Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
měl bych prosbu, je tu nějaká dobrá duše, která by mi mohla pomoct s poznáním již vylisovaných rostlin? Je jich cca 30. Pokud by by někdo ochotný a má zkušenosti, necht prosím napíše svůj mail. Fotky vám na něj zašlu.
Děkuji moc.
Děs a běs, zlobím se a podobný herbář bych při svém temperamentu asi omlátila žákovi o hlavu, až by listy, stonky i květy létaly kolem. Hodně květů máš rezatých jako počuraný plech. Na barvě dost záleží, jinak vypadá třeba hluchavka bílá a jinak rezatá. Stejně třeba ten jetel. Listy často pokroucené, všechno namydleno dohromady.
Lisuje se tak, aby bylo možno u vylisované rostliny poznat hlavní znaky. Kromě jiného i velikost rostliny. Proto by měla být vylisovaná celá, ne jenom ty vršky, jako to máš třeba u orseje, nebo pryskyřníku. Pokud se celá rostlina nevejde na vybraný formát papíru, stonek se skládá do V, N, nebo M.Ale aby byla vidět celá velikost. Kořeny se nelisují. Ty jsi měl nechat v zemi. Víš, co žáčků dělá každoročně herbář? A co rostlin zbytečně zahyne i s kořenem? Třeba ta prvosenka je chráněná, stejně málo se vyskytuje i dymnivka. Proto je škoda u těchto rostlin rvát kořeny. U kopřivy bych je nelitovala. Ale právě tu tam nemáš.
Ale přestanu mentorovat a dám se do toho. Nevím taky úplně všechno, ale aspoň něco, co se z té hrůzy dalo poznat:
2/ Kapraď samec
3/Štavel kyselý
4/ Violka psí /možná Rivinova/ Je jich u nás zhruba 33 druhů + poddruhy/
5/ Sasanka hajní
7/ Rozrazil rezekvítek
8/ Konvalinka vonná
10/ Prvosenka vyšší
11/ Dymnivka dutá
12/ Kokoška pastuší tobolka
13/ Jahodník obecný
14/ Pomněnka lesní
15/ Blatouch bahenní
16/ Popenec břečtanovitý
17/ Hluchavka pitulník /někde se uvádí Pitulník žlutý/
18/ Penízek rolní
19/ Sedmikráska chudobka
20 i 21/ Zběhovec plazivý /obě rostliny/
22/ Jetel luční
23/ Česnáček lékařský
24/ Pryskyřník prudký
25/ opět Česnáček lékařský
26/ Orsej jarní
27/ Vikev ptačí /aspoň doufám, potřebovala bych znát barvu květů, což je tady v čudu/
28/ Hluchavka bílá
30/ Ptačinec žabinec
31/ to je teda hnus, - buď popenec břečtanovitý, nebo hluchavka nachová.
33/ Česnek medvědí
34/ Knotovka červená
35/ Štovík kyselý
36/ Ptačinec velkokvětý
37/ Rozrazil polní
Pokud potřebuješ latinské názvy, pojmenovala bych z hlavy asi 75%, ostatní bych musela dohledat. Tak si je najdi, jedu za chvíli k lékaři a nemám tolik času. Leda po návratu.
Jinak, proč nelisuješ květiny, které na 100% znáš? Chybí tady třeba smetanka lékařská - pampelišku zná každé děcko. Co takhle kopřiva dvoudomá, kopretina bílá, mák vlčí /už kvete/, zvonek rozkladitý? Ty zná každý, určitě i Ty a měl bys vystaráno. Jaga.
Moc děkuji za názvy. Přiznám se, že herbář dělám poprvé a nikdo nás to nikdy neučil... Měli jsme za úkol sbírat celé rostliny tzn., že i s kořeny. Většinu těch rostlin jsme měli doporučené, takže jsem se podle toho řídil. Uvádíte mě do rozpaků, protože nevím, kdo teď má pravdu...jestli vy nebo profesorka...i když máte na poradte. cz celkem slušné renomé
Sbíral jsem rostliny spíš podle toho, kde jsem zrovna byl, takže proto mi třeba nějaké známé rostliny chybí, ale smetánku lékařskou mám, jen jsem ji ještě nedolisoval...ale jak to tak čtu, tak mám pocit, že můžu celý herbář vyhodit...
