Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Proč mám v akváriu plíseň?

Od: sadra1234* odpovědí: 13 změna:

Dobrý den. Založil jsem si akvárko. Ještě v něm nemám rybky, a už se mi na rostlinách i kamenech udělaly takové malé modrošedé flíčky. Myslím, že je to plíseň. Nechápu proč se mi udělala. Štěrk jsem koupil v prodejně, kameny mám z řeky (převařené), kořeny jsem také koupil v prodejně. Vodu jsem nechal řádně odstát, i jsem do ní nakapal přípravek proti chlóru i modré léčivo. Můžete mi poradit, jak se těch fleků zbavit? Díky

 

 

13 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

tozinek*

0x

tipnul bych si na kameny z řeky. taky mne to jednou napadlo, taky převařil, instaloval a v mžiku byla na rybách plíseň jako hrom. Tím nápadem jsem přišel o 4 krásné Astronatus Ocelatus. tenkrát to bylo na 100procent tím kamením z potoka.T.

sadra1234*

Myslíte? Takže bych je měl vyhodit a pořídit nové? Jenže ty bych měl taky z řeky. Když je opět převařím, aby se plíseň neobjevila znovu.

tozinek*

mno, do akvária bych volil osvědčené lávové kameny, a když už trváte na přírodních, tak něco čistýho, čerstvě nalámaný . zahlídl jsem např. v OBI-zahrada, že prodávaj různé valouny, žulu, křemen...Já jsem se kameny z potoků a řek již jednou vytrestal a rozhodně už tu chybu neudělám. pokud už tam máte nyní plíseň, není to dobrej začátek, nezbyde než něčím vodu desinfikovat či to znovu vypustit, přeprat, vyvařit...atd.T.

 

pttt

0x

Jak je velké akvárko a jaké máte osvětlení? Svítíte pořád? A co teplota vody? Modrošešdé fleky,no nejsou to náhodou řasy? Sinice?

sadra1234*

Teplota vody je 25 stupňů.

pttt

To jde.Nekolísá? Ještě Vám poradím jednu věc.Snažte se umístit akvárko tak,aby do něho nedopadalo přímé denní světlo a nebo co nejméně.Nejlépe do tmavého kouta bytu(tam také navíc nejlépe akvarium vynikne).Svítit mu musíte celý den vhodnou zářivkou určenou pro akvaria aby prospívaly rostliny.Také jsem viděl postavená akvaria uprostřed bytu kde jsou všechny čtyři stěny pohledové.To je také nevhodné.Je nutné mít alespoň jednu stěnu akvaria(tu delší) u stěny.Nejlepší je,když je jen jedna stěna jako pohledová a ostatní jsou uzpůsobeny(kořeny,mechy atd.) jako okraj(břeh) tůně.Ryby se cítí bezpečněji a hlavně to lépe vypadá.

 

ar*

0x

Sandra 1234, Je opravdu potřeba napsat jak velké akva máte, jaké osvětlení a kolik W, kolik hodin deně , jaká je filtrace. Že by plíseň pocházela s kamenů navíc převařených tomu moc nevěřím. Kámen muže ovlivnit kvalitu vody to ano (např vápenec a některé pískovce) ,ale plíseň to asi ne. Léte používám jen a jen přírodní kameny a pouze z řek. Lámaný kámen je do akva nevhodný, jak pro možné poranění rybiček tak pro jeho nepřirozený vzhled. Teď taky předělávám biotop Malawi a ten bez kamenů prostě nejde a zase jsem byl včera v potoku jako vždy na přírodních. Spíše než přírodnímu materialu se vyhněte některým výrobkům v akvaristikách, někdy to je tragedie co tam prodávají a to včetně těch štěrků. Nejlepší je propraný a převařený ,na rozměr dle potřeby prosítovaný říční písek nebo křemičitý a nebo drobný kačírek. Napište vice info a ještě lépe přidat foto.

sadra1234*

Mám 80 ti litrové akvárko. Svítím 8 hodin denně 60w spořivou žárovnkou. filtr používám normální molitanový.

ar*

Těch 8h deně no, spíše přidat průměrná doba osvětlení je 12 hodin,běžná usporná žárovka není nejvhodnější osvětlení, má špatné složení světla, lépe je použít speciální zářivkové trubice pro akvaristiku. Pokud ta žárovka má odběr 60W tak je akvárko přesvětlené. Nevím jak náročné rostliny na světlo máš, ale průměr je tak 0,5W na litr vody. S tím molitanovým filtrem bych taky do budoucna přemýšlel o nějakém vnitřín filtu elektrickém něco takového mamejeradi.cz/... . Taky je důležité jestli je filtr nový a nebo už "zajetý". Ve filtru se vytvářejí bakterie, které jsou pro akva prospěšné, proto filtr nikdy nevyvařovat neprát v žádném saponátu atd, ždy jen vyždímat ve vlažné vodě.Předpokládám, že filtrace jede stále.

 

bruk600*

0x

Mohu vás ujistit, že na kamenech plíseň není, ale ve vodě se daří různým druhům řas a těch se prostě nezbavíte, jen díky optimílnímu osvětlení, filtrací a díky rostlinám lze dosáhnout rozumného kompromisu. Prostě si uvědomte, že i akvarijní ryba pochází z přírody a my se snažíme jí to přírodní prostředí nahradit. Tak si musíte sám vybrat, zda máte pocit, že chlór patří k chovu ryb víc, než-li flíčky řas na kamenech.

 

pravdomluvny*

0x

Fotka by nebyla?

 

lily*

0x

Myslím že převařenými kameny z řeky to nebude. I kameny z prodejny se musí před použitím pročistit. Akvárium také. Zkuste ježtě jednou všechno pročistit. Doufám že se plíseň už znova neoběví.

 

soina*

0x
Asi Vás zklamu, ale převaření kamenů nepomůže. Spory plísní jsou prý schopny přežít i teplotu 80 stupní. Jedinou ochranou by bylo spálení. Tyto spory se Vám současně s kameny mohly dostat do akvária, kde vyklíčily. Rostlinkám asi neudělají dobře. Byl podobný povlak na kamenech, jak jste je sbíral?
doplněno 05.12.10 20:14: Ale zřejmě to budou ty řasy. Ty by Vám škodit neměly.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]