Nejste přihlášen/a.
Chtěla bych se zeptat ohledně pěstování želvy, začnu krmením. Když želvě chci dát mrkev, měla bych ji nejprve uvařit aby byla měkší? jak často je třeba želvu koupat? Popřípadě čemu se mám při chovu vyhnou nebo na co želvy umírají nejčastěji. Ocením i odpověd z vlastní zkušenosti a za odpověd předem děkuji
Milá siim, podľa toho o akú korytnačku sa jedná, či vodnú, alebo - suchozemskú - stepnú (bylinožravá). Ak myslíš chov suchozemskej môžem poradit - chovám jednu už 15 rokov - má aj "krstný list" :o)) a počúva na meno, aj na moju výzvu aby papala. Získala som ju kúpou od chovateľa pôvodne pre dcéru, ale samozrejme ostala na starosti mne...keďže ju nechovám v teráriu, ale na veľkej terase orientovanej na západ, kde sa môže slnit, slnko je pre ňu veľmi dôležité - získava dostatok vitamínu D pre svoj pancier (ked bola malá, kúpila som jej dokonca aj vitamíny tekuté na posilnenie po zimnom spánku) a aj ukryt podľa vlastnej potreby, trávi tam celé leto, každé ráno - doobeda, ked vylezie zo svojho úkrytu pod malou komodou, zoberiem ju poplávat do vlažnej vody v kúpeľni v umývadle kde si vykoná aj svoju potrebu a s radostou popláve, alebo jej zoberem nádobu s vodou priamo na terasu, kde si popláve na slniečku, s vodou potom polejem kvety a stromy na terase. Na jar dostáva veľa čerstvej umytej púpavy (všetko čo jej podávam vopred dôkladne vždy umyjem) - listy aj kvety, (kvety uprednostňuje) a teraz ked už púpava nerastie, dostáva ľadový šalát (obyčajný nechce), nakrájané ošúpané jablká, natenko nakrájanú surovú mrkvu, ovocie a tiež vo vlažnej vode rozmočené granule pre suchozemské korytnačky, zvyknem jej robit aj tzv. miešanku ako pre vtáčiky... nastrúham na tvrdo uvarené vajíčka, surovú mrkvu, jablko, sépiovú kost (dostat bežne aj v supermarketoch pre vtáčiky) event. púpavové listy nasekané, malú lyžičku tvarohu, ak sa mi podarí viac, zamrazím malé kocky v nádobke na výrobu ľadových kociek - moju miešanku veľmi obľubuje. Niekedy jej nasypem čistý piesok s vitamínmi na šalátové listy, ktorý sa predáva pre vtáčiky v chovprodukte, na lepšie trávenie - on si už potom vyberie sám čo chce papat. V chovproduktoch už predávajú aj rašelinovú podstielku do terária, ale ja ju nechávam radšej volne behat po terase a niekedy aj vnútri v byte - má väčšiu možnost pohybu, ako v teráriu, veľmi rada behá a poznáva nové veci okolo seba. Von na trávu ju nerada beriem, musela by som ju odčervovat. Koncom septembra (podľa počasia) niekedy aj neskôr už prestáva byt aktívna (keď je daždivo - ostáva v úkryte - funguje ako rosnička - vopred vieme kedy bude zlé počasie). Celú zimu prespí (hybernuje) v krabici s drevenými stružlinami (pozor nie piliny!, ktoré by mohla vdýchnut), určené výlučne pre zvieratá, netoxické!, krabicu mám v malej predsieni kde je cez zimu chladnejšie prostredie bez mrazu - pred zimným spánkom ju ale ešte viackrát vykúpem vo vlažnej vode, kde vykoná potrebu, samozrejme ale ju občas (raz za mesiac) skontrolujem, kým bola menšia - aj počas zimy som ju dávala do vody raz-dvakrát za mesiac. Na jar - podľa počasia a teploty, nabehne na letný režim obvykle v marci - apríli. Rada odpoviem na ďalšie otázky, prajem veľa radosti pri chove! lauri
Ahoj, bylo by dobré napsat, co je to za druh, stáří - mladé želvy potřebují více vápníku. Já mám už 8 let želvu stepní, kterou máma našla v lese. Základ potravy želv musí tvořit zelené krmení - nejlépe listy a květy pampelišky dále jitrocel, jetel, kontryhel apod. občas dávám maliníkové nebo jahodové listy, květy ibišku, kousek brokolice. Čerstvou mrkev, kousek jablka, melounu, třešni, jahodu dávám jednou nebo dvakrát týdne jen jako pamlsek. Nemají se podávat rajčata odbourávají vápník. Dále je důležité podávat vápník ve formě drcených skořápek nebo sépiovou kost. Jak už je v předchozím přízpěvku potřebuje želva sluníčko nebo UVB zářivku v teráriu kvůli vitamínu D.
