Kdo tvrdí, že fena musí mít alespoň jednou štěňata? Však je dávno známé, že je to nepravdivý blud. Jó kdysi se také tvrdilo, že země je placatá a slunce obíhá kolem země. K něčemu takovému lze to tvrzení o štěňatech přirovnat. A co se týká prevence před rakovinou, pak právě ta štěňata být nesmí, ale fena se má kastrovat mezi prvním a druhým háráním, jinak je kastrace coby prevence rakoviny mléčné žlázy úplně zbytečná.
toulavetlapky.cz/... Minulá pes měla velice ošklivé, dlouhé a nenormální hárání. Nechala jsem ji vykastrovat, protože si zakládala na záněty dělohy a možnost rakoviony.. Absolutně se nic nezměnilo. Ani v povaze, ani ve váze. Tuhle, nynější fenečku jsem nechala po diskuzi s vetem, abychom předešli růstům bulek v mléčných žlázách, které už započalo a v nich rakovinového bujení, vykastrovat po 3 roce života. Měla už 9 let, je stále hravá, netloustne. Vůbec nijak se nezměnila. Asi se mnou leckdo nebude souhlasit, ale já bych vaše pejsky nechala vykastrovat oba. Pejsek pak nebude utíkat, bude se držet doma a nebude mít slebé chvilky a potřebu "huncovat".
Za mně kastrovat min. ve dvou letech věku psa. Takže vás teď čeká hlídání než pejskové dospějí. Jinak jako rizika kastrace můžume uvést: inkontinence, ztráta kvality srsti, když se vykastrujie příliš brzo, tak ve stáří rakovina kostí, problémy se štítnou žlázou.. Záleží na vás, já bych dala vykastrovat psa, když už, ale min. ve dvou letech. Jinak uhlídat se to dá.
Určitě fenečku vykastrovat. V rodině máme labradorku a před tím jsme měli kříženku, obě kastrované, obě spokojené, změna povahy žádná a ani tendence ke tloustnutí. Dále známá svoji maltézačku vykastrovat nedala a pak v jejích 10-ti letech musela tento problém řešit, nebot se objevila rakovina a podstoupila tak v rizikovém věku náročnou operaci, která vůbec nemusela být... Teď mají další maltézku, tu vykastrovat nechali, je to velice pohodový psík, jen se s nimi dva dny po kastraci nebavila
doplněno 05.09.14 23:54:Btw.: se ztrátou srsti apod. ani jedna neměla problém
Naše fenečka v roce dostala pyometru, jeden lékář ji léčil antibiotiky, které nezabraly. Na jedné z velkých klinik ji vzaly na operaci, která souvisela i s kastrací. Hrozilo umrtí fenečky, takže kastraci bych určitě doporučila, i skrz nádorové onemocnění. Bohužel je ještě štěně, ale právě operace a kastrace ji zachránila život.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.