Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Klíštata lidská vs zvířecí

Od: minda® odpovědí: 9 změna:

milí rádcové, zaujala mě skutečnost, že my lidé máme vždycky černá klíštata, ale psovi i kočce tahám pokaždé rezatá klíštata - máte pro to nějaké vysvětlení? díky...

 

 

9 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

martinaa*

2x

Není to tím, že my si taháme malá, ještě nenapitá klíštata, zatímco u psů a koček vytahujeme klíštata přecucaná? Možná se jim "pokožka" natáhne a ztenčí, proto změna zabarvení.

Také se od sebe barevně liší samice a samec, samice bývá světlá, samec tmavý.


dík za názor - ale tím to nebude... ze zvířat tahám právě malá rezavá klíštata, naopak ta velká, to je pravda, bývají tmavá (nacucaná) - ale zaujalo mě, že ze sebe jsem v životě netahala rezavé klíště, vždycky jenom černé...

borax*

Tak já si tahám i černá i rezavá...

 

evinkat*

2x

Dobrý den, vysvětlení je celkem jednoduché. Jedná o samce nebo o samici a to rozeznáme pouhým okem. Samice bývá větší (2 x 4 mm) a je viditelně dvoubarevná. Na zádech za hlavovou částí má černohnědý štítek, kdežto zbytek zadečku je výrazně oranžový až načervenalý. U o něco menších samců pokrývá černohnědý štítek celou zadní část těla a budí tak celkový tmavý dojem. Krev saje pouze samice. Její oranžový zadeček je zřasený a umožňuje několikanásobné zvětšení objemu při sání krve. Samec již nesaje, jeho posláním je oplodnění samice. Dospělá samice využívá jako zdroj krve zase o něco větší živočichy-srnčí, jeleny, černou zvěř, lišky, dobytek, koně, psy, kočky a člověka. Saje po dobu jednoho až dvou týdnů, poté naklade vajíčka a uhyne.
Vývojový cyklus klíštěte je dlouhodobý a v našich zeměpisných šířkách trvá 2-3 roky. Díky tomu se klíště stává uchovávatelem nákaz v přírodě, protože všechna tři stadia jsou schopna přenosu rozličných patogenů.
Sání krve představuje cestu přenosu infekce. Eva

 


1x

Klíště obecné má za svůj život několik stadií (larva, nymfa, dospělák). V každé té podobě sají krev a v kždé logicky vypadají trochu jinak. Ke svému vývoji potřebuje postupně 3 hostitele, proto jsou klíštata schopná přenášet choroby třeba z hlodavců na člověka..

doplněno 11.06.13 07:59:

Babkazov - každé klíště se přisává jako malé. Nacucané klíště (v jednom stadiu) už se znovu nepřisaje.

doplněno 11.06.13 08:15:

Jukněte třeba sem

doplněno 11.06.13 08:44:

Babkazov - moje (tehdy 5letá) dcera měla na zátylku pod dlouhými vlasy nacucané fialové klíště velikosti většího hrášku. To, že se na člověku takhle velká klíštata moc nevyskytují je spíš tím, že si jich někdo všimne dřív, než se nacucnou.

doplněno 11.06.13 16:23:

Babkazov - " jestli to vypadalo, že se chci hádat"... To mě teda ani nenapadlo, ale proč ne ? Vždyt já tu taky píšu jen své názory , na neomylnost patent nemám. A názory jsou přece od toho, aby se různily

 


0x

Není to tak dávno, co jsem se o tomto také zmińovala. Sobě, dětem a vlastně celé rodině jsem vždycky vytahovala malé, černé klíště. Někdy jsme váhali, jestli je to znaménko nebo smítko. Maličké jako špendlíková hlavička. Psům jsem vždycky táhala červené, velké jako beruška. Když se nacucalo, tak i jako nehet u palce. Myslím si, že bude mnoho druhů klíštat. Červená se na nás příliš snadno neuchytí, když jdeme trávou. Protože jsou příliš velká. V srsti ano. Maličká, černá, ne tak plochá možná i psi mají, ale nevšimneme si jich. Mohu se však mýlit. Z jižního Slovenska si kníraček v chlupatých podkolenkách přivezl spousty maličkých, fakt maličkých, zažraných jasně červených tečiček. Veterinářka říkala, že to vidí poprvé, ale že ví jistě, že jsou to aksamitky.Nejsem cimrlich, ale z nacucaných klíštat se mi dělá zle! Stvořiteli se tito tvorové příliš nepovedli A blechy! To je druhá, samostatná záležitost. Vylezly ježci, veverky, myši a trousí tyto parazity všude tam, kudy projdou.

doplněno 11.06.13 08:17:

Magdon, tohle všecko vím, ale maličká černá klíštata jsem lidem fakt táhala celý život, dokud jsme neměli psa. Dcera na táboře se skauty také vždycky mluvila o maličkých černých, které dostávali dolů sirkou a slinami.Pak až jsem viděla velké, nohaté, červené jen na psovi. Do té doby nikdy. Po lesích a kolem vody jsem bývala stále. Túry, houby, ryby, procházky. Paneláková babka se ze mě stala až teď, posledních snad 5 let. A s klíštaty jsem se setkávala celý život. :D

doplněno 11.06.13 10:08:

Magdon, asi určitě máte pravdu! Když se tak nad tím zamyslím, ty malé černé potvory, to fakt bude nějaké vývojové stádium. Omlouvám se, jestli to vypadalo, že se chci hádat.

 

jabraka*

0x

Že jsou vždy přisáty jen samičky,je nabíledni.Co se týče barvy,je velice různé.Před lety jsem zjistil,že v místě pasu,kde jsem měl velkou bradavici,se bradavice značně rozrostla.Bál jsem se,že jde o nějaké zhoubné bujení,tak jsem skončil u lékařky.Ta se na věc podívala lupou a sdělila mi,že se jedná o klíště.Bylo úplně bílé(světlé).Po stříknutí ajatinem ho pinzetou vyjmula.

JABRAKA

 


no, moc jste mi to nevysvětlili... samozřejmě vím, že klíště má různá stádia, ve kterých vypadá odlišně... přesto si trvám na svém: vždycky se na mě přicucne pouze černé klíště, nikdy zrzavé, zatímco na mého psa a kočku vždycky zrzavé a nikdy černé - a to samozřemě mluvím o stádiu, kdy je klíště malé, ne nacucané... dokáže to někdo vysvětlit?

ezoo.cz/... Asi to bude tím, že každý chutná jinému vývojovému stádiu.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]