Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Jak na ventilaci v kurníku?

Od: samurraj® odpovědí: 35 změna:

Ahoj, mám kurník, který jsem si sám vyrobil z osb desek.Co se týče větrání, tak jsem dal 20cm větrací mřížku na spodní čelní stranu kurníku a jednu cca 10cm mřížku na zadní horní stranu. Připadá mi že ta spodní mřížka způsobuje průvan a slepice díky tomu pšikají a mají respirační onemocnění. Nyní budu po deseti letech kurník předělávat, budu dělat zděný. Potřeboval bych poradit, jak nejlépe tu ventilaci vyřešit.


doplněno 13.04.25 20:53:

Ještě chci podotknout, že v novém kurníku nechci nic dřevěného. V nynějším dřevěném, ce drží čmelíci a jakmile je ve dřevě (což je vždycky po čase) nějaká prasklinka, tak do ní čmelící zalezou a to je konec. Takže proto zděný kurník. Teď ještě přemýšlím, jak vymyslet hřady pro slepice. Dřevo nepřipadá z výše popsaných důvodů v úvahu. Myslel jsem dát plné kovové tyče, ovšem to bude super přes léto, ale v zimě si myslím, že by slepičky zábly pařáty. Tak jsem přemýšlel nad plnými, PVC tyčemi o průměru 4-5cm. To by mohlo být ne?

A ještě k tomu větrání, Defacto uvažuji o dvouch variantách.

1) trubkové řešení, kde by přirozenou silou byl jednou trubkou přiváděn vzduch a druhou, která by byla skrz strop odvod vzduchu.

2) Nucená ventilace, kde by na čelní staraně byl ventilátor, který by foukal vzduch do kurníku a na opačné straně ve vyšší poloze nějaký odtahový ventilátor...

Podotýkám, že nový kurník plánuji tak pro 40 slepic.

 

 

35 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

km

2x

moje babička měla slepice ve sklepě, byl jen z části zahloubený, takže měl okénko a byl přístupný z úrovně terénu. v létě chládek a zimě "teplo" mohla být vlastně výhoda. slepice byly spokojené. teď máme podobný kurník jako máte vy, ale je z palubek, problém se čmelíky nepozorujeme. větrací otvory pouze pod stříškou, na noc se zavírají dvířka, takže přes noc tolik nevětrá, což může být v parných dnech problém. vždy mi přišel dřevěný kurník takový přirozenější. nemyslím si, že by dřevěný kurník se hned rovnal problému s čmelíky, asi bych hledal i jiné důvody.

nápady s pvc a ocelí pro hřady se mi nelíbí, myslím, že nejsou vhodné. nucená ventilace zase moc sofistikovaná.


A proč si myslíte, že ty alternativní hřady nejsou vhodné?

km

jak píšete, ocel je studená. plast zase příliš hladký. není dobrá ani pravidelná kulatina, pokud se budeme bavit o dřevě, tak je nejlepší nějaká trochu přirozeně rostlá větev, alespoň líska. myslím pro zdraví a pohodlí slepic.

větrání by bylo dobré takové, aby bylo částečně říditelné, že třeba v parných dnech to otevřete víc a naopak v mrazivých necháte zavřené a zároveň takové, že když s tím zapomenete manipulovat, tak se "nic" nestane


Mě ještě napadlo, že bych do kurníku dal dva ventilátory. Jeden, který bude vzduch přivádět a druhý odtahový. Jenže v kurníku nemám a nebudu mít přivedeno 230V. Samozřejmě tam můžu dát ventilátory na solár, ale já bych byl rád, kdyby se spouštěli podle teplotního a vlhkostního čidla, ale co jsem koukal, tak tyto ventilátory jsem viděl jen na 230V, nikoliv na solar.

Tak jsou, jen dobastlit tu teplotu a vlhkost.
No ale raději bych kouknul k Číňanům
homesolar.cz/...

 

0rion

2x

Slepice nechovám, chovala je babička, přidám tedy jen svůj laický názor do diskuse. Tak nějak mi přijde, že dřevo je pro kurník ideální materiál. Pokud máte problém s parazity, tak kurník vždy v létě důkladně vysiřte pomocí sirné svíce, to by tam nic nemělo přežít. A slepice co vím potřebují kvalitní popeliště kvůli parazitům. Hřady vyrábět z hladkého materiálu mi z logiky věci připadá nevhodné, slepice po něm budou klouzat, pařáty musí do něčeho zaseknout. Větrání bych udělal tak, aby nasávací otvor, tedy ten dole, byl co nejdále od slepic a výfukového otvoru. Aby nasávaný vzduch musel projít co největším objemem kurníku a měl čas smísit se s teplým vzduchem uvnitř. Větrání bude asi trochu systém pokus omyl, v mrazu nesmí být cirkulace moc silná, zkoumal bych u výfukového otvoru pomocí zavěšeného proužku z mikrotenového sáčku, neměl by vlát v průvanu.

