Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Založení akvaria - odstátá voda

Od: technikjirik* odpovědí: 32 změna:

Jako slepý k houslím jsem přišel k malinkému novému akváriu (27l). Vůbec té problematice nerozumím, ale chci si jej založit, protože se mi to moc líbí. Pročítám všechny možné servery i knihy o akvaristice a docházím k jistým univerzálním informacím o tom jak akvarium založit, jak jej zaběhnout a vybavit.

Zjistil jsem tedy, že po založení dna naleju 3-4 dny odstátou vodu a vysadím rostlinky. Pak má nastat období, kdy se bude vytvářet vnitřní prostředí. Toto prostředí je dost nevyvážené, protože je bohaté na amoniak. Aby se amoniak přeměnil na dusičnany je potřeba chemii nebo vysadit ryby, které když kadí do vody vytváří vyvážené prostředí pro symbiozu. Během prvního měsíce ryby trpí dokud toho nenakadí dost na to, aby nitrifikace byla účinná.

Otázka je, zda do založeného akvaria lze dát třeba vodu z již zaběhlého akvaria a tím výrazně zkrátit dobu, po kterou se ryby "trápí". Třeba takovou vodu, která je odčerpávána z jiného akvárka pro výměnu během údržby

 

 

32 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

michalov*

2x

Předně, 27 litrů je strašně málo. Budete z toho neštastný.Doporučuji akvárko minimálně 50 litrů a spíše více.Čím větší nádrž tím lépe se udržuje biologická rovnováha. Vodu z jiného akvaria nedoporučuji.Můžete si do nádrže zavléci nějakou chorobu. Na chemii s vykašlete.Vodu nechte odstát,zvlášt pokud je chlorovaná z řádu.Ze začátku dejte nějaké nenáročné rybky.Paví očka,mečovky.atd. Akvárko postavte v pokoji tak,aby do něho nedopadalo během dne přímé sluneční světlo.Nejlépe do nějakého tmavého kouta,jinak v něm bují řasy. Akvárium by mělo být celý den závislé jen na umělém osvětlení. Dobrá je voda deštová,ale musí být čistá. Akvaristika je dost náročný koníček. Promyslete tu velikost nádrže.

technikjirik*

Ta velikost mi došla, až když jsem začal pročítat informace k akvaristice. Všichni zkušení akvaristé se shodují na tom co jste napsal. Protože to akvárko jsem dostal je dárek z dobré vůle, tak se pokusím jej oživit i kdyby to mělo být jen na rostlinky ( a dvě rybky). Nicméně už hodně dlouho přemýšlíme, že si pořídíme velké, ale pořád jsme k tomu neměli dost odvahy. Tak teď už je příležitost se tím zažít zabývat naplno.

Máme v v pokoji jedno akorátní místočko jako dělané pro akvárium, Tmavší kout daleko od okna, kde se vzduch nehýbe ani když je průvan...Děkuju za radu.

lol*

Buďte zdráv!

Do takového akvária doporučuji rájovce dlouhoploutvé, samec plus dvé nebo tři samičky, několik trsu trávy valisek, kamenné dno frakce 8 az 12 mm, menší kořen a silnější vnitřní filtr. Pokud budete svítit žárovkou, bez topení.

technikjirik*

Dobrý den, sice to není odpověď na současnou otázku, ale stejně bych se na to za měsíc zeptal, takže děkuju

lol*

Předešlé odpovědi jsou pro mě neznámou, v akvaristice se pohybuji delší čas a přelévání vody z jiného zaběhnutého akvária do nově založeného s novým dnem považuji za nesmysl a nepraktikuje se to, alespoň o tom nevím. Uvědomte si, že kvalitně založené dno, které produkuje života pořebné látky pro růst rostlin, které zase vytváří látky pro ryby a celý tento biologický proces se vytváří v závislosti na všech činitelích v akváriu, potřebuje čas a pouhá skladba bakteríí obsažena ve vodě nemůže a ani nestačí, nehledě k možnosti přenosu infekce.. Při prvním filtrování byste jich tak jako tak převážnou část zlikvydoval.. Takže za mě rozhodně nic nepřenášejte a založte akvárium od píky.

