Nejste přihlášen/a.
Omezení kořenového systému omezí příjem vody a živin, které jsou přijímány kořenovým vlášením, které ořežete. Napsal jsem, že ne. Ale. Růst tím určitě nepodpoříte, ale u některých pokojových květin to dělám při přesazování a to u těch, které zkracuji, takže moc listů nezbyde, a nechci přesazovat do většího květináče. Mám např. 30letý clerodendron. Každé jaro všechny výhony beru za prvním listem a kořenový bal ořežu ze všech stran i ze spodu dost drasticky nožem. Posledních 25 let je v květináči stejné velikosti. U draceny bych k oříznutí přistoupil, kdybych redukoval též nadzemní část. Kořeny se můžou tedy poškodit taky, ale úměrně musí ubýt odpařovací plocha listů.
Sice jsem je nikdy u draceny nezkracovala,ale vemte si jak se pěstují bonsaje .Tam taky musíte zakrátit kořeny ,jinak by časem musely mít velký květník.
Tam se to dělá z důvodu, že je potřeba omezovat růst nadzemní části. Existuje totiž rovnováha mezi hmotu nadzemní části a hmotou podzemní. Když uberete nahoře, kořeny podporují náhradu odebrané hmoty (jarní řez stromů - růst do dřeva). Odběrem podzemní hmoty se omezí růst horní části, protože ji nemá co vyživovat.
Takže poškozením kořenů se růst nestimuluje.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.