Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Nemocné štěně s PP

Od: beata* odpovědí: 11 změna:

Dobrý den,

před týdnem jsme pořídili mamince štěňátko yorshirského teriérra, protože ji před několika měsíci umřela její fenečka na problémy s játry. Naskytla se šace koupit 5. měsíční fenku, kterou vrátili z rodiných důvodů během mkoronaviru. Fenečka po 3 dnech začala jenom poléhávat, byla apatická a nechtěla si hrát. Mamča kvůli předešlé zkušenosti hned jela k veterináři, který po prvním odběru zjistil, že má horší problémy než původní pes, který na ně umřel. Mamča hned volala chovatelce jak to budeme řešit, ta ale po předchozí vstřícnosti změnila a arogantně vystartovala, že si pro ni přijede, že ji vyléčí a najde nového majitele a to si ji mamča chtěla nechat, že by ji léčila ona. Šla ještě na druhé testy, ale potvrdilo se, že má špatné cévní zásobení jater, takže i po různých domluvách nakonec vzdala snahu o to, aby si ji nechala, protože několik oprecí a CT by byla velká finanční zátěž hned po tom, co jsme zaplatili 20 tis. za samotného psa. Bez léčení by se dožila dle vet maximálně 2 let. Chovatelka se ale zdráhá vrátit peníze za samotnou fenečku. Chtěli bychom vrátit i peníze za samoné testy, což dělá dalších 2500. A to ji máme teprve TÝDEN a byla prodána jako zdravé štěně. Smlouvu sice máme, ale nic o vrácení nebo něčem takovém v ní není. Jak bychom měli postupovat? Je popřípadě v nějakém zákoně nebo někde zapsáno, zda nám vůbec něco za ní může vrátit?

 

 

11 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


3x

@beata - byla prodána jako zdravé štěně. Smlouvu sice máme, ale nic o vrácení nebo něčem takovém v ní není
O vrácení ve smlouvě nic uvedeno být nemusí, protože na koupi se vztahují ustanovení občanského zákoníku:

§ 494

Živé zvíře má zvláštní význam a hodnotu již jako smysly nadaný živý tvor. Živé zvíře není věcí a ustanovení o věcech se na živé zvíře použijí obdobně jen v rozsahu, ve kterém to neodporuje jeho povaze.

Ve vašem případě můžete tedy odstoupit od kupní smlouvy podle

§ 2106

(1) Je-li vadné plnění podstatným porušením smlouvy, má kupující právo

a) na odstranění vady dodáním nové věci bez vady nebo dodáním chybějící věci,

b) na odstranění vady opravou věci,

c) na přiměřenou slevu z kupní ceny, nebo

d) odstoupit od smlouvy.

(2) Kupující sdělí prodávajícímu, jaké právo si zvolil, při oznámení vady, nebo bez zbytečného odkladu po oznámení vady. Provedenou volbu nemůže kupující změnit bez souhlasu prodávajícího; to neplatí, žádal-li kupující opravu vady, která se ukáže jako neopravitelná. Neodstraní-li prodávající vady v přiměřené lhůtě či oznámí-li kupujícímu, že vady neodstraní, může kupující požadovat místo odstranění vady přiměřenou slevu z kupní ceny, nebo může od smlouvy odstoupit.

protože předpokládám, že ve smlouvě je psáno něco o "zdravém zvířeti, bez vad" atd.

Takže paní písemně (doporučeně a s doručenkou) oznámit, že vzhledem ke zdravotnímu stavu psa (přiložit kopii vyjádření veterináře) podle výše uvedeného § odstupujete od smlouvy a požadujete vrácení kupní ceny a nákladů vynaložených na jeho léčení (opět s kopiemi účtů za vše) a to do data XX s tím, že zvíře bude předáno oproti částce YY v hotovosti. Zároveň jí sdělte, že pokud na váš návrh nepřistoupí, budete postupovat soudní cestou.

Hlavně se nenechte, s prominutím, "zblbnout" a nedávejte psa z ruky, dokud v ní nebudete držet peníze.

 

pb®

2x
Právě že ve smlouvě má být uvedeno, co v případě výskytu genetické vady a onemocnění. Proto se ta smlouva dělá. Každému se může v chovu vyskytnout vada a seriózní chovatel by vzal štěně zpět a peníze vrátil, nebo nabídl jedince z dalšího vrhu. Pokud je to dobrý chovatel, tak chce jít v chovu dál, zlepšovat typ, upevňovat zdraví a žádoucí povahové rysy. A s tím souvisí selekce. Nechoval na všem, dobře sestavit chovný pár, vyřadit jedince, kteří splodili vadné potomky nebo alespoň toto spojení neopakovat, provádět dostupné genetické testy. Taky existuje v obchodním právu něco jako skrytá vada, na jejímž základě lze zvíře vrátit.