gumidek*

Doporučuji na ten záběh černé rybky (myslím, že se jmenovali Black Molly). Pokud jsem akvárium zanedbával, většinou vždy zbyly tyto odolné rybky . Nebyly náročné na chov.

technikjirik*

Zatím uvažuju o gupce, neonce nebo živorodce. Jsou také nenáročné.

technikjirik*

Tak toto jsem si našel o rájovci:

České názvy
Rájovec dlouhoploutvý
Latinské názvy:
Macropodus opercularis
Labrus opercularis
Macropodus filamentosus
Voda: sladká
Dožívá se: 6 let
Akvárium od: 80 litrů
Velikost do: 10 cm
Teplota: 18 - 26 °C
pH: 6 - 8
Tvrdost vody: 5 - 19 °dKH

Nějak nevím, jestli je vhodný do nádoby s 27 litry.

lol*

Milý pane, píše se toho dost, mé rady považujte za nesmysly a již se jimi nezaobírejte. Pokud chcete radu a hodláte polemizovat, prosím. Mě nemá smysl školit, nejsem žáček, který chová paví očko v láhvi od okurek.. Kdybych nebyl přesvědčen o věcech, které mám ověřeny v praxi, pak bych je nemohl poskytovat..

technikjirik*

vážený pane, vážím si každé rady a názoru. Pokud však najdu něco co mi není jasné nebo nějakým způsobem odporuje jinému, chci tomu přijít na kloub. Budu rád, když mi napíšete jak se to má tedy brát? Mám nádobu na 27l a rájovce kerý údajně dorůstá 8-10cm v tom nechám žít, nebude mu to malé? nebude strádat?

Informace o něm jsem našel zde: aquapage.cz/...

lol*

Obecně labyrintky je možné chovat v menších nádržích za určitých podmínek. Ne dva samce, ne jednu samičku a několik úkrytů, proto radím samce a dvě nebo tři samičky. Ve vašem případě dvě, jednu by mohl uhonit a úkryt je třeba, proto alespoň tři trsy trávy a malý kořen nebo terázku z kamene. Může se vám to jevit jako nesmysl, literatura uvádí rozdílnou nádrž, ale věřte mi, nejen, že jsem choval, ale i odchovával a dobře v malých nádržích. Rajovec je "ázije" a to je úplně jiná skvadra ryb, je to majestátná a sebevědomá a teritoriální rybka, která musí mít svůj prostor jasně vymezen. V době tření bude tak chránit své místo, že vám půjde i po ruce, ačkoliv nemá jak ublížit, je srdnatý.

Pokud se bedete obávat velikosti nádrže, nebudu vás ovlivňovat, do takové si dle literatury můžete pořídit několik pavých ok, případně jiné živorodky, viz black molly nebo xifi, pak i tetry, počítat u menších teter 3 a větších 5 nebo 6 litrů na rybku. Ale tetry jsou hejnové, těch může být nad rámec tohoto klíče.

Krom rájovců, doporučuji také velmi krásnou mírumilovnou labyrintku a sice čichavce zakrslého, ale opět samec a více jak dvě samičky. Ten by vám jistě seděl do vaší nádrže lépe.

 

