Nejste přihlášen/a.
Potřebuji zlikvidovat starý živý plot z pámelníku v těsné blízkosti habrů. Existuje selektivní herbicid, který by pámelník zlikvidoval, ale habrům neublížil?
Neexistuje.
Když už chcete chemii, tak uřezat nad zemí a čerstvé rány natřít 50% roundupem. Nic už pak neobrazí. S tímto bych ale ještě chvíli počkal, protože míza jde převážně z kořenů nahoru a předpokládaný účinek by se nemusel dostavit.
Magdon, jen nápad. Zkusit to u země plotostihem nebo jestli jsou klacky silnější, tak motorovkou a natřít malým válečkem na malování. Šlo by to rychleji.
Pckop - problém je v tom, že se jedná o plot v délce cca 30 m. Kdybych měl natírat každý ustřižený stonek...
Floro - Pámelník nevykopete. Má oddenky až několik metrů dlouhé a nikdy je nedostanete ven celé. Není výjimečné, že se mi objevují v trávě nové výhony až 3 metry od plotu.
Joudic - Habr nad pámelníkem nezvítězí. Už teď si tam spokojeně rostou pěkně pohromadě v jedné řadě. A kdybych rychle rostoucí nové výhony pámelníku nesekal, pomalejší habr by už mezi nimi nebyl vidět.
doplněno 06.06.16 21:11:sebod - tak tohle přesně jsem měl v úmyslu udělat. Plachty už jsem koupil. Jen na to pořát nemám odvahu. Ten habrový plot tam piplám dobrých 10 let a když už konečně trochu k něčemu vypadá, nerad bych ho nějakým neuváženým zásahem zlikvidoval. Proto mě napadlo se zeptat na selektivní herbicit, bylo by to jistější. Ale jak vidím asi mám smůlu a budu to muset risknout.
Vezmi igelitovou plachtu (radši dvě na sebe) a habr zakryj. Pěkně až na zem, aby nebyla ani skulinka. Potom pámelník postříkej třeba roundapem.
doplněno 06.06.16 21:52:neboj. To zvládneš. Musíš keře opravdu dobře přikrýt a hlavně nechat plachtu do doby, než herbicid pořádně zaschne.
Tak mi to odborníci rozmluvili, téměř jistě bych zlikvidoval i přilehlý habrový plot. Takže nezbývá, než stříhat jednotlivé výhony a každý střih zvlášt natírat speciálním herbicidem. Jsou jich stovky . Letos se asi nudit nebudu .
pckop - No uvidím, detailní postup jsem ještě nepromýšlel. Problém je v tom, že pámelník roste v podstatě mezi těmi habry, takže při nějakém "průmyslovém" postupu bych se asi nedokázal 100% habrům vyhnout.
existuje jmenuje se rýč... a po jeho použití si neotrávíš zahradu nějakým pochybným chemickým hnusem...
"existuje jmenuje se rýč..."
Milerád si Vás pozvu, abyste mi to předvedla (rýč Vám půjčím). Je vidět, že jste se nikdy nepokoušela odstranit pámelník, navíc z břidlicového podloží. Kdyby to bylo tak jednoduché, tak bych se neptal. Kořeny jsou prorostlé břidlicí do vzdálenosti až několika metrů od keře a pokud neodstraníte kořen celý, se všemi oddenky, do pár týdnů vyroste několik nových výhonů třeba uprostřed přilehlého trávníku. Takže spolehlivé zlikvidování starého živého plotu by znamenalo vykopání příkopu aspoň 2 m širokého, 20 m dlouhého a 0,5 m hlubokého. To všechno v břidlici, kde máte problém i s krumpáčem (když jsem sázel rhododendron, musel jsem si půjčit sbíječku). Spolehlivě odstranit by se to dalo snad jen bagrem. Následně by bylo nutné zasypání příkopu cca 20 kubíky nové zeminy (tu vykopanou kamennou sut bych tam asi těžko vracel zpátky).
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.