Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Lze vypěstovat třešeň z pecky?

Od: mh odpovědí: 10 změna:

Podařilo se mi vypěstovat broskev z pecky. Bohatě plodí shodné broskve. Nyní jsem viděla velké tmavé třešně a napadlo mě zkusit to. Myslím ale, že v tomto případě to nepůjde i když nevílm proč. Je to tak? Děkuji předem za odpověď.

 

 

10 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

mate*

4x

Z broskve to jde,ale z třešně budou hodně pozdě malé plody/tmavé a sladké/,jako planá třešeň,u nás se takové volají sralky.

 


4x

Broskve jsou převážně samosprašné, třešně cizosprašné. U cizosprašných druhů je pravděpodobnost shody mezi potomky a rodičem minimální. Třešni tedy nemusíte ani zkoušet, bude vypadat úplně jinak než třešně, kterou chcete. Vemte si z ní roub.

 

floro*

3x
Ano, jde to z pecky vypestovat tresen. Ze vsech semen lze vypestovat noveho jedince. To je snad princip tvorby semen (ten stavnaty obal je jen atraktivum pro siritele).
Jen u cizosprasnych odrud a druhu, bude novy jedinec hybrid mezi matkou a otcem. Takze potomek nebude s nejvetsi pravdepodobnosti shodny s matkou. Ale muze byt horsich vlastnosti stejne jako kombinaci tech dobrych. Je to sazka do loterie. Rozhodne ale nevyroste ptacka (jak pise Rostlin).
Stejnym zpusobem vznikla spousta odrud, volnym sprasenim. Napr. nejprodavanejsi a nejoblibenejsi odruda jablek Golden Delicious je zcela nahodne nalezeny semenac z volne prirody nekde v Americke krajine.

 


2x

U třešně je více pravděpodobné, že ta rostlina z pecky nebude mít kvality matečné rostliny. Kdysi to známí zkoušeli a místo pěkných třešní měli menší nakyslé plody. A z těch broskví to taky není pokaždé. Měli jsme doma semenáč z broskve a plody byly všelijaké.

 

dndfn

2x

Třešeň nejde, ale jde třeba vlašský ořech

 

jabraka*

1x

Nechci oponovat genetikům,vím že obvykle mají pravdu,ale z praxe okolo sebe vidím,že semenáčky z kvalitní chrupky,která roste u souseda v zahradě,jsou všechny ptačky.(lépe řečeno třešinky s velmi malými plody a mizernou chutí.Ten soused vlastní zahradu a 20 let je v Americe.Zahrada podle toho vypadá.Ale jako zdroj informaci pro genetiky je perfektní.Příroda má tu navrch.Dokonce tu rostou houby.

JABRAKA

 

rostlin*

0x

Generativní, tedy semeny, množení je možné pouze u geneticky upevněných rostlin, t.j. u planých (botanických). U všech šlechtěných odrůd to v případě generativního množení vrací příroda radikálně do normálu, tedy z jejího pohledu do normálu, t.j. k půvpdní plané rostlině. U třešně Vám vyroste ptačka. Lze na ní ale naočkovat ušlechtilou odrůdu, nebo později naroubovat.

Popíráte základní princip šlechtění, tj. výběr z generativně množených rostlin.

rostlin*

Ále nic nepopírám člověče. Šlechtění je jedna věc a množení vyšlechtěných jedinců věc drůhá. Základní proncip. Víte co obnáší šlechtitelská práce? Ano jsou náhodní kříženci, kdy vysejete na široko a čekáte jestli se mezi tisíci nějaký ten obvzláštní jedinec nevyštěpí,ale většina ušlechtilých rostlin se kříží cíleně což s tím co chce dělat tazatel má společné jen to, že jde o generativní množení. Zdravím

Z tvrzení, že vyroste ptáčnice, přímo čiší, že jste expert a víte o genetice mnoho.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]