Mohl bych Vás poprosit, jestli byste mi nemohla napsat Váš postup, jak teda rostliny lisovat, aby se zachovaly původní barvy a vzhled? A co mám udělat se všemi lísty, aby byly hezky rovné? Opravdu si už nevím rady...snažil jsem se listy vylisovat rovně, ale vždycky se tak nějak pozohýbaly...a mezi ně jsem dával suché noviny skoro každý den...
Latinské názvy potřebuji, ale dohledám si je sám...nechci aby tady někdo dělal za mě moji práci...ale děkuji za ochotu
Promiň, manžel si udělal úraz nohy, berle, každý den ho vozím do města na převaz. Ve středu, včera, dnes, prý pak i v pondělí. Takže nemám tolik času na Poradnu, jako v zimě.
Ale: ten herbář:
1/ Rostliny trhat vždycky v plném květu. Ne, pokud jsou ještě nic neříkající poupata, ne odkvetlé. Třeba jako to "rostlinné miminko" č. 38. Co se z toho dá poznat?
2/ Nedávat rostliny lisovat do normálních knih. Znehodnotíte si třeba Atlas světa a navíc listy v běžných knihách nejsou savé. Rostlina má pak v sobě dlouho vodu a spíš usychá jako seno, než se lisuje. Nevím, jak dnes, ale za nás se prodával v arších speciální savý papír na lisování, který tu vodu z rostliny lehko vytáhl.
3/ Rostlinu dobře upravit. Narovnat listy, upravit květy, dobré je, když jich má rostlina několik, jeden rozložit z přímého pohledu, další z boku. Rozloženou rostlinu zakrýt pijavým papírem a opatrně přejet mamčiným válečkem na těsto. Nesmí se rozmačkat, ale upravit tak, aby všechno bylo dobře viditelné. V této době je ještě možné se na rostlinu podívat a její části upravit, lépe rozložit.
4/ Na lisování je nejlepší lis - zatáhnout šrouby, aby nikde nevnikal k rostlinám vzduch. Právě od roho, že jsou rostliny v knize málo zatížené, dostává se k nim vzduch a reznou. To je nejlíp vidět u Tebe. Ale těžko si kdo bude kupovat lis kvůli jednomu ročníku. Takže aspoň sehnat pořádná závaží, nebo od otce z dílny truhlářské svěrky, má je skoro každý kutil.
A jinak je mi moc divné, že by vám učitelka nic ohledně zakládání herbáře nevysvětlila, neukázala. Když od vás takovou práci žádá, měla by přípravě a zakládání herbáře věnovat aspoň jednu vyučovací hodinu. I s praktickými ukázkami. A ne vás vyhnat do přírody a trhajte, co vám pod ruku přijde. Vysvětlila vám aspoň, že nemůžete trhat všechno, na co přijdete? Třeba upolíny, vstavače, bělozářku, střevíčníky, či sněženky a bledule v přírodě? Každý zakladatel herbáře by měl totiž vědět, jak přírodu nejen plenit, ale i chránit.
A teď mě omluv, už slyším klapat berle, jede se na chirurgii. Zdraví Jaga.
Díky za rady.
Bohužel už nemám moc času, abych se pouštěl do výroby herbáře podle Vašich rad a tak uvažuji o redukci o ty nejhorší výlisky rostlin. Mohla byste mi, prosím napsat, které vypadají opravdu nejhůř, ale prosím, nepište, že všechny Max 10 kytek můžu vyřadit.
Díky za Váš čas.
Asi bych vyřadila:
8/ konvalinka
12/ Kokoška /stonek a květ jsou slušné, ale ta dolní růžice listů je ošklivá/
18/ Penízek
22/ Jetel
23/ Česnáček, ten pod číslem 25/ je rozhodně lepší, ten bych nechala.
Tak to vidíš, jenom 5 rostlin. nelíbí semi jich víc, ale tyhle uvedené jsou asi fakt nejhorší a taky chci být k Tvé práci aspoň trochu shovívavá. Příští herbář bude už určitě lepší. Jaga.
Vložte fotky sem a jistě vám poradí.
doplněno 19.05.14 13:16:Omlouvám se ale to je podle mého spíš hrůza než rostliny do herbáře.
4-violka vonná
5 sasanka hajní
10 prvosenka jarní
12 kokoška pastuší tobolka
13 jahoda lesní
22 jetel luční
ani jedním si nejsem jistá, počkejte až příjde nějaký znalec.
Ok, tak tady v odkazu jsou... pethr.rajce.idnes.cz/...
u některých názvy mám napsané, ale nejsem si jist, takže proto je přikládám taky...
Všem moc předem děkuji!
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.