Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Sbírat posekanou trávu kvůli alergii?

Od: ev odpovědí: 19 změna:
Dobrý den, sekám trávu pravidelně co 14 dní na zahradě, ale nesbírám ji. Soused mi neustále nařizuje, at ji sbírám, ohání se alergií (tou trpím taky,ale trocha trávy mě nezabila ještě). Zasahuje mi tím do soukromí a obtěžuje mě.Lze se mu nějak bránit? Děkuji za radu

 

 

19 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

pohanka*

3x

Mám za to, že alergie na trávu je alergie na pyl kvetoucích travin.

Pokud sekáte trávu často, tak není tráva kvetoucí a když ji necháte ležet na trávníku, jemně posekanou, tak propadá k půdě a tam uschne.

Nyní kvetou stromy v lese, mám v sudu s vodou na povrchu žlutý poprašek.

Kvetou jistě i jiné stromy a rostliny, které způsobijéí alergii. Myslím, že Vaše nesesbíraná tráva v tom nehraje roli.

Já také sekám bez koše /omylem jsem ho vloni vyhodila do kontejneru/.

sebod*

pohanko, alergie může být i ze sena.

Ano, může, ale ještě jsem neviděl seno po rotační sekačce. Ta z trávy udělá šrot.

sebod*

Satam. Tak to si viděl asi ještě málo. Kolikrát, když jsem sekala a bylo teplo, tak za chvilku bylo z posečené trávy co? Ano seno. Sice kratounké, maličké, ale přeci jen seno . Tobě se z toho "šrotu" v teple stane CO?

pohanka*

Sebod: Tak viděla bych to, že se v tom seně na seníku válím a potom se mi neudělá dobře.

Nevím, nevím, jestli soused, přes ten plot kolik metrů, by byl tak háklivý na tu popadanou, rozšmelcovanou trávu.

Květen je koukám pro alergiky dost špatný měsíc, právě pro začátek kvetoucích trav, jehličňany, buk, bříza, ořešák, vrba, jírovec, řepka.

Myslím, že pokud má soused zahradu a vůbec přírodní okolí, tak alergii může mít z čehokoliv a ne z toho, že soused seče bez sběrného koše. Nemá spíše alergii na toho souseda /zadavatele otázky/?

I já bych to viděl tak, že soused je bzuk. Řešení už jsem dávno napsal.

sebod*

Pohanko. Neznám ani tazatele, ani jeho souseda. Kamarád měl ale problém s posečenou trávou. "Cítil" jí na 20 metrů . A v tu chvíli měl alergickou reakci. Nevadilo mu nic jiného, než posekaná tráva - at zavadlá, nebo suchá. A je zajímavé, že ve starším seně se už mohl válet jak chtěl

Áááá, koukám, že se ozval Watt pardon Amper () s tím samým problémem.

pohanka*

Tak dobře, již jste mě přesvědčili. Je vidět, že opravdu jsou mezi námi lidé, kteří musí na jaře, v pylovém období, chodit s respirátorem.

Ale stejně to nepochopím, když tu trávu poseká, následně shrabe, tak stejně plno travičky zůstane mezi stonky. A i když bude sekat s košem, tak je plno trávy také mimo, nebo manipulace s košem a sypání na kompost.

Ještě by mě zajímalo, kdo seče trávu sousedovi? Nebo tam má japonskou, kamennou?


doplněno 13.05.17 23:23:

Tuhle jsem posekala trávu srpem a že si ji usuším na seno. Převracím, suším na sluníčku, to by mě soused také zakázal? Poslal by na mě policii, či co?


doplněno 14.05.17 11:22:

Večer před usnutím, jsem si tento problém znovu ujasňovala. Myslím, že tráva se posekat MUSÍ. Nelze ji nechat přerůst , vykvést a vysemenit. To by se asi nelíbilo více lidem.

Nebylo by řešení, když sekáte trávu jednou za 14 dní, aby v ten den soused zůstal doma, četl si knihu, díval na televizi a ven vůbec nechodil? Nebo odjel někam něco vyřizovat, či na návštěvu?

Myslím, že je to o domluvě, najít řešení, které by neperzekuovalo-neutiskovalo oba dva sousedy. Soused nebude mít alergický záchvat a Vy budete mít posekáno podle sebe.

Samozřejmě je to o domluvě. Soused může nebejt, to v případě, že mu vadí to, co mně. Stačí se na pár hodin vzdálit. Nebo tazatel může sbírat. Pak je na něm, aby sousedovi navrhl za jakých podmínek tak učiní (já seberu, ty zlikviduješ, pohnojíš, atd.) Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody. Tady to z hlediska nezaujatého pozorovatele vypadá, že nechce ani jeden.

sebod*

Pohanko, vždycky všechno je o domluvě. Teď jde jen o to, jestli se lidé CHTĚJÍ domluvit. Neochota je daleko horší jak alergie

Kurňa a přitom je venku tak krásně a lidi si den kazí takovými hovadinami. Škoda každého dne

pohanka*

Vzala jsem si dvojdílné plavky, že se budu opalovat, ale vyhnala mě bouřka a déšt. Ani na to počasí se už člověk nemůže spolehnout.

sebod*
14.05.17 17:47

 


1x

Ano, bránit se lze. Kašlat na něj. Nic mu do toho není.

