Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Tajuplné záhady akvarijních filtrů Fluval – pro odborníky

Od: medvidek180® odpovědí: 12 změna:

Dobrý den. Dobří lidé, TOLIK VÁS prosím: Poraďte, jestli tyhle záhady vůbec někdo svede objasnit a poradit.

Přesně na Nový rok mi začalo téci (na míru objednané, lepené šedým tmelem u odborníků) akvárium 360l s diskusy. Po kotníky ve vodě jsem do jediné ryby z posledních sil zachránil (jsem invalidní důchodce). Ale s tím vyvstaly problémy v mnohem menším akváriu s vnitřními filtry Fluval 3+ a Fluval U4

Mám do nich spousty nových vrtulek, ale po důkladném jejich vyčištění a vyprání i motorků se rozeběhnou jen 2x až 3x (to platí hlavně pro filtr Filtr Fluval U4, který má motorek dole pod filtre) A DÁL HO MUSÍM ROZEBÍHAT NĚKOLIKRÁT DENNĚ RUČNĚ – podle spínacích hodin – když už běží, tak už se nezastaví. Proč? Když je to všude zbavené nečistot? Že by mezizávitový skrat v cívce?

Proč mají tyto filtry po vyjmutí vrtulky kruhový otvor přerušený a je do kruhu vsazená žlutá umělá hmota? To tam určitě není pro srandu. Fluval 2+ a 3+ to mají ještě propojené s čudlíkem na vrchu motorku. Proč to tam je?Venkovní filtr Eihem, co jsem používal k akváriu 360 litrů to NEMÁ.

Proč se vrtulky na kulatém magnetu musí pootáčet? (to platí u všech menších filtříků s příkonem cca W) Pouze venkovní Eihem, co jsem používal k akváriu 360 litrů to NEMÁ. Ten ale má příkon (na rozdíl od menších 25W), tan má vrtulku na pevno ke kulatému magnetu.

Poradil by hodný člověk neštastníkovi? Odborníci v akvaristikách o tom nic nevědí.

Moc a moc předem děkuji za jakou koli zprávu

Michal, Praha 10


doplněno 13.01.22 20:03:

přidávám fotky. M.


 

 

12 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


2x

No jo, tak když to vypínáte, tak se nedivte. Tyto filtry jsou stavěné na trvalý provoz. Součástí čištění vody jsou pórovité keramické kostky, kterými proudí voda a aerobní bakterie žijící na těchto kostkách se starají o kvalitu vody. Vypínáním je dusíte a hubíte. Je to nesmysl.

 


0x

Tak odpověď pro vás nemám ale zeptat se musím.

Zarazila mne věta: "A DÁL HO MUSÍM ROZEBÍHAT NĚKOLIKRÁT DENNĚ RUČNĚ – podle spínacích hodin – když už běží, tak už se nezastaví.
To opravdu máte filtry napojené na spínací hodiny a několikrát denně je vypínáte?


Moc děkuji, ano mám a celý život se to osvěčilo. Michal


Moc děkuji, ale je to pak veliká spotřeba proudu, když to běží non stop a navíc je i během krmení vypínám, aby nenasály potravu, co rybky nepochytí, ale děkuji, zamyslím se nad tím. Michal

 


0x
Neznám přesně tento typ, ale předpokládám, že motorek je tam řešený stejně jako u ostatních akvarijbích čerpadel. Tedy při servisu pmvytáhnete a čistíte celý rotor, tedy i s tím válcovým magnetem. Předpokládám, že se vám to chová tak, že vrtulka se vrtí tam a zpět,ale nerozběhne se, dokud do ní nešprtbete. Rozběhnutí má pomáhat právě ta otočná vůle mezi hřídelkou rotoru a vrtulkou. Jde o to, že tento typ motoru nemá klasické rotační pole, ale jen střídavé pole a rozbíhá se tak trochu nahodile prvním kopancem po připojení proudu.Ta vrtulka by první kopanec brzdila, proto je upevněna s vůlí. Takže rozběh by byl nespolehlivý právě bez této vůle. No a pak samozřejmě musí jít zcela bez tření otáčet rotorem, jen to pochopitelně tahá magnetické pole do dvou poloh.
Také by mohl být problém v rozvodu elektřiny a na čerpadýlku není celých 230 V.

Moc a moc Vám děkuji, dost mi Vaše rady postrčily kupředu. Jen je rozdíl v tom, že vrtulka se neškube, ale stojí. Fluval 3 dělá to samé

pozn. venkovní filtr Eihem má tuto vrtulku na pevno k magnetu, ale taky má příkon 25W.

Napětí v zásuvce změřím.

jen nevím, k čemu je u Fluvalů ta žlutá vsuvka okolo magnetu, v návodu se o tom nezmiňujou

Moc děkuji, Michal

Opravdu ani nevrní? To snad musí být zatuhlá. Jak ji tedy rozbíháte?

Koukám, že ten filtr má ještě železnou osičku, nemůže bejt už trošičku sjetá (obroušená)

Já když čistím vrtulku u filtru,tak potom při skládání promažu lékařskou vazelínou.


A neběžela teda ta čepadla delší dobu naprázdno, když vám teklo akvárko? Jde o to, že ona jsou vlastně mazána vodou, ve které rotor plave, pokud běžela déle nasucho, mohl se rotor přidřít k hřídelce. Jak jsem psal, prsty s tím musí jít zcela volně bez tření vrtět. A mám na mysli vlastní rotor oproti statoru, ne jen tu vůli pod vrtulkou.

 


Moc Vám děkuji všem. Přidal jsem obrázky. Všechny osičky jsou kovové a NIKDY jsem nenechal běžet bez vody. Vrtulky nevrní a pod vodou stečí do nich jen strčit a už běží. Pak nasadit zpět do filtru a už je nic nezastaví. To je u všech Fluvalů. A pro zajímavost - na nové vrtulce mi dřel magnet ...tzn. že se vrtulka cca o čtvrt kola nebohybovala a přes to se cca 3 dny rozbíhala sama. Nyní jsem u Fluvalu U4 narazil motorek ránou dlaně a už se 3x denně rozbíhá cca 3dny sám. U Fluvalu 3+ to ale neplatí. A k čemu tam jsou ty žluté a zelené plasty...viz obrázky. Moc předem děkuji za jakou koli radu. Michal

Tam jde o to, že tento typ motorku se vlastně rozbíhá z mrtvého bodu. Pólové nástavce statoru a magnet rotoru jsou k sobě přitahovány tak, že v klidu je rotor v poloze, kde po připojení napájení na něj mag. pole působí nejmenším kroutícím momentem. Střídavé pole ho pak z tohoto bodu rozkývá, až se začne točit. (Podobně, jako byste měl rozmotané jojo a pohyby nahoru dolů jste se jej z této polohy pokoušel roztočit.) Tedy v této poloze musí být rotor ideálně bez tření. To je potřeba ověřit. Pokud něco drhne cca 90° od klidové polohy, tak to tak moc nevadí, tam je kroutící moment maximální.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]