Nejčastější nemoci želv jsou právě z nedostatku (nebo i nadbytku) vitamínů, vápníku, UV záření.
Doporučovala bych koupit nějakou knížku, ale vyhněte se knížkám typu bydlí s námi želva apod. dobrá knížka je třeba od p. Zycha Želvy v přírodě a péči člověka, želva zelenavá od pí. Velenské. Něco mám i na skenováno pokud máte zájem tak Vám to někam hodím - kdyžtak napište SZ.
Dobré stránky o chovu želv jsou třeba: www.zelvy.cz, www.euzelva.cz, zelvy.wbs.cz/...
doplněno 04.08.13 22:29:Tak mi to nedalo a dávám se odkaz na pár článku stažených ze stránek MvDr. Hnízda (specialista na herpetomedicínu) ulozto.cz/...
Knížky mám taky, ale přes SZ nechci to sem dávat veřejně.
Pokud byste dávali moučné červy nebo mleté maso tak jen jednou měsíčně a opravdu málo - hlavní složka potravy musí být rostlinná! Koupat doporučuji také jedenkrát týdně, ale mazání indulonou je naprosto zbytečné a přijde mi to jako týrání želvy.
v případě suchozemské želvy
jídlo: listy od pampelišek, "čtyřlístky", čínské zelí, samozřejmě nevařená mrkev, jablka, mleté maso, mouční červi apod.
koupel: minimálně 1x týdně, poté natřít krunýř indulonou, pokud bude koupel vícekrát, tak nevadí, ideální je lavor s vlažnou vodou a nechat tam želvu chvilku běhat, popř. tam dát i nějaký kámen, aby si na něj mohla případně vylézt, do vody želva většinou vykonává potřebu tak se nelekněte
ideální by bylo koupit si v knihovně, antikvariátu, na aukru nebo ve zverimexu, nebo stáhnout z internetu nějakou příručku o chovu, kde se dočtete různé věci, popř. se zeptat veterináře
jednou za nějakou dobu se mají také stříhat nehty, pokud si je neoškrábe o kameny
Proboha! Mazat krunýř, kde jste to viděl! To jsou pěkné bláboly.
Zadavateli rozhodně doporučím stránky euzelva.cz/... jsou to jedny z nejlepších stránek o suchozemských želvách. Na levé straně máte obsah témat, doporučuji přečíst CELÉ a hlavně se tím řídit. Tam najdete opravdu všechno.
Co se týká mrkve, tak je třeba si vždy položit otázku jak žijí želvy v přírodě? Vaří jim někdo mrkev? A dostanou se vlastně ve své domovině k mrkvi...je to kořen...Takže mrkev, různé ovoce jsou jen pochoutky, čas od času. Není možné na ovoci želvu udržet ve zdraví.
Zadny krunyr indulonou (ani nicim jinym) rozhodne NEMAZAT! Toto je nejvetsi nesmysl a chyba.. V prirode si ho taky nicim nemaze.. Zelva krunyrem castecne "dycha" - prijima nebo odvadi jim prebytecny teplo, prijima jim slunecni zareni, teplo nebo vlhkost.. pokud ho neprodysne zadelate indulonou, tak ji to naopak skodi!
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.