Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Vláskový řasy

Od: edge* odpovědí: 8 změna:

Sice tu mám už založený téma, ale je už moc obsáhlý tak založím nový.

Mám problémy s jakýmisi vláskovými řasami. teda pokud to jsou řasy. Zprvu jsem je pokoušel odtrhávat od rostlin, ale drží pekelně a navíc jsou slizký. Pomůže proti těmto řasám méně světla nebo tyto zrovna nejsou na větlo nějak moc háklivý? Nebo takhle je vinou těchto řas moc světla? Asi ještě poradíte něco ohledně CO2, ale to se mě pořizovat a hlavně živit moc nechce Tak alespoň nějaké postřehy jeslti máte nějakou zkušenost s touto řasou.

Jinak když se mě rozrostla zelená řasa a dokoupil jsem 2 přísavky a 2 šneky, měli to spořádaný do 3 dnů. Prostě v akvu ani známky řasy. Momentálně mám novu zelenou řasu a ty potvurky ne a ne ji spořádat. Šnek se už rozmlsal na rostlinách a na řasy ho už asi nenalákám. No a přísavky moc na ty řasy účinný nejsou. Přidám foto té řasy.


 

 

8 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

ar*

2x

Tak to hle je černá vousatá řasa ,ruducha. Mechanicky ji odstranit je téměř nemožné. Světlo na ní nepůsobí. Pravidelně se vyskytne v akváriu kde se nevhodně přihnojuje a jsou nadměrné odpydní látky z exkrementů ryb (dusitnany, dusičnany, atd.)

Akvário je možná přerybněné a nedostatečná výměna vody. Je potřeba co nejvíce řasy odstranit, listy které jsou hodně zasaženy a nejde to z nich dolu tak pryč. Pravidelně měnit vodu a mít pořádnou silnou filtraci, tahle řasa nemá ráda proudění vody. Je to boj na dlouho, ale nic jiného se dělat nedá. Ryby ani plži si tyhle ruduchy ani nevšimnou.

edge*

No hned co jsem si to přečetl podstoupil jsem velkému protrhání ale ono už to potřeba bylo trošku protrhat... Že jsem to tak podcenil a dotaz položil až teď kdy to začíná být vážný... Už před 14ti dny jsem plánoval to sem napsat to to bylo jen na Echinodorusu, který je právě u filtru, takže nedostatečný proud vody. Ještě vylovím ze dna Ophiopogony a pokusím se je očistit od řasy mimo akvárium. popřípadě přijde razantní prostřih.

Jo a pokud otrhám řasu mechanicky a určitá část řasy odplave někam v akváriu, nezabydlí se tak i někde jinde? Filtr by ji teda měl pochytat, ale přecejen nepochytá všechno.

No a právě že dusitany a dusičnany sleduju a pořát se drží na nízké až mizivé hodnotě. No a proto taky nevěnuju tak velkou pozornost výměně vody. Budu si muset ten čas jednou týdně najít abych tu třetinu vody vyměnil. Teď každej týden byl i víkend náročný na pořádání akcí atd... Takže už 3 týdny skoro se nevyměnovala voda Nicméně v nacházejících vedrech budu měnit vodu i kvůli schlazování..

ar*

Edge oni tam nevznikají jen NO2 a NO3, ale i fosfáty a to je hlavní "potrave" pro ruduchu. Pokud je tam trochu více ryb a trochu se to opomene, tak ta černá mrcha se šíří hrozně rychle a odrbat ji je docela fuška. To není jako zelená nebo hnědá řasa.

Jestli máš možnost někde vypůjčit na měsíc až dva nějakou čerpací hlavu a nebo silnější vnitřní filtr, tak ho použij, když voda pořádně proudí tak se těm "černej vosům" moc nedaří a rychleji zajde. Hlavní je teď měnit vodu klidně každý pátý den 1/3 a pořádně odkalovat dno!

doplněno 20.08.11 22:58:

No ,ale nevěš hlavu, tím si z nás prošla většina, asi tak 99,99%

reeve*

Dovolím si mírně polemizovat:

Ano, je to ruducha, konkrétně rodu Compsopogon (v našich akváriích se ještě vyskytuje ruducha rodu Audouinella, která má kratší, jemnější a méně rozvětvená vlákna).

Mají-li tyto ruduchy nějaké významné fyziologické specifikum, pak je to jejich schopnost heterotrofní výživy, konkrétně možnost využívat drobné organické částečky rozptýlené ve vodě. Právě proto se jim nejlépe daří při silném proudění vody. V akváriích se většinou výrazněji "rozjedou" po nějakém razantnějším zásahu, při kterém se silněji zvíří dno. A většinou se nejdříve objeví v místech, kam zasahuje proud z filtru.

Souhlasím, že boj s nimi je obtížný a zdlouhavý. Stoprocentní vymýcení není možné a odhaduji, že se vyskytují v drtivé většině nádrží, i když na pohled nebývají patrné (zárodečné buňky těchto ruduch jsou však dobře patrné pod mikroskopem). Trpělivým dodržováním určitých pravidel je možné jejich růst omezit natolik, že nebudou vidět.