 


0x

Ponechám stranou otázku kdo koho a čím obtěžuje. Vyjádřím se jen k oné alergii / nealergii. Mně osobně vadí jak pyl, tak to, co se z trávy uvolňuje při sečení a i později při schnutí. Dle vyjádření alergoložky to není úplně typická reakce, ale vyloučit se to nedá. Trávu (i nízkou) seču křoviňákem, sekačku bych na zahradě odrovnal, s obličejovým štítem a s respirátorem, to je jediný způsob, jak to neodskáču. Zavadlou trávu hrabe žena a já se držím v uctivé vzdálenosti, vůně zasychající trávy by mě uzemnila. Ale pokud to nikdo nevíří a necháme to ležet, tak jsem v pohodě. Existenci sousedových problémů vyvolaných Vaší trávou na základě mých osobních zkušeností tedy nemohu vyloučit.

 

mcmerkurion*

0x

... řekni mu, že to používáš jako zelený hnojivo, to teď IN, a má po ptákách ...

 

 

jabraka*

0x

Pokud posečná tráva uschne,až tolik vadit nemůže.Horší je to s trávou při vlhkém počasí.Tráva rychle zplesniví a pak je alergie o něčem jiném.Proto je ji potřeba uklidit i z hlediska kvality trávníku.I když jsou rádci,kteří doporučují touto trávou pozemek mulčovat.Spíše ji shromáždit na místech,kde je hodně obtížně likvidovatelné plevele.Ale stejně je lépe ji dát do kompostu.

JABRAKA

Přesně tohle dělám. Mám hodně malin a tak posekanou trávu sypu mezi ně. A to hodně a pořád se divím kam se vždycky poděje. Snad se rozpouští nebo co .

 


0x

Alergie na čerstvě posekanou i na hnijící i na plsenivou i na suchou trávu existují a jsou dost časté. Nemá to ovšem žádný vliv a agrotechnologie sousedů.

Stejně tak nelze zakázat pěstování řepky, která je ukrutný alergen, její jed hubí zvěř a nesmyslné dotace a nenaftu z ní křiví ekonomiku.

 

kubag

0x

Co tedy alergikům vadí a dráždí je? Inu velmi drobné částečky pohybující se vzduchem, obecne se označují jako smog, prach a pyl. Je to ale trochu složitější. Není pyl jako pyl. Když bychom porovnaly pylová zrna většiny kvetoucích rostlin - jsou různě velká a na základě velikosti pylových zrn jsou takové rostliny více či méně větrosnubné. Obecně lze říci, že nejmenší paseku dělají pyly těch rostlin, které opyluje hmyz. Takové rostliny sází právě na opylovače a ne na vítr. Přesto vysoká koncentrace např kvetoucích stromů najednou v krátkém období prostě dopad na alergiky má. Bohužel pro alergiky nezačneme kvůli tomu kácet a podpalovat stromy že.
Podobné je to se sečením trávy a trávníků. Určitě je vhodné nekosit příliš často - důvodů je více od prevence proti vysychání travnatých ploch, zadržování vláhy v obdobích sucha, přes ničení biotopu pro hmyzáky a živáčky, po uvolňovanou "vůni" posečené trávy, která opět vadí spoustě alergiků. Tím skutečným nepřítelem je ale způsob jak to děláme a také druh zelené plochy.
Většina lidí si mylně myslí že kvetoucí louka je pro alergiky nevhodná. Opak je pravdou. kvetoucí plevele a byliny nejenže mají težká pylová zrna, proto potřebuji opylovače, ale také potřebují půdu chudou na živiny. Čili lze snížit četnost kosení, mít radost ze záplavy květů, podpořit biodiverzitu (i v rámci zlepšení výnosů plodin našich zahrad závislých na opylení) ale především zvrátit poměr travin ve prospěch kvetoucích bylin. Kvetoucí traviny jsou totiž větrosnubné a jejich kvetení je peklo pro alergiky. Sečení je tak důležité, ale je důležité plánovat ho právě na období kvetení travin, dělat to mazaikovitě, nemulčovat a pokos odklízet. Přeschlé seno je opět peklo pro alergiky, ale mulč ještě větší. V hnijících kouscích trávníku totiž dochází k vývojí plísní a jejich mikroskopické spory jsou nebezpečné jak alergikům, tak zdravým lidem, především dětem. Mulč je hnojivem a tak posiluje traviny na ukor kvetoucích bylin. Tam kde dřív bylo pestré druhové společřenstvo je tak pravidelnou častou seči v kombinaci s mulčem za chvíli jen mrtvá zelená poušt sestávající jen z nejodolnějších druhů pionýrských travin a plná spor plísní. Ty nejsou z dlouhodobého hlediska zdravé pro nikoho.
Zkrátka je důležité se zamyslet jak a proč co dělám, co mi to přináší a jaké to má dopady.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]