Nejste přihlášen/a.
...prosím moc o radu,jak vychovávat hluché 3měs.štěně Goldena kříž. s Australákem.Nemám žádné zkušenosti,chtěli jsme kamaráda pro 2letou dceru a teď máme strach,abychom pejskovi neublížili,abychom ho zvládli a aby se stal přítelem naší Karolínce.Nemohu se rozhodnout zda např.pro přivolání je vhodný el.obojek,nevím jaké používat znaky,zda jsou nějaké dané,které bychom se mohli v rodině naučit,abychom se sjednotili.Prosím o jakoukoliv radu,která pomůže našemu pejskovi žít s radostí v naší rodině...děkuji Alena
Mám taky hluchého psa, nalezence, který po třech letech ohluchnul stářím, takže na stará kolena s ním cvičíme povely. Nemusíte se toho nijak bát, není to zas tak kritické, jak to vypadá. Jak tohle vodítko nemám ráda, doporučuji v tomhle případě jojo vodítko (natahovací vodítko), aby pes nevběhl do vozovky. Když s ním budete cvičit na normálním vodítku, vymyslete soustavu cukacích signálů, které budou značit povely jako ne, ke mně, zůstaň, sedni. Mimocké a pantomimické signály jsou standardní výcvikové, ty jsou ozkoušeny a pes se jim naučí dříve, než slyšící pes pochopí z řeči, co znamenají. Tady dejavu-clanky.estranky.cz/... jsou ty základní, ale vy si můžete vymyslet klidně jakékoliv jiné, ale měli byste se na nich ujednotit, abyste je používali shodně celá rodina. El. obojek je užitečný, ale musí být seřizovatelný a na tu nejmenší vibraci, jen takové to lehké brnění a to se musí ozkoušet, aby se pes nelekl a nebolelo ho to. Zkoušejte zásadně na uzavřeném prostoru zahrady nebo výběhu, kde nemůže utéci, nejlépe pod dohledem cvičitele. Obojky upravené na míru dělají třeba tady www.vycvikove-obo/... - ty kupované někde v obchodě mají seřizovací prvky zataveny v plastu, to je k ničemu, je lepší to koupit u někoho, kdo to umí seřizovat dle vašich potřeb.
Mnoho hluchých štěňat se rodí u bílých boxerů a argentinských dog, takže na jejich klubových stránkách můžete učinit dotaz předsedovi klubu, at vám dá kontakt na majitele hluchých psů, kteří je cvičili, abyste se poradila. Nevím, odkud jste, ale určitě by vám poradili třeba pomocnetlapky.cz/... , kde mají zkušené cvičitele psů pro handicapované, díky tomu umějí přizpůsoit výcvik dle přání a potřeb klienta a já i věřim, že dle potřeb psa. Umí výcvik hezky rozfázovat a je to o něčem jiném než zupácké způsoby některých dřevních cvičitelů, vládnoucích psů tvrdou pěstí, pokud byste na nějaké takové narazila na vašem cvičišti, nevěšte hlavu a hledejte dál, nejsou všichni stejní.
Tady máte nějaké povídání bilyboxer.info/... a zde faunicka.com/... je ještě něco.
Nevěšte hlavu, je moc fajn, že si pejska ponecháte, většinou bývají velice kontaktní, o to víc, že neslyší, se mazlí. Jen se trochu lekají, když je nečekaně vzbudíte nebo do nich drcnete, tak to chce s citem, lépe když vás předem vidí, pokud spí, jen jemně pohlaďte.
doplněno 13.11.09 23:17:Nácvik těch povelů ještě dopním, například je možno mávnout psovi před čumákem směrem k zemi a současně ho stáhnout pomocí vodítka dolů, časem se u něj vytvoří reflex a bude zalehávat na prosté mávnutí, nezapomeňte ale na pochvalu, jakmile to učiní a na pamlsek. Mávnutím proti čumáku a zatlačením druhou ruku na psovu záď se může vytvořit signál pro sedni. Přivolání se může provádět např. mávnutím jedné nebo oběma rukami.
Jak jste přišli na to, že je hluché?
doplněno 13.11.09 22:57:Přečtěte si zde: poradte.cz/...
doplněno 13.11.09 23:03:
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.