Nejste přihlášen/a.
Podařilo se mi vypěstovat broskev z pecky. Bohatě plodí shodné broskve. Nyní jsem viděla velké tmavé třešně a napadlo mě zkusit to. Myslím ale, že v tomto případě to nepůjde i když nevílm proč. Je to tak? Děkuji předem za odpověď.
U třešně je více pravděpodobné, že ta rostlina z pecky nebude mít kvality matečné rostliny. Kdysi to známí zkoušeli a místo pěkných třešní měli menší nakyslé plody. A z těch broskví to taky není pokaždé. Měli jsme doma semenáč z broskve a plody byly všelijaké.
Nechci oponovat genetikům,vím že obvykle mají pravdu,ale z praxe okolo sebe vidím,že semenáčky z kvalitní chrupky,která roste u souseda v zahradě,jsou všechny ptačky.(lépe řečeno třešinky s velmi malými plody a mizernou chutí.Ten soused vlastní zahradu a 20 let je v Americe.Zahrada podle toho vypadá.Ale jako zdroj informaci pro genetiky je perfektní.Příroda má tu navrch.Dokonce tu rostou houby.
JABRAKA
Generativní, tedy semeny, množení je možné pouze u geneticky upevněných rostlin, t.j. u planých (botanických). U všech šlechtěných odrůd to v případě generativního množení vrací příroda radikálně do normálu, tedy z jejího pohledu do normálu, t.j. k půvpdní plané rostlině. U třešně Vám vyroste ptačka. Lze na ní ale naočkovat ušlechtilou odrůdu, nebo později naroubovat.
Ále nic nepopírám člověče. Šlechtění je jedna věc a množení vyšlechtěných jedinců věc drůhá. Základní proncip. Víte co obnáší šlechtitelská práce? Ano jsou náhodní kříženci, kdy vysejete na široko a čekáte jestli se mezi tisíci nějaký ten obvzláštní jedinec nevyštěpí,ale většina ušlechtilých rostlin se kříží cíleně což s tím co chce dělat tazatel má společné jen to, že jde o generativní množení. Zdravím
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.