Nejste přihlášen/a.
Rád bych se zeptal,čeho se vyvarovat ,příp.jaké chyby se mohu dopustit po kastrování 7-leté feny Jack Russell.Je to moje první zkušenost,na internetu je info hodně,ale zajímají mě zkušenosti .Předem děkuji všem za odpověď a vstřícnost.
Luboš
Zdravím. Nepochopila jsem, zda ke kastraci už došlo, nebo ne. Pokud ne a vaše fenečka nemá život ohrožující zdravotní problémy, nedělejte to. Ida
P.S. Každou chvíli se to tady řeší, např: poradte.cz/...
Zdravím. @pb, musím předeslat, ža nemám ve zvyku někoho opravovat - tazatel at si vybere radu sám; vás si vážím a vaše odpovědi bývají fundované. Ale nespletla jste se tentokrát? Kastrace mezi 1. a 2. háráním + vše ostatní... neodpovídáte na problémy koček? Tam já nemám ty znalosti, ale u psů nic z toho neplatí. Je dávno prokázáno výzkumnými týmy po celém světě, že kastrace fen v žádném případě nesupluje prevenci nádorů reprodukčních orgánů feny, naopak, hormonální nerovnováha (kterou kastrace způsobí), skoro vždy nádorům předchází. Kastrace je prachobyčejné zmrzačení zdravého psa, kdy např. při ztrátě hormonů mezi oním 1. a 2. háráním, proběhne u větších plemen (která dospívají až na 3 letech věku) ve věku štěněčím, a jedinec se tudíž nedovyvine psychicky. Z toho pak pramení např. celoživotní obranné napadání okolních psů, neutuchající štěkání, tahání a jankovité škrcení se na vodítku při míjení jiných psů i lidí, odmítání následování v určitých situacích - považované za neposlušnost..., protože vzorce chování dané geneticky jsou narušené, mozek zůstal štěněčí a ze všeho vyděšený. Atd. Fyzická poškození jsou známá, nebudu vyjmenovávat. Kastrace se dnes provádí v cca 85% z hamižnosti veterinářů a pohodlnosti lidí, s těmi cca 15% nutno souhlasit. Ida
Už jsem to tady určitě psal. Čubina k nám přišla k baráku ve zuboženém stavu, krátce před porodem. Zřejmě ji nějaký milovník psů a zároveň odpůrce kastrací a štěňat vyhodil. Časem po porodu jsme čubinu nechali vykastrovat, protože další neplánovaná ani plánovaná štěňata jsme nechtěli. Byli jsme veterinářem upozorněni, že může nabírat na váze, což se jí vlivem pohybu nepodařilo. Hojení a zotavení proběhlo rychle a bez problémů. Dejte pouze pozor, at si nevykouše stehy.
Některé feny trpí údajně po kastraci inkontinencí. Nicméně včasná kastrace feny mezi prvním a druhým háráním významně snižuje riziko nádoru mléčné žlázy. Na to trpí hodně starších fen a pak není třeba operace jen jedna ale rovnou tři a neřeže se do mladého zdravého zvířete, ale do starého a nemocnémo, tedy rekonvalescence mnohem horší. A proč tři operace? Nejdřív jedna lišta mléčných žláz (jizva přes celého psa), pak kastrace a pak druhá mléčná lišta. Bez těchto operací fena na rakovinu umře, 50% je zhoubných. Naopak při včasné operaci má velkou šanci na uzdravení a při kastraci ještě před prvním háráním má jen 1% šanci, že se nádor objeví a 0% šanci, že onemocní zánětem dělohy. To je další komplikace nekastrovaných fen a řešit lze opět jen kastrací. Tedy někdy se dělá jen výplach a podávají antibiotika, ovšem u starých nechovných fen je kastrace jistější. Na neléčený zánět dělohy fena umírá.
Co jsem slyšel od zvěrolékařů, že se doporučuje, aby "zvířecí miláček" - fenka měla alespoň jednou štěňata. No vždy to není tak snadné..
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.