 


2x

Dřevěný kurník je nejlepší.

Hřady určitě ze dřeva - důvody jste napsal sám.

Větrací okénko - udělat podle převládajícícho větru, aby jim tam přímo nefoukalo. A ve výšce větší, než jsou hřady.

Nejhorší jsou ti čmelíci. Do snáškových hnízd dávám suché listí z ořešáku a občas popráším křemelinou. Hřady postříkám a posypu křemelinou. Dole vkurníku to samé - ořešákové listí a křemelina. A protože se slípky rády popelí, tak trochu křemeliny i do "důlků". Když se i přesto čmelíci objeví, tak jim posypu křemelinou nožky a dám i pod křídla (ale to už se douho nestalo).


Já s těmi čmelíkami mám hroznej problém. Nejspíš mi to tam zatahují volně žijící ptáci, ale s tím asi nic neudělám. Když je otevřená klec a slepice jsoiu venku, tak prostě dovnitř ptáci létají. Nejhorší období, co se čmelíků týče, je léto (teplo), když to chvíli nechám neuklizené a pak vejdu do kurníku, tak mám po sobě čmelíky úplně všude a můžu se udrbat. Zkoušel jsem čmelíkostop = naprosto bez účinku, vyvápnění také nepomohlo. Možná popel a křemelina, že ji prý řeže hnáty a oni se nemohou pohybovat a rozmnožovat. Nějakou profi chemii do kurníku nechci.

Zkoušel jsem je několikrát vypalovat plamenem s PB lahví, to sice pomůže, ale je to očistec v zavřeném kurníku v létě fajrovat. Nejúčinnější, co se mi osvědčilo je sirná svíce. Tam to vylikviduje úplně všechno a na chvíli je pokoj, ale tak dva dny od toho šíleně smrdí úplně všechno, včetně vajec. Prostě do toho dřeva ty mrchy zalezou, proto si myslím, že u zděného kurníku půjdou mnohem lépe likvidovat.

0rion
Po sirné svíci vše nějaký čas smrdí sírou, to je fakt. Samotná síra ani sirný zápach nejsou jedovaté (narozdíl od SO₂ či H₂S ), nicméně je to nepříjemné. Možná vyzkoušet ozonizér, v tom malém prostoru by musel fungovat spolehlivě. A ozon se rychle rozkládá a nic nesmrdí.

Ozonizér mi tenkrát půjčoval tchán. Měl nějaký malý z aliexpressu, ale to bylo bez účinku. Akorát nevím, jestli to bylo tím přístrojem, že byl s aliexpressu nebo tím, že ozón na čmelíky nefunguje.

0rion

Ozón je vysoce toxický plyn, že by na roztoče neúčinkoval se mi zdá nepravděpodobné (uvádí se, že hubí i roztoče). Je ale možné, že bude třeba delší čas ozonizace, než postačí na likvidaci plísní či bakterií. Každopádně ozonizer bych spíše koupil u renomovaného obchodníka než na Aliexpressu. Funkčnost lze poznat, když se na chvíli pustí v místnosti, ozon musí být ihned cítit (samozřejmě test dělat jen krátce).

Já na tu křemelinu taky moc nevěřila. A vím, jak je to strašné, když mají slípky čmelíky (zavřít kurník a hned do sprchy). Myslím, když jsem ji zkusila poprvé, tak jsem sypala asi týden, všude - na slípky, na zem v kurníku, do snáškového hnízda, ... Chce to důslednost a křemelinu opravdu všude,kde se holky pohybují nebo sedí. Hřady jsem navlhčila pomocí postřikovače vodou a důkladně hned poprášila křemelinou, pak na nich pak chvíli držela. Od té doby jenom, když si vzpomenu - jako prevenci. Jinak běžně stačí to ořechové listí (vždycky na podzim usuším a napytluju do zásoby), prý to odhání hmyz (ale jen to listí nestačilo). Někdy k tomu přihodím voňavé bylinky, co zastřihuju (mátu, levanduli aj.).

0rion

Pokud ta křemelina dobře funguje, což vypadá že ano, tak bych ji hlavně nasypal do prohlubní v popelišti.

 

bear

0x

Otázkou je, zda stojí kurník někde v prostředku zahrady a nebo je přilehlí k domu či uzavřeném dvoře. Podle toho bude různě foukat a měnit parametry daného kurníku v dané lokaci.

Je tedy vhodné místo, kde právě stojí? Má nějaké stavby okolo (zeď, dům, stromy, ...)?


