Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Černá rez na růžích

Od: albia* odpovědí: 6 změna:

Ahoj, jde se zbavit černé rzi na růžích jinak než chemickými postřiky

 

 

6 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


2x

Pokud máte růže napadeny černou skvrnitostí a z nějakého neznámého důvodu nechcete používat chemii, tak mám pouze jednu radu. Růže vykopejte a spalte, aby se výtrusy větrem nešíříliy k sousedům, kteří chtějí mít růže zdravé.

 

idanova*

2x

Zdravím. Taky se bráním používání chemie. Loni jsem vyzkoušela toto: postřik z mýdla (chrání proti padlí a černé skvrnitosti především růže) => 250g mazlavého mýdla řádně rozpustit v 10 l horké vody, nechat vychladnout a postřikovat neředěným roztokem. Ale použila jsem v první fázi, kdy bylo napadeno pár listů. Zafungovalo to. Ale pokud máte na listech rez (to jsou rezavé kupičky na rubu listů), tak nevím, zda to pomůže i tady. Šlechtitelé růží tento postřik používají na černou skvrnitost a padlí.


doplněno 25.09.16 19:54:

Jejda, rostlin, přeci se dají koupit ekologická mazlavá mýdla, v přírodě dobře odbouratelná.

rostlin*
Neuvěřitelné co jsou schopni lidé vymyslet. Stříkají na rostliny mýdlovou vodu a myslí,že to není chemie. A vůbec jim nevadí,že to je alkalické jako hrom.Prostě klidně to prsknou chuděře rostlině na listy a ještě si z neznalosti myslí,jak jsou strašně citliví k přírodě.
albia*

Zdravím a děkuji za radu na listech jsou černé skvrny, ale ty rezavé kupičky na rubu listů nejsou...myslíte. že bych růže měla postříkat teď, nebo počkat na jaro

 

floro*

2x

Teď stříkat nemá cenu, Především se stříká před prvními píznaky, případně co nejdříve po objevení se nákazy. Napadené listí posbírejte a hoďte do popelnice nebo spalte.

Samozřejmě se dá proti černi bojovat i nechemicky. Existuje mnoho látek, které pomáhají rostlinám ubránit se proti houbovým chorobám, které napadají listové pletivo. Např. výluhy z vrbové kůry, cibulových slupek, přesličky, dokonce i postřikem výluh z kopřiv. Mnohé pomáhají i proti mšicím a padlí. Je ale potřeba je používat během celého roku, především jako prevenci. Recepty jistě naleznete na googlu Další věc, kterou můžete ovlivnit je i volba odrůdy, protože i ze zkušenosti vím, že ne každá je stejně náchylná. Jak na rez, čerň nebo padlí. A pak samozřejmně dostatečná výživa. Také je vhodné odstraňovat průběžně napadené listy, odkvetlé výhony při mírném napadení zastřihávat hlouběji. Podpoří to růst nových zdravýích listů.

U vás se nejspíš jedná o čerň, rezavé kupky dělá rez, nikoliv čerň.

 


0x

Není na to nic jiného než ta chemie. Ale růže přece nejíte, pěstujete je pro krásu, tak proč Vám vadí chemický postřik? A souhlasím s Pckop, protože tato nákaza se přenáší vzduchem a napadne to růže i u jiných lidí.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]