Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Kvalita vody vs kameny do akvária

Od: masato odpovědí: 12 změna:

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, zda tyto kameny negativně neovlivní kvalitu vody.
Jedná se o akvárium se zaměřením na Malawi. Předem děkuji za odpovědi.


 

 

12 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

reeve*

0x

To se podle vzhledu jaksi nepozná.

Může to být železitý křemen, a pak je to v pořádku. Ale může to být i něco jiného (třeba bauxit), co by mohlo způsobovat problémy. Takže zásadní otázka zní: Odkud to pochází (koupené, nalezené v přírodě, na stavbě, v haldě u vysoké pece ap.)?

masato

Nalezené v přírodě v kořenech vyvraceného stromu - lokalita Zdice ( ORP Beroun). Dříve prý byl v okolí hlubiný důl na železnou rudu.

reeve*

Zdice? Tak to bude zřejmě siderit (ocelek, FeCO3). Přiznám se, podle vzhledu mě napadl jako první, ale raději jsem ho neuvedl, protože volně v přírodě se nachází velmi zřídka. Ovšem ve Zdicích (a také například v Nučicích) se siderit těžil coby nepříliš kvalitní železná ruda.
Od ostatních běžných "hnědých" šutrů (železitý křemen, hematit, limonit...) by se dal odlišit podobně jako vápenec: Po kápnutí kapky HCl šumí (uniká CO2).

Co k němu říci? Tvrdost má kolem 3,5, takže sklo nepoškrábe. Je štěpný, takže při pokusu ho obrousit se bude spíš drolit na ostrohranné úlomky (v akváriu nepříliš žádoucí). Je to uhličitan dvojmocného železa, takže v akvarijní vodě se může maximálně rozložit na nějakou běžnou železnatou či železitou sůl plus (hydrogen)uhličitanový zbytek, tedy běžnou součást vody. Jak píše "ar": Pro ryby to škodlivé nebude, ale na kamenech a písku se z toho může usazovat červenohnědě "šipnavý" povlak solí železa, což na pohled žádná krása nebude (zvláště, když podlehnete kouzlu sněhobílého křemičitého písku). Určitě také obsahuje příměsi kalcitu (CaCO3), tedy možnost zvýšení uhličitanové tvrdosti vody (což ovšem pro akvárium typu Malawi nebývá na škodu).

masato

Siderit to nebude, ale taky mě to napadlo když jsem našel zmínku na jednom goelogickém servru. NEmám k dispozici HCL, tak jsem zkusil test obyčejným octem a nešuměl ani jeden kámen.

reeve*

Ocet je na siderit příliš slabá kyselina (slaboučce reaguje i s vápencem). Jinak Zdice - to jsou vesměs ordovické až devonské sedimenty s vysokým podílem barrandienských vápenců (viz geology.cz/... ). I kdyby to z pohledu petrologie byla nějaká droba, brekcie, křemenec nebo dokonce diabas, vždycky to v těch místech bude prosáklé uhličitanem vápenatým a sloučeninami (oxidy i uhličitany) železa.

Ovšem z pohledu akvaristiky je to putna. Ano, k vámi zvolenému pozadí se opravdu hodí spíš nějaké hnědé kameny. Myslím, že v řece či kolem potoků by se daly najít pěkné velké kusy ohlazených hnědých křemenců. Případně bych možná uvažoval o nějaké robustnější tmavé břidlici (kolem Karlštejna jsou nádherné, černé jako uhel, ale poněkud subtilnější - štípou se na příliš tenké plátky).

masato

Děkuji velice za vyčerpávající odpovědi. Zkusím se podívat na ty hnědé kameny. Zatím jsme v okolních potocích narazil jen na žluté křemeny a ty se moc nehodí k pozadí. Břidlice mam z Karlštejnska taky přinesné a vubec mi k němu neseděly... Zkusím se podívat na nějaké kameny ještě jednou k potoku...

ar*

Nevím,ale ta cena pozadí ( 2720 Kč) je poměrně vysoká. Vlastní výroba 3D pozadí stejného rozměru přijde řádově na 300-500 Kč. navíc si člověk připraví tak, že veškěrou techniku schová v rohu za pozadí a v nádrži pak nic nikde "nepřekáží"

doplněno 28.04.11 11:33:

