Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, mám malou plochu pro pěstování zeleniny na zahrádce , ktrou chci pohnojit.
Prosím o radu, kdy /podzim, jaro/ a jaké umělým hnojivo použít když jinou možnost nemám? Byl by vhodný popř. granulovaný kravský hnůj?
Je potřeba též půdu povápnit? Pěstuji převážně rajčata a nějakou kořenovou zeleninu zkusila bych i podzimní výsadbu česneku.Děkuji.
Nejlepší hnojivo pro zlepšení půdy je vlastní kompost. Ze zbytků z kuchyně, posečeného trávníku. Nejlépe dva, plnit a vybírat každý ob rok. Sem tam posypat dusíkatým hnojivem pro lepší zkompostování, lze i pohodit vápnem.Teprve potom přidat umělá hnojiva. Nejpépe fosforová. Fosfor je důležitý pro kvetení a vývoj plodů pro všechnu plodovou zeleninu. Vápník je důležitý nejen pro rajčata. Organická hmota ve formě kompostu nebo hnoje je právě důležitá pro to, že váže živiny z průmyslových hnojiv, které se pak z půdy nevyplaví a půdy zlepšuje.
Granulovaný hnůj dejte pod rajčata, z kořenové zeleniny pod celer. Jedno jestli na podzim nebo na jaře. Na ostatní plochu použijte Cererit na jaře cca dva týdny před setím nebo sázením. Pod česnek použijte před sázením také Cererit. Vápnění se pod rajčata ani kořenovou zeleninu nedělá a nesmí se dělat při aplikaci hnoje.
Na jaře dusíkatá, na podzim draselná,fosforečná.Nejlepší hnojiva jsou plnohodnotná (např. Cererit),t.j. obsahují i stopové prvky krom hlavního N,P,K. Pod česnek,cibuli NE hnůj! Sází se do tzv. třetí tratě,t.j. po organickém hnojení až třetím rokem po dvou předplodinách.Na vápnění pozor,protože se to s ním dost často přehání.Vznikají pak na zahrádkách v půdě výživové nerovnováhy.Pokud to přeženete s jednou složkou,zablokujete rostlinám příjem ostatních živin. Vápněním se velice často blokne příjem např. železa a pak se projevuje na listech známá chloroza.
Granlované hnojivo pridávám jen k rostlinám,,také vyrábím kompost a jako zelené hnojivo používám hořčici a měsíček,Také je dobrá k rostlinám puda z listnatého lesa,ne z jehličnatého-okyseluje pudu.Cokoli z domácnosti nevyhazuju do kontejneru ale na kompost a nebo zrovna dám do pudy.Je to potrava pro žížale a ty jsou pro pudu velkym přínosem.Taky umím zarýt listí na podzim do pudy.Také chodím na kopřivy a přihazuju do kompostu a během vegetace je namáčím a zalívám rostliny
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.