ukulele*

2x

mohu se zeptat, kde jste vyčetl, uveďte přesný zdroj, autora blábolu, že po 3-4dnech odstátá voda s rostlinkama je bohatá na amoniak? kde by se tam prosím vzal? téměř 30 let jsem se zabýval akvaristikou a tohle jsem nikde nevyčetl a nikde jsem se toto nedozvěděl. To, že není v akváriu vytvořená biologická rovnováha a že není zajetý filtr, že nejsou ve filtračním médiu usazené ,,prospěšné bakterie,, a to že je velmi velmi žádoucí dát do akvária vodu z jiného akvária, nejlépe od známého, prostou chorob, říká se tomu naočkování čerstvé vody to je pravda, ale ta hláška o amoniaku? NEPOSLOUCHEJTE rádce, kteří Vám radí, že by do akvária nedali cizí vodu z jiného akvária, ti rozumí akvaristice jako koza petrželi. Taktéž msím bohužel polemizovat o vhodnosti dát do akvária o obj.27 litrů, to jest asi 15 litrů vody 1,3 rájovce, já je měl přes deset let a jsou to ryby sice krásné, byly to průkopníci akvaristiky, o tom žádná, ale o takové mini nádrže, to nééé. Doporučuji tak 4 - 6 tetrovitých rybek, neonky, nebo tetry žhavé, prostě pidi rybky, z řivorodek pak platy korálové, v žádném případě ne měčovky, hodně vylučují, maximálně Vámi zmiňovaná paví očka. Nevím co znamená výraz ryby se trápí a neuvedl jste jaký budete mít filtr.

ex*

Pane Jiří , dejte ukulele bodík i za mě.

lol*

Akvaristikou se zaobírám od dětství a za dvacet let jsem se mohl někam posunout, navštívil opravdu celou řádku akvaristů, hodně jsem přečetl, odchoval. V rodině se tím živí dva sorozenci, pokud píšete, že rozumím akvaristice jako koza petrželi, pak vám pane přeju štastné chvíle při pohledu do skla a těšilo mě.

lol*

Pane EX, to, že by se používala "černá vodička od Dajany" píšete vy, mám z vás pocit, že si píšete i odpovědi. Takový nesmysl bych nenapsal, protože to je prostě hloupost. Tak v tom pokračujte a do dalších let hodně úspěchů.

lol*
Každých zhruba 10 dnů výměna 1/4 až 1/3 vody za odstátou, zase stači tak 3 - 4 hodiny - Pokud toto myslíte vážně, kde jste 40 let byl? Dokážete si představit, měnit každých deset dnů i třetinu vody? A ještě to považovat za moudré? Jste mě rozesmál.
ex*

vaše citace z 21.41

"reguji na přispěvovatele ex
Zakládal jsem poměrně dost různých akvárií, o bílém zákalu slýchávám, ale neznám ho, patrně jsem čaroděj. Ta "černá vodička" je v podstatě regulátor tvrdosti vody, který je absolutně k ničemu, výměna vody, která probíhá maximálně v jedné třetině a NIKDY s výměnou naplně filtru nebo jeho čištěním, nemůže ani v nejmenším jakkoliv zničit rovnováhu v akváriu.
Po osázení akvária doporučuji nechat běžet cyklus jako by byly přítomny ryby minimálně dva týdny a pak teprve vpustit rybky."

Jsem rád že jsem pobavil, až budete dělat třeba Malwi , Tanganiku atd. tak poznáte sám jak často je potřeba měnit vodu. No na druhou stranu pokud někdo dokáže chovat 1:3 Macropoduse ve 30 litrovém akva . . . . .

Jinak podle "odskoků" si odpovídáte sám sobě pouze vy.

ukulele*

Kluci! nechme toho, nebo se to tu změní v pindárnu a to nechceme, že? Pokud kráčíme ve šlépějích R.Zukala, S.Franka, K.Krčka a dalších pilířů české akvaristiky, tak to nemá cenu. Každý občas přestřelíme, rájovců jsem dělal na kila a opravdu je nelze s čistou hlavou doporučit do cca 15 lirů vody, teda né 1,3 M.o., něco jiného je mikro labyrintky, ale pochybuji, že by je naprostý laik udržel při životě. Můj drahý vzácný přítel Otík Litomiský, se zabýval osazováním tzv.mikro akvárií dlouhou dobu a dokázal, že to lze, je jen na autorovi dotazu, jak se s mikrem popere a proto zachovejme chladnou hlavu.

lol*

Milý pane EX, vůbec vám nerozumím a nemíním s vámi vést další polemiky, ale vy píšete, KAŽDÝCH DESET DNŮ VYMĚNÍT TŘETINU VODY!

Akvárium, ve kterém se vytváří biologická rovnováha potřebuje čas, takovouto výměnou po deseti dnech jí pošlete do kytiček. Se proberte.