 

floro*

2x
Pokud má chovnou stanici, kontaktujte klub plemene a poraďte se tam.
pb®
Tohle klub nevyřeší, neb je to občanskoprávní spor. Klub ani organizace nemá nástroje, co by s tím mohla dělat. Nikde ve stanovách ani chovatelském řádu se nic nepíše jak postupovat, když je prodané zvíře s vadou.
floro*
Klub dává povolení chovat a vydává na štěňata PP. Většinou se tam znají. Pokud je paní kontaktuje, můžou ji pomocí jednak doslapnout na paní a taky ji třeba z klubu vyloučit. Je jasné, že kdyz není zalobce, nei soudce.
pb®

floro vy si to představujete jak Hurvínek válku. To jako že nový majitel zavolá na klub, popíše situaci, klub na chovatele zaklekne, udělá tytyty a chovatel peníze vrátí? Ale tak to prostě nefunguje. Ještě jednou, klub neřeší občanskoprávní spor. Nemá na to nástroje. Nikde, v žádném řádu, se nepíše, jak se vyrovnat s majitelem, pokud si koupí nemocné štěně. Nebo mi to najděte http://cmku.cz

Chovatelský řád i stanovy řeší chov, nikoliv obchodování se štěňaty. Chovatelům je doporučované prodávat štěňata se smlouvou, přesto tyhle smlouvy bývají právně špatně vymahatelné. Je sice zakázané chovat na geneticky vadných jedincích, ovšem musíme mít k dispozici genetické testy. A ty nejsou pro všechny nemoci a ani pro všechna plemena. A také může vzniknout vada náhodou, která se už nikdy i při stejném spojení nemusí opakovat, protože nevznikla na dědičném základě, ale na špatném embryonálním vývoji způsobeném vnějšími vlivy.

Nejvyšším postihem za prohřešek je vyloučení chovatele, více ho postihnout nelze. Ovšem nikde není zakázáno, že nemůže vstoupit a chovat dál pod jinou organizací, třeba i v zahraničí. Nedělám do psů, nicméně do koček poměrně dost, jednatelkou jsem asi 15let, orgánizátorem výstav 20. A ono je to dost podobné, však taky plemenná kniha Sdružení chovatelů koček pod ČSCH sídlí v jedné budově, co Českomoravská kynologická společnost. A taky mi kolikrát chovatelé volají, že prodali kotě a nový majitel nedodržel kupní smlouvu a co mají dělat. Má rada je jedině obrátit se na soud, protože opravdu kluby nějaké žabomyší války chovatel-majitel neřeší a řešit nikdy nebudou.

floro*
Já neříkám m, že ji tam budou řešit soudní spor. Ale může se tam třeba poradit, co může dělat, kam se obratit. Paní chovatelka může být třeba "známá firma".
Za druhé jsem teda zděšena, že píšete, že to vlastne nemá cenu. Podvodníky v tomto odvětví by měli řešit, a ne před tím zavírat oči. Jestli má chovatelka čistý chov, klub ji vydává na štěňata PP a ona se takhle chová nebo produkuje geneticky vadná štěňata, měl by být snad zájem klubu takové chovné stanici právo odebrat. Nebot pak sami kluby zavírají oči před množírnami?

 


2x

Máte smůlu, můžete to dát k soudu, ale to spíše proděláte za poplatky. Pejska je mi líto.. Já koupila svého hafíka s kýlou, ve zprávě veta to nebylo, mohla jsem mít slevu, taky jsem se na ní s chovatelkou nedohodla.

 


2x
Zkuste kontaktovat veterinární správu, ale předpokládám, že maximálně udělají kontrolu. Soudit se o dvacet tisíc vás může přijít několika násobně dráž s nejistým výsledkem. Kamarád si taky pořídil staforda s papírem a už mu vzali půlku pytlíku, takže na chov už není vhodný a chovatelka taky obrátila. Chtěl alespoň pět tis za operaci. Mám jorkšíra od téže chovatelky, ale bez pp a je zdravá bez problémů.

 


1x

Buď to zkusíte sama vykomunikovat s prodejcem, nebo si musíte najít právníka, který se tímto problémem zajímá.

 

idanova*

0x

Zdravím. Tady je tzv. "každá rada drahá". Ty rodinné důvody v době koronaviru budou nejspíš zdravotní problémy fenečky, které jste odhalila i vy. Pokud chovatelka nelže, zachovala se solidně, když vzala štěně zpět a "v dobré víře" je prodala jako zdravé vám. Jako velmi neetické bych tedy viděla chování 1. majitelky, která po 3 měsících vrací živého tvora a lže o důvodech. Pravda ale může být i taková, že chovatelka nemohla "špatné" štěně udat, proto dorostlo až do 5 měsíců, kdy jste je koupila vy s pohádkou o vrácení. Taky může chovatelka spolupracovat s množírnou, a na PP svého štěněte jim pomáhat s odbytem "zmeráčků". Je štěně očipované? Každopádně, štěňata se kupují na 8 týdnech věku, a má to své desetiletími ověřené důvody. Já bych tedy 5měsíční štěně nikdy nekoupila (z těch ověřených důvodů), neb to zavání něčím nekalým, navíc v takovémto věku je to pro psa velmi psychicky (vlastně i fyzicky) traumatizující. Pokud byste chtěla zvolit soudní cestu, možná by stálo za to vyhledat 1. majitelku, pokud vůbec existuje, a mít ji jako svědka. Pokud neexistuje, je to jasný podvod od chovatelky. Máte ponaučení, že štěně kupovat jen v 8 týdnech věku, a to po předchozím vytypování z celého vrhu na 4 týdnech věku, dalším prohlédnutí vývoje a povahy na 6 týdnech + zamluvení si konkrétního jedince. Je to velmi smutné, toho štěněte je mi fakt líto. Ida

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]