Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, můžete mi prosím poradit, jak správně připravit thuje na zimu? Màme je druhým rokem, vysoké jsou cca 110 cm, minulou zimu nám z jižní strany částečně zežloutly a pak se chudinyo celé jaro dávaly dohromady, slyšela jsem, že to mohla způsobit nedostatečná letní zálivka. Děkuji za rady .
Nezpůsobila to nedostatečná letní, ale podzimní zálivka. Thůje musíš před zámrzem pořádně prolejt vodou - fakt jak lekníny. A přes zimu, když je vhodná teplota, tak klidně taky zaleju, ale aby neudělaly krustu, jak píše nade mnou. Jinak já nic nesvazuju, thůje jsou dělané na sníh a je zbytečné je rozmazlovat. I když je sníh ohne, na jaře jsou během dvou týdnů v kondici jako za mlada, ale ta voda, ta je potřeba, kdykoli je to možný.
Thuje, zvlášt pokud jsou zasazeny v propustné půdě, je velmi vhodné zalévat i v zimě (mimo silné mrazy, aby se nevytvořila okolo kořenů ledová krusta)... A je velmi vhodné svázat větve (omotat thuje provazem) - jako ochrana proti mokrému těžkému sněhu (aby se větve nepolámaly)...
doplněno 11.11.12 19:31:No - Ladaadal - měl jsem thuje okolo dvou stran pozemku (cca 100 ks) - dokud byly malé (neměly vzájemně prorostlé ´koruny´), vázal jsem je každoročně... Jako dvacetileté už pochopitelně ne, to jsem při ´mokrém´ sněžení hlídal a holí oklepával...
A že to thuje nepotřebují? - mno, dovolím si odporovat, těžký sníh zlomí (když není tak zle, pak ohne) i štíhlý a relativně ´soudržný´ jalovec, ne tak thuji...
doplněno 11.11.12 19:43:
Ladaadal: Beskydy... Thuje jsem měl od dědy - netuším odkud (ale z Leningradu asi ne)... Každopádně jsem vázal a vázal...
Mowla - jen malá technická, jak budeš omotávat provazem thůje, když budeš mít pozemek, kolem kterého zasadíš 400-500 thůjí? Nemožné - vázání je rozmar panelákových lidiček se třema tůjkama, to thůje absolutně nepotřebujou.
Dobrý den Petaja. Podle předpovědi má být ještě měsíc teplo, nic nebrání tomu, postarat se před zimou o túje. Při pěstování stěny z túje je lepší túje občas sestřihnout, aby stěna byla hustá, tím se brání proti lámání, když napadne sníh.
Naše stěna tújí už dostala před zimou postřik hořkou solí, další dávka hořké soli přišla ke kořenům.
Túje bych nyní důkladně několikrát zalila, nejlepší je hadicí, udělat koupel. Jak jsem zjistila, balení hořké soli se prodává i v drogerii v 1 kg balