Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
mám dotaz máme 2,5letou fenku bígla. Na cvičáku chtějí abysme jí dali očipovat. Moje otázka zní k je to bezpečné? Koli to stojí? A hlavně co mě zajímá pokud bude fenka čip mít pokud by nám např. utekla jinde než v okolí našeho bydliště přečtou tento čip např. v jiném městě na druhé straně republiky? Nebo má při odchytu policie vůbec "povinnost" čip hledat a mají čtečky aby ho přečetli a pejska identifikovali? Prostě nevím v jakém stavu je tento systém a zda mi to kromě nákladů přinese nějaké výhody proti standardní známce?
Wrtulko, já mám oba pejsky čipované. Nebezpečné to není, o čipu vůbec nevědí. Je to stejné, jako když veterinář píchne injekci pod kůži. Jinak. Záleží, v kterém městě se pejsek zatoulá. Ptala jsem se na to samé u naší Městské policie a ti mi řekli, že čtečku nemají, ale nevidí problém v případě nalezení psa. Odvezli by to na veterinu, tam čtečky jsou. Mají je i v útulcích. Důležité je hlavně to, že bez čipu se s pejsem nedá jet za hranice. Tam ho mít musí. Je to podmínka pro vydání cestovního pasu pro psa.
Cena? 1000,- Kč.
doplněno 24.01.11 08:56:Jdu hledat registr, ten existuje. Zkušenost s tím nemám, ale má to být centrální registr pejsků - čipy, kde potom ztrátu pejska nahlásíte a měli by ho najít. Když nám dával veterinář čip, tak nám právě doporučil jeden z čárových kódů, které jsme dostali poslat na ten registr.
doplněno 24.01.11 08:57:Dobrý den,
děkuji za odpověď. Takže čip je lepší než tetování? (naše fenka nemá teď vůbec nic).
My jsme od Pardubic. Tady není čipování povinné. Ale jezdíme s ní občas do Brna nebo tak. Zajímalo by mě kdyby se nám tam zaběhla jeslti by policie ten čip přečetla a dovedla identifikovat že je naše? Prostě nás trápí jeslti je to k něčemu v širším dosahu? A taky jsou všechny čipy/čtečky stejné? Přečte veterinář všechny čipy? A má pak možnost podívat se do nějaké databáze čí pejsek to je?Nemáte někdo představu?
Jinak na cvičáku to chtějí kvůli zkouškám - všichni kdo chtějí jít na zkoušky tak to musí mít.Ale nám to specicálně doporučují s ohledem na rasu - že u bíglů je to dobré mít kvůli tomu že se můžou zaběhnout. I když ta naše je v tomhle v pohodě - neutíká..tak stát se může..
super to mě zajímalo
takže systém existuje! To by znamenalo že pejsek se může stratit kdekoliv a pokud veterinář čip přečte tak může lehce vyhledat majitele.
Dotaz někde jsem ale slyšela že ne všechny čtečky přečtou všechny čipy a tak?
hm škoda že ten registr není jeden.Ale to nevadí. Hlavně ho zaregistrovat a jak píšeš asi nejlépe v tom národním registru.
Manžel slyšel totiž že někde možná v Ostravě nebo tam někde mají povinnost psy čipovat ale mají nějaké jiné čipy které se nedají jinde než tam přečíst - tak jsme se toho báli.
Já vím. Ona má ty známky a jednou se nám stalo že manželovi chytla na volno venku stopu. A přesně jak píšeš nějací lidé co ji našli volali na policii podle známky a hodně rychle byla zpět doma takže super. Ale obojek se známkou se dá snadno sundat.. nebo známku může ztratit a pak by tohle bylo asi opravdu dobré.
Wrtulko, moji psi mají známku, zaregistrovaný čip a ještě takovou schránečku na obojku - vypadá to jak malá patronka, v které mají schovaný lístek s mojí adresou, jménem a telefonním číslem.
Jediný případ, kdy by mi to všechno bylo k ničemu je kdyby mi je někdo ukradl a snědl. Bohužel, v místě kde bydlím je to běžné.
To snad ne! Odkud jsi že se tam jedí pejskové? Ta naše je malá a hubená (nemáme ji vyjedenou jak většina bíglů bývá) tak doufám že by ji nikdo nesnědl by z ní nic nebylo.Brr to je představa vůbec to není sranda.
souhlasím taky bych ho dala do obou registrů. Ještě by mě zajímalo kolik těch registrů je a jeslti veterinář pak kouká do jednoho, do všech? Pochybuju..no aspoň do toho národního registru by to chtělo ten je asi nejznáměnší..
Záleží na vetovi. My jezdíme dost kilometrů daleko, protože ačkoli je velmi kvalitní, není předražený. Pejsky má v PC jak podle jména, tak pod číslem čipu. Když má pejsek něco zvláštního, fotí si to. Průběh léčby, výsledek léčby, prostě všechno. Mě by se líbila taková celostátní databáze i u vetů, kdyby se s pejskem něco stalo v jiném městě, tak by cizí vet juknul do databáze a hned by věděl na co pejsek často trpí, co prodělal a tak. Právě tenhle veterinář nás i zaregistroval.
No jo to je stejné jako elektronická zdravotní karta pro nás která do dneška nefunguje takže u pejsků by to bylo taky super ale na to si budeme muset počkat ještě hoodně dlouho
požadavek cvičáku je hodně zvláštní. Stojí to, no v dnešním kapitalismu od 400 do 800, my platili asi 600 či 700 včetně pasu. Pokud se psem cestujete a nemá tetování tak se hodí. eMPíci čtečky většinou mají protože dát psa do útulku je dražší než zavolat majitele at si pro něj přijede. Žádná újma to pro psa není, čip je malinkatý, dává se do krku, tam je místa dost a nebude na něm lehávat.
V Praze je čipování povinné, tisícovku to nestojí. Tisícovku to v Praze nestálo, dali jsme za to 500, ale po odeslání na magistrát prominuli na rok poplatek ze psa. Druhý formulář jsme poslali na národní registr zvířat, ( narodniregistr.cz/...), registrace zde je zdarma a získáte další výhody (nahlédněte), v každém případě přes něj může nálezce psa dohledat majitele kdekoli v republice. Tetování jsme nikdy nepoužívali, všichni oba naši psi měli čip (museli, ze zákona resp. z podzákonné vyhlášky). Myslím ale, že tetování může časem zarůst a stát se nečitelným, aspoň to tvrdí Dick Francis o koních, těm se tetování dělá v hubě (aspoň v některých zemích).
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.