Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Sýček obecný - škodí?

Od: 200 odpovědí: 7 změna:

Škodí Sýček obecný lesu?


 

 

7 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

sargo*

1x

Musím přiznat, že si tu marně hlavu lámu, jakým myšlenkovým pochodem by se dalo dojít k tomu, že sýček škodí.

Že by houkal tak hlasitě, až by na stromech opadávaly větve?

fran

To nabral chudák malý nejspíš z té pověry, že se je slyšet jeho houkání, když se blíží ve vesnickém stavení něčí smrt. Možná to je nějaká zajímavá shoda náhod, třeba se často umírá dvě až čtyři hodiny po půlnoci a on je tou dobou také aktivní a ozýva se.

Pro Fran: jak je to s tou pověstí, že sýček přivolává smrt.

Na vesnicích dříve nebývalo žádné veřejné osvětlení, když přišel večer, byly tma jako v pytli. Pokud v některém domě někdo vážně stonal, ošetřovali jej a svítili třeba celou noc. Sýčka to světlo, jediné široko daleko, vábilo. Přiletěl, sedl si někde poblíž domu a houkal. Nemocný často zemřel. Tehdy nebyla nouze o pověry a tak lidé usoudili, že za to mohl sýček, houkal a svým houkáním přivolal na nemocného smrt.

Těch pověr bylo víc, mně jako malé holčičce říkávali, at nikdy na louce netrhám modré zvonečky, že by mi umřela maminka. Dodržovala jsem to, nosila jsem domů kopretiny, vlčí máky, chrpy aj., ale zvonečky nikdy. Asi to pomohlo. Mé mamce bude za 14 dní už 80 let!Jaga.

Jinak sýček je krásný a užitečný pták, stejně jako ostatní sovy.

 

1jara*

0x

Živí se hlodavci, hrabošemi, žábami a hady. Hnízdí v dutinách, je velice užitečný nevím čím by mohl škodit.

doplněno 15.02.12 19:19:

Mimochodem patří ke kriticky ohroženým druhům, jeho populace stále klesá díky člověku!

 

ahasver4*

0x

Lesu může škodit jen člověk.Sýček je velice užitečný.Ne nadarmo se dostal i do rčení...

Neškodí. Podle zákona je zvláště chráněný, zařazen do kategorie silně ohrožených živočichů.doplněno 15.02.12 19:22:Jara doplnil svojí odpověď rychleji, než jsem dopsala.

 


0x

Sýček, neškodí, to už víme.

Co nevíme dál?

Mytologie a kulturní význam

Ve starověkém Řecku se lidem představoval jako posvátný pták, který doprovázel bohyni moudrosti a lovu Pallas Athénu (odtud také jeho rodové latinské jméno Athene). Ve starověkém Římě se sýček však stal již poslem smrti a špatných zpráv.[3] I dnes se vzácněji používá odrazující termín nesýčkuj.
Od nepaměti využívali čižbáři averze drobných ptáků k sovám, jejich přirozenému nepříteli. Právě v minulosti zcela běžný, relativně malý (= nenáročný) sýček byl pro ptáčníky ideální "návnada" pro takový lov. Svou přítomností působil vystavený sýček zděšení a vyvolával přirozenou reakci - útok. Dorážející ptáci upadali snadno na čihadle do nastražených léček. Buď sedali na lep nebo se chytali do nastražených ok a sítí.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]