Nejste přihlášen/a.
Na sociálních sítích jsem cosi o tom četla v rozhořčných komentech. Jsou prý formuláře na povinné hlášení počtu drůbeže na vesnicích. Proč to je? Vzpoměla jsem si na vyprávění matky o naší babičce za protektorátu, když přišlo německé gestapo s místním českým úředníkem kontrolovat počet nahlášené drůbeže, vybatolila se odněkud kachna s uchyceným pytlem na noze, jak zavládl strach a místní český úředník obrátil pozornost gestapa na cosi, takže tu kachnu neviděli a šli přepočítávat slepice do dalších domů. I teď se budou na vesnicích počty drůbeže přepočítávat?
Tak znovu - proč se to dělá.
Ptačí chřipka není nebezpečná pro divoké ptáky, ale ti ji mohou roznášet. Je trochu víc nebezpečná pro hospodářské ptactvo čili drůbež, která je šlechtěná na spoustu věcí, ale na imunitu. Proto se v chovech ty chřipky velmi snadno šíří.
Ale velmi nebezpečná je pro člověka. Samozřejmě je spousta typů virů ptačí hřipky. Některé se na člověka nepřenáší. Některé se dokážou přenést na lidi, kteří s drůbeží pracují, a z nich ntěkteré mají smrtnost až 80% - konkrétně typ H5N1. Zatím se ale u tohoto typu neprokázalo, že by se přenášel z člověka na člověka.
Ale mohlo by se stát, že se u nějakého viru zmutuje pár genů a tu schopnost přecházet z člověka na člověka získá. Už se to stalo u viru Eboly nebo HIV, které byly původně opičí, u chřipkového viru H1N1, který byl původně prasečí, u viru H3N2, který byl původně taky ptačí, ale není tak smrtící pro člověka, u koronaviru OC43 (z roku 1890), který byl původně kravský, u coronaviru SARS-CoV (z roku 2002), který byl původně vir cibetek a na člověka se dostal přes netopýry, MERS-CoV (z roku 2012), který byl původně netopýří a na člověka se dostal přes velbloudy, atd. Spousty virů, které tu máme, mají původ u jiných virů zvířat, včetně samozřejmě česrtvého coronaviru SARS-Cov2.
Pokud by se to stalo a H5N1 by se začal šířit mezi lidmi, byla by proti tomu celá covidová epidemie jen takové slabší cvičení.
Čím víc nakažených ptáků bude existovat, tím víc prostoru pro mutece bude virus mít. Proto se nakažené chovy likvidují, aby se virus nemnožil, proto se hlídá, aby ty domácí slepice nebyly vystaveny potenciálně nakaženým divokým ptákům, zejména jejich trusu, přes který se vir často šíří.
Zatím nic lepšího nemáme.
Odhaduju, že pokud se objeví ptačí chřipka někde v okolí, chtějí mít přehled, kam mají vyrazit testovat chovy.
Viděla jsem v TV na ČT24, týkalo se to velkochovů. Pak tam mluvil člověk, že ptactvo není na H5N1 vnímavé, že se to týká vodních ptáků a hrabavé drůbeže. Jinak v tom nemám moc jasno.
Bene, jste fajn, ráda čtu vaše komenty. Omlouvám se vám, pokud jsem ranila vaši útlocitnost k historii. Ale co už, stalo se, že se mi vybavila ta asociace z předaných vzpomínek ve chvíli, kdy o věci vím málo. Za názor a snahu pomoci děkuji.
Id, bohužel, viditelně tématu vůbec nerozumíte a jste dezinformovaná. Prosím, nepište zde hlouposti a neslovíčkařte.
Hlavně buďte Id ráda, že zde máte protekci Já, ač jsem odpověděl přesně na otázku "K čemu slouží hlášení počtu drůbeže", jsem byl smazán jen proto, že pan Milan netuší zhola nic o tématu (Vy zjevně taky ne). Zatímco Vy jste napsala nesmyslnou odpověď a zcela mimo téma a porušila jste tím nejméně 2 pravidla - jste stále zde gratuluji k této protekci
ahoj - divíte se? Vždyt to nebylo vůbec o drůbeži. Musíte lépe promýšlet své odpovědi i vzhledem k rubrice, kde je dotaz.
Slyšela jsem názor,že kdyby se slepice ve velkochovech hned všechny nezlikvidovaly,tak ty co by přežily,by byly vůči nemoci odolné.
arwi - to by znamenalo každou slepici jednotlivě veterinárně vyšetřit a každé vajíčko prozkoumat laboratorně. To je nereálné a k nezaplacení. Chcete kupovat vajíčka z chovu, kde řádila ptačí chřipka?
Bohužel si nepamatuju,kde to říkali.Nikde nepsali,že vajíčka od slepic,které měly ptačí chřipku jsou závadná.Nebo jste slyšeli,že by stahovali z obchodu vejce,protože bylaod slepic z chovu,kde se ptačí chřipka objevila?
Že jsou slepice ve velkochovu nemocné zjistí ,až když začnou mít větší množství uhynulých.Ale to už jsou vejce od nich dávno v obchodech.
arwi - ta ptačí chřipka prý není na člověka přenosná, ale zkrátka prodávat se to už nesmí. Bližší a i přesnější informace (v případě velkého zájmu) si vyžádejte např. u veterináře nebo u hygienika.
Lidé se mohou infikovat pouze kontaktem s infikovanými ptáky nebo jejich exkrety
Dosud nebyl zaznamenán případ přenosu ptačí chřipky z volně žijících ptáků na člověka. Dosud nebyl prokázán přenos nákazy z člověka na člověka.
Všechny doposud známé případy přenosu ptačí chřipky ze zvířat na člověka souvisejí s přímým kontaktem s nakaženými zvířaty.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.