Malawi? Tak to je oblast mě velmi blízká, co tím chcete naznačit? Že se tu mění voda každých kolik dnů a kolik? Proboha, pokud dělám Africký tlamovce potřebuji spousty vody, kvalitní průtokáče, o jaké výměně tu mluvíte.. Víte houby co je akvaristika.

Ten pán co zpochybňuje rájovce 1.2 ve 27l. akvu to nikdy nezkusil, tak se řiďte dál dle knížek, ale kam se budete posouvat, to chcete čekat, až si všechno přečtete v nových článcích?

technikjirik*

Už nemůžu najít tu stránku na které jsem našel i graf průběhu vývoje všech veličin v akvariu. Já těch stránek prošel opravdu hodně a ne všechny jsem si dal do záložek.

Na tomto odkaze je akvarium, které se velmi podobá tomu které mám doma:

akvarko.cz/...

Rozumím těm rozporům mezi rádci, protože každý má jinou zkušenost a dobré víře se snaží poradit. Rozumím i obavě z "naočkování"vody vodou od jiného akvaristy. Může dojít k přenosu chorob a jak to naprosto nezkušený laik jako jsem já pozná? Nicméně mi to přijde jako logická věc, na kterou jsem se ptal v otázce.

Když tedy založím dno dám odstátou vodu a dám rostlinky kdy je vhodné přidat "očkovací vodu"před vysazením ryb? Když třeba dám tu vodu přidaám hned zpočátku, tedy 2-3 týdny před vysazením ryb, bude to dostatečná doba, nebo je to jinak?

Jak tak poznávám, tak akvaristika je tak trochu alchymie. Dost rozdílů je i v péči o různé biotopy (afrika, asie - slaná a sladká voda)

lol*

Dobré ránko!

Připoštím možnost, že jsou chovatelé, které vodu částečně ředí, já to nedělám, důvodů je několik a své už jsem si k tomu napsal. Nejen, že je zde riziko přenosu nemoci, je tu i možnost zavlečení nežádoucích řas a jiných možných špatně odstranitelných prvků. Pokud budu mít svůj chov a to by pak bylo něco jiného, vy ale píšete, že začínáte.. Od jiných chovatelů bych vodu nebral ani za zlatý prase. To by neudělal nikdo, kdo miluje své ryby a ocení vynaloženou práci, úsilí.. Ještě tak léčit zavlečené neduhy..

Jdete na to logicky, ta aočkovaná voda ničemu nepomůže, dokavaď nezačne fungovat látková výměna ryb a fotosintéza, biologický proces rovnováhy akvária nezačne. Rozkladem látek začne voda produkovat důležité látky, filtr bude stále bohatší na bakterie, které ničí hnilobu a odbourávaji toxické látky vody, laicky napsáno.

Jiří, nezapomeňte na to nejdůležitější, akvarium mít bez přímích slun.paprsků a dobré osvětlení, nebot při použití špatného spektra a intezity budete mít moc řas a rostlinky se zastaví v růstu a budou chřadnout..

technikjirik*

Dobré ráno,

Takže at udělám přípravu vody jakkoliv precizně, vždycky tam bude nějaká doba po vysazení ryb, kdy budou rybky v jistém "klimatickém nepohodlí" než si utvoří svoje prostředí samy... Trošku pomoci jim poskytne voda ve které si je donesu domů..a možná ještě nějaká chemie...

Takže když si udělám představu o druhu rybek, které chci vysadit, musí následovat příprava ve výběru vhodných rostlin, které pochází ze stejného prostředí jako předpokládané rybky a vytvoření z dekorace vhodného úkrytu "domečku" pro nějaký azyl...

Možná se může zdát, že moje otázky jsou zbytečně úzkostlivé, ale považuju rybky za živé tvory a mám respekt před každou formou života. Život jakéhokoliv druhu si zaslouží péči která mu náleží a patří... proto prosím o trpělivost když se třeba ptám i na "blbosti".

ex*

Zdravím.

