Nejste přihlášen/a.
A máte jej volně rostoucí či pravidelně stříhaný do tvaru?
Spodní větve vyholují díky nesprávnému tvaru, do kterého naprostá většina lidí živé ploty udržuje. Důležité je totiž to, aby spodní část byla širší než horní. Ne moc, ale pokud se stříhá jako klasika do roviny (což není ještě až takový problém) nebo co hůř tak, že horní část je širší, je porušená hormonální rovnováha a snižuje se také osluněnost spodní části. Spodní část pak vyholuje, horní část více roste a větví se. a postupně proporce ještě zvětšují.
Proveďte hlubší zpětný řez. Tzn. zesaďte lehce výšku a převeďte proporce od širší do užší části (směrem zdola nahoru). Ale s tím, že musíte ubrat ale i na spodní části (zastřihnout), ne že spodní část necháte a uberete od původní šířky. Nicméně, teď už bych to nedělala, než na to zareaguje a obroste, výhony nemusí do zimy vyzrát, navíc při náhlém oslunění zarostlých částí teď letním sluncem tomu rzhodně neprospěje. S tímto řezem bych počkala až na jaro.
Pokud nemáte pravidelně stříhaný plot, lze se dopracovat zahuštění spodní části podobným principem, jen tím, že k tomu nepoužijete plotostříh, ale nůžky. Postupným zakracováním (na spodnější rozvětvení) jednotlivých dlouhých horních výhonů podpoříte podobný tvar, ale řez nebude tak vidět. Jde vlastně o sesazování větví.
No, pro lepší pochopení přidávám i výstižný obrázek.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.