Jedním z těchto pravidel (mnou mnohokrát vyzkoušeným) je maximální omezení proudění vody. Přesněji řečeno - omezení proudu vody, který by mohl vířít kal na dně. V praxi to znamená stažení výkonu filtru na minimum a jeho nasměrování nahoru k hladině. Nutnou doprovodnou podmínkou je snížení koncentrace živin ve vodě, tedy častější výměna vody. Odkalovat lze, ale s maximální opatrností, aby se příliš nevířil kal. A trpělivě odstraňovat nejen napadené listy rostlin, ale také všechny další části rostlin, které odumírají a jejichž rozklad by mohl být zdrojem organických částic ve vodě. V nádrži tazatele je ruduchou napadené Microsorium s očividně emerzními listy (soudě dle výtrusnic). Jde tedy zřejmě o nově zakoupenou rostlinu vypěstovanou na souši, jejíž "suchozemské" listy postupně hynou, rozkládají se a poskytují organické živiny ruduše. V tomto případě bych se zřejmě nerozpakoval listy kapradiny "oškubat" poněkud razantněji a ponechat jen očividně mladé (submerzní) listy, které už vyrostly ve vodě. Ano, kvůli pomalému růstu bude návrat k "hezkému trsu" trvat pár měsíců, ale vzhledem k riziku rozsáhlejší "ruduší invaze" bych těch pár listů raději oželel.

ar*

Tak polemika je určitě dobrá a přínosná. Správně jsi určil rod ruduchy , bohužel další popis jak se zbavit řasy (snížením proudění vody) se týká právě rodu Audouinella čili štětečkovité černé řasy. Ta potřebuje snížit proudění vody stejně jako řasa zelená.

Černá vousatá, chcešli aby to znělo odborněji tak tedy rod Compsopogon z čeledi Compsopogonaceae a řádu Compsopogonales, ta právě proudění vody nesnáší podobně jako třeba sinice. I když je pravda , že tvé zkušenosti jak jsem si všiml v předešlích příspěvcích , jsou opačné než u vetšiny akvaristů, ale Edge může zkusit oboje. Hlavně odkalovat a měnit vodu, já doporučuji odstátou (odplynovnou).

edge*

No nedokážu si představit v čem bych měl nechat odstát 1/3 vody do 240 litrové nádrže. To to necháváte odstávat ve 100 litrovém barelu?:D Jinak prvotní voda šla z vodovodního řádu. Vodu na výměnu už využívám z vlastního vrtu. Voda má o něco nižší tvrdost než z vodovodu, ale pořát hodně vysokou. Voda se přivádí hadicí a tam se bojím toho, že v ní jsou zárodky řas, ikdyž teda má černý vnitřní výplet.

Jinak proud v mé nádrži je celkem velký. Jde vidět jak malé částice neustále proudí nádrží. Vyzkouším teda proud omezit a uvidím.

A děkuji za záměr pomoci mě. Na vás tu je i málo možností označit jako dobrou odpověď. 3× je opravdu málo nato rozdát každému pojednom alespoň Je jasný že otom to není, ale jak jinak co nejlépe vyjádřit svůj dík.

doplněno 21.08.11 13:08:

Mimochodem může mít za následek i moc velké provzdušnění vzduchovým kamenem? Každopádně teoreticky se tím ty "živiny" víří.

ar*

Proč 100 litrový barel já používám toto (foto) každých cca 7-10 dní 4 kyble, objem nádrže 350 litrů

Pokud používáš vodu ze studny není potřeba aby byla odstátá tam žádný chlor nebude. Co je ale důležitější, zjistit jakou že to vodu do akva vůbec dávám, jestli není už před napuštěním "bohatá na živiny" po kterých akorát řasy bují. Takže nejprve rozbor. To že v akva plavou drobé částice deritu je špatné. Derit by tam neměl v takovém množství být a když tam nějaký je , tak by ho cyrkulace vody neměla vířit. Nevím kam je nasaven vývod of filtru , ale neměl by směřovat dolu když to víří dno.

Jen nevím jak připravíš teplotu vody, když jde hadicí rovnou do akva. Rozdíl teploty nějaké 2-3 stupně nevadí, ale nezdá se mi, že by byla ve studni vody teplá kolem 20 st.

Ten kámen nastav tak aby bublinky byly co nejjemnější , pak by to nemělo nic výřit, ale hlavní je pravidelné odkalování a neřekrmovat ryby.

doplněno 22.08.11 15:24:

jo to foto jsem nedal.

edge*

Dusičnany a dusitany jsem měřil už předtím co jsem měnil vodu poprvé. Dopadly dobře(výborně). Tvrdost a PH jsem měřil i teď. Tvrdost je o něco nižší než voda z vodovodu a PH s tím taky nižší. KH je 7, GH12 a Ph nad 7,3 přesně to nedokážu odhadnout.

Jinak neni to studna jako taková je to hloubkový vrt a voda se čerpá přímo z pramene, takže čerstvá. Z hadice jsem odpustil téměř 2× tolik co jsem dolíval do akva. Jinak voda není přímo z hadice, ale kýblema, ale na tom nezáleží že?

Před měněním 27° po výměně 24°, ale do zítřka to bude zase 25°ne-li 26°.

Proud z filtru jsem měl doteď směrem po délce zadního skla tak aby šlo všechno dokola až zase k filtru, aji to tak funguje, ale proud v akvu je skutečně velký. Teď jsem skusil proud namířit nahoru a uvidím jak to dopadne.

doplněno 22.08.11 17:38:

Jinak musím říct, že i slušná posilovna vyměnit 7 kýblů vody Skutečný objem vody v akváriu bude asi 200 litrů... Akvárium má skosené rohy, který jsem neodečetl, takže čistá litráž je 210 litrů.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]