Ano, vždy tam bude určitá doba, kdy bude pro ryby určité "nepohodlí ". Tím očkováním se doba jen zkracuje, ale nikdy "nevynuluje". Je jasné, že vodu,pokud použít , tak jen z dobrého akva. To tak trochu poznáte i jako zčátečník. Akvário musí být prosté řas, ryby musí být čilé a aktivní, né jen tak postávat někde v rohu nebo u hladiny, nesmí mít u řitě několikacentimetrové výkaly atd. Další důležitá věc je, změřit hodnoty vody jako je NO2 a NO3. Pokud je hodnota NO2 měřitelná a NO3 nad 0,4 mg/l, tak je jasné, že se dotyčný o nádrž moc nestará. V dobře udržovaném aváriu je hodnota NO2 opravdu neměřitelná a NO3 se pohybuje kolem 0,1-0,15 mg/l.

Upřímně , ve 30 l nádrži pravá bilogická rovnováha nikdy nevznikne, nádrž je moc malá aby tam mohlo být tolik kytek, které budou "odbourávat"dusičnany z vody v dosttečné míře. To jde tak v nádržích holandkého typu a velkého objemu. Čím menší nádrž tím častější je potřeba péče. Jsou prostě prvky ve vodě, kterých se jinak nezbavíte a žádný filtr ani chemie je z vody neodstraní. Pak ryby jen přežíají (dočasně) ,ale rozhodně nežijí.

Ryby si určete podle hodnot vody (PH, CT, UT), to samé u kytek. Pokud chcete i v takto malé nádrži "dělat"biotop tak tedy ze stejné oblasti, ale jinak můžete použít i kytky z jiného kontinentu než jsou ryby, jen musejí mít stejné požadavky na hodnoty vody.

Osobně bych do takovéhoto akva použil tetrovité ryby. Živorodky mají poměrně dlouhé střevo jako každá býložravá ryba a dokážou zaneřídit akvárko výkaly hodně rychle = častější odkalování a výměna vody.

K tomu dnu, použijte dno spíše tmavší, ryby jsou pak lépe vybarvené. U světlého dna jsou bledé a palché. Taky je potřeba správnou frakci. U moc jemného dna nepůjdou kytky (kořeny budou uhnívat) u velké frakce pak bude nádrž vypadat nepřirozeně. Osobně bych použil 4-5 mm obyč. říčák. Hlavně ne vápenec (zkouška octem)

Osvětlení bude stačit 11W zářivka, raději s chladným odstínem světla. Více třeba zde planta.aquariana.cz/...

Možná , že jste v předešlém příspěvku psal o tomto "grafu" wds.cz/...

Tak at se daří, už musím frčet po "dušičkách" . ex-ar

technikjirik*

Děkuji za odpověď,

ano to jsou ty stránky s grafem co jsem měl na mysli. Ten postřeh o rybách a jejich střevech je myslím hodně zajímavý..

Přeji hezký čas

 

 

krkovicka*

0x
Určitě by to bylo vhodný.Ale nebojte,neleknou ani po čisté odstáte vodě.Akvarium mám také a vždy při čištění jim tam doleji aspoň litřík zbytku z minulé vody.Tím nic nezkazíte.
technikjirik*

Děkuju vám za názor, utvrdila jste mě v tom co říkají i jiní. Já měl na mysli donést si vodu od jiného akvaristy...

krkovicka*
Milý techniku,nevím co říkají jiní.Nevšimla jsem si a jestli chcete sem dát citaci z VP tak jen se souhlasem pisatele...K rybkám.S koupi rybkou ve zverimexu-akvaristice Jí Vám nandají i s VODOU z oného akvaria,takže bych cizí vodu od chovatele nebrala...Nikdy.

 

jabraka*

0x

Lepší,než používat vodovodní vodu(nebo studniční)je voda potoční,nebo deštová.Obě je potřeba přefiltrovat aspoň přes plátno.