Jo to pozadí je opravdu pěkné , o tom žádná. Nojo ten náš koníček hold něco stojí.

masato

Pozadí jsem si zkoušel vytvořit sám, ale díky mé zručnosti to vůbec nedopadlo a cena výsledku byla skoro stejná a to nepočítám práci.. Jinak kompletní techniku jsem schoval za pozadí. Zatím ho mohu jen doporučit, protože vypadá opravdu nádherně...

reeve*

Přiznám se, já osobně si dekorace pro Malawi (nikdy jsem ho doma neměl) představuji spíš v černé nebo šedé (s případným nádechem do zelena díky řasám), hnědá mi k němu nějak nepasuje. Ale to je můj ryze subjektivní pocit. Je určitě ovlivněný i specifickou českou "Malawi-tradicí". Pamatuji, když se k nám v 70. letech první africké endemické cichlidy dostaly, chodili jsme je obdivovat do vyhlášené pražské akvaristiky ve Spálené ulici. Spoustu akvaristů jejich barvy a schopnost soužití v miniteritoriích skalnatého břehu uchvátily (a vlastně uchvacují dodnes). Zřejmě i proto, že takové nádrže připomínají mořská akvária s korálovými rybami, tehdy absolutně nedostupná. A asi právě pro vyniknutí barev se začaly preferovat černé či neutrálně šedé dekorace, často s čistě bílým nebo naopak sytě černým pískem. Se samotným vzhledem jezera to nemá moc společného (fotky zpod hladiny ukazují obvyklou "kafébraun do zelena", jakou známe i z našich stojatých vod), je to jen taková naše vnitrozemská tradice. Takže výsledný vzhled je opravdou jen otázkou osobního vkusu a proti hnědému pozadí nemohu absolutně nic namítat.

ar*

Masato, opravdu to vypadá , že kámen obsahuje poměrně dost železa. Já bych ho do akva nedával, né že by to vyloženě vadilo až tak chemicky, ale rozhodne bude "špinit" vodu a všechno v nadrži chytne rezavý nádech. Na Malawi používám výhradně kameny jen z potoků, mají nejpřirozenější vzhled (omleté vodou). Návíc se ryby nemohou zranit o ostré hrany kamenů.

doplněno 27.04.11 19:17:

Co děláš za Mbuna?

masato

Ryby popravde zatim nemam napveno stanoveny, alezatim to vypada na následující

Labidochromis caeruleus "Yellow ,Melanochromis maingano,Aulonocara jacobfreibergi (New Blue Orchid)...bude záležet co seženu...

Kameny tam nakonec nedám nebudu riskovat, ale zase nevim co tam dat za kameny, ktery mi budou pasovat k pozadi. ( akvarista.cz/...

PS: od potoka jsem už nanosil mnoho kamenů, ale nehodí se mi tam barevně... řasa to sice za pár týdnů spraví, ale stejně mi to nedá...

ar*

Masato, ono pozadí i dekorace malinko chytne řasa a zestejní. Abys měl úplně stejné pozadí a kameny musel bys udělat vlasní 3D pozadí a posypat pískem a kameny použít pískovec. K pozadí v odkazu se hodí jedině zkamenělé dřevo. no pravda u nás by stačilo pohledat po polích. V naší lokalitě toho je dost.

Velmi dobré ceny tamovců mají tady piranacr.cz/... Taky tam občas něco dokoupím, jinak omlazuji vlastním chovem. Takto vypadá rozplavka pro mladé.

doplněno 27.04.11 20:00:

Jen bych ještě promyslel jestli k "Yellowkám"a "Freibergovi"dávat Maingano, to jsou docela rváči. K nim by spíše "seděli"Melanochromis johannii a Melanochromis chipokae.

Pokud je tam budeš dávat, dej je do nádrže o něco později než první dva druhy. Pokud jdou do nádrže jako "nováčci"nejsou k ostatním tak agresivní a celkem je tolerujou a nepronásledují.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]