Na zadní straně kurníku mám obloženou stavební buňku. Kurník u ní bude cca 0,5 metrů. Je to západní strana. Z východu budu u kurníku mít oplocený výběh. Ze severní strany je skleník. Takže volná strana bude defacto jih, kde budou vchodové dveře.

bear

Mě to příjde moc otevřené, ale nejsem chovatel slepic. Víc bych to zadělal a udělal třeba ohradu živým plotem z thují smaragd.

bear - podle mě je kurník ten dřevěný přístavek, nikolv ta klec. U té by asi nebylo potřeba řešit věterání.

bear

Dle mě dřevěný přístavek čumí do té klece (i podle sklonu střechy). Asi tam přes noc slepice spí nebo snáší a pak vyletí do klece, kde chodí a zobou.

bear - cituji hned 1. větu dotazu: "...mám kurník, který jsem si sám vyrobil z osb desek". Takže to těžko bude ta drátěná klec. Ale co tím skutečně myslí tazatel je otázka .


Ano, kurník je samozřejmě ta dřevěná boudička. Tam slepičky spí. Klec mají jako mini výběh, kde zobou a pijí a tráví čas než přijdu z práce a vypustím je do volného prostoru na zelené.

 


0x
Nevím, jestli je to nejlépe, ale slepice chováme už desítky let s tím, že máme podobný,,skříňokurník.Větrání zajištujeme jen otevřením dvířek ráno. Slepice v pohodě

Mě by také vyhovoval, nebýt těch prokletých čmelíků.

Čmelíky jsme nikdy neměli, ani nevím, jak to vypadá. Je ale pravda, že kurník pravidelně vystříkávám BioKillem (mám ještě pár kanystrů, ona to naše milovaná EU zakázala) ale hlavně manželka vysypává snášecí budky a podobná zákoutí křemelinou .


Jo ta křemelina asi má něco do sebe.

 


0x
Průvan by být neměl, ve dne je otevřeno, na noc stačí nějaká mřížka u stropu.
Co se týče hřadů, tak přece není problém je jednou za rok za dva udělat nové a staré spálit. Pokud nedáte "chlupaté" střešní latě, ale opracované dřevo, tak to zase takový lapač čmelíků není. Na železe bych je rozhodně stát nenechal, je to strašný tepelný vodič.
Na hladké plastové trubce se jim bude blbě stát, lepší by byl strukturovaný plast, z jakého se dělají plotovky, ale ten už je opět oproti dřevu větším tepelným vodičem, přitom oproti dřevu se bude víc ohýbat.

Asi máte pravdu s tím dřevem. Ono když to 3 roky vydrží, tak prostě hřady vyměním.

 

id

0x
Větrání nejlépe oknem a větrací mřížkou. Hřady dřevěné z hranolů se skosenými hranami. Slepice potřebují světlo. Čmelíci - snášková hnízda semotamo vysypat křemelínou. Kurník často čistit a 2 x do roka vyvápnit.

To okno tam samozřejmě bude, ale jednak ho budu muset neustále otevírat a zavírat a za druhé v zimě mít otevřené okno kvůli vzduchu nebude asi úplně OK.

S tou křemelinou to souhlasím.

Přelož si překládačem "větrání kurníku" do ruštiny a vlož na youtube. Je tam celkem dost nápadů.

 

 


0x

trochu se tu nakousl problém se čmelíky-já jsem vše natřel křemelinou s vápnem-musí mít zrněnění na ty čmeliky..pak ji při každém čištění rozhodím do hnízd a na dno...další věc ..mám roky koupené našlápné krmítka pro slepice-taky jsem krmil vrabce a hrdličky a už mají utrum...--jedno venku pod přístřeškem a druhá uvnitř kurníku-část venkovní budovy kde mám postavený klasický dřevěný kurník-ty čmeliky jsem měl také -takže tu křemelinu a mašinku z Číny za pár šestek na výrobu ozonu-používám ji i na čštění klimy v autě...používal jsem ji po dobu asi třech týdnů tak na pulhodinku/hodinku ráno když pouštím slepice/máme tu kuny a musíme večer kurník zavřít/samozřejmě výlez zavřu aby se mi slepice nelezly do toho plynu...pak mám ještě starý vysavač vodníka ten také při každém číštění zapojuji do akce...a čmelíci jsou pryč..poznal jsem to hned-při každé manipulaci v kurníku to po mně lezlo-ne jeden ale desítky teď už je fakt nemám...ale neusnul jsem na vavřínech a sleduji to neustále...

bear

Jak je to z čmelíky na lidech? Zakousnou se jako klíště a musí se vytočit nebo je stačí setřást či smést z kůže? Nebo se pustí sami?

Díky

0rion

Čmelík kuří nemá ústrojí, kterým se pevně zavrtá do kůže, a nemá pevnou kutikuku jako klíště, která chrání tělo. A vzhledem k velikosti do 1 mm by těžko šel nějak kroutit. Na netu uvádějí, že čmelíci po nasátí slepici na čas opouštějí. Na člověku nejspíš dlouho nevydrží, jakmile někde začne svědit, člověk se tam podrbá a čmelíka rozmáčkne.


Čmelík na člověka sice skočí a můžete se udrbat, ale to je vše. Nic vám neudělá. Spolehlivě pomůže sprcha.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]