JABRAKA

technikjirik*

PPane Jabrako, Ta deštová voda asi ano, to by šlo nějak ošéfovat. U té potoční si nejsem tak jistý jestli bych to chtěl zkoušet vzhledem k tomu co všechno se do potoka dostává za sajrajty. Mě šlo hlavně o to zda se zkrátí doba po kterou se ryby "trápí" než si vytvoří to svoje klima, když jim tam přidám vodu z jiného akvária. Děkuju za Váš názor

 

ex*

0x

Zdravím, Pokud máte možnost napustit akva vodou z jiného akva je to opravdu nejlepší řešení. Né, že se vše urychlí, ale vyhnete se počátečním " problémům a syndromům mladého akva " jako je právě bílý zákal (nálevníci) a pak následné vyskočení amoniaku později NO2 a čekat na přeměnu na NO3. Takže pokud máte tu možnost vody, tak jen do toho. Ještě lepší by bylo nechat v zaběhnutém akvárku "zajet i filtr. To znamená že se se nechá filtr který přijde do vašeho akva běžet asi tak týden v zaběhnutém akva, aby se naočkoval nitrifikačníma bakteriema.

Pokud použijete vodu "novou" použijte vodovodní tam je jistota nezávadnosti. Písek hlavně pořádně proprat a nechat vyvařit, to samé i z dekorací do akva. Vodu stačí nechat odstát 3 hodiny, za tu dobu je voda odplynovaná. Čekat tři dny je opravdu zbytečné.

Napustte vodu do 1/3 a pak zasadtě kytky a rozmístěte dekoraci, po zasázení, vodu dopustit. Zapojit filtr a topení jako když tam budou ryby a nechat běžet. Pokud bude voda "nová" je dobré přidat Biofiltr od Dajany, to je tak jediná chemie kterou používám. U nové vody se může stát a pravděpodobně i stane, že se po prvních dnech udělá bílý zákal, nic s tím nedělejte, hlavně nevypouštět vodu a dávat novou. Je to normální a většina nádrží si tím musí projít, Nechte to být on tak po 3-4 dnech přejde sám. Ryby tam zatím nedávejte žádné. Pokud si koupíte testery na měření PH, NO2 a NO3 tím lépe. Můžete i na celkovou tvrdost a uhlyčitanovou tvrdost, at víte jekou vodu vlastně máte a dle toho se pak nechají vybrat i ryby.

Každých zhruba 10 dnů výměna 1/4 až 1/3 vody za odstátou, zase stači tak 3 - 4 hodiny.

První ryby nejpve tak po 3 týdnech (obyčejné) po 5 týdnech tam už můžete dát komplet osádku, akva by mělo být počátečně zaběhnuté.

Když se použije voda z druhého "dobrého" akva můžete dát osádku po 10-14 dnech. Hlavně nepřerybnit! To je čestá chyba začátečníků, nic ve zlém.

Pokud by byl nějaký problém a nebo potřeba doplnit odpověď, tak můžete na mail AR166@centrum.cz Tak a frčím zase na dovču.

lol*

reguji na přispěvovatele ex

Zakládal jsem poměrně dost různých akvárií, o bílém zákalu slýchávám, ale neznám ho, patrně jsem čaroděj. Ta "černá vodička" je v podstatě regulátor tvrdosti vody, který je absolutně k ničemu, výměna vody, která probíhá maximálně v jedné třetině a NIKDY s výměnou naplně filtru nebo jeho čištěním, nemůže ani v nejmenším jakkoliv zničit rovnováhu v akváriu.

Po osázení akvária doporučuji nechat běžet cyklus jako by byly přítomny ryby minimálně dva týdny a pak teprve vpustit rybky.

ex*

Já se s váma rozhodně nebudu přít, já se avkaristice věnuji zatím jen zhruba necelých 40 let, pokud nepočítám přestávky jako "vojna"a stěhování. Pokud jste přesvědčen, že jde regulovat tvrdost vody pohou "černou vodičkou"tak budiž.

Jinak si o tomto přípravku něco můžete přečíst. akva-exo.cz/... Je to jak jsem psal jediná chemie, kterou používám a to jen zcela vyjimečně. Vesměs při zakladání nové nádrže použiju vodu ze zaběhnutého akva, ale to je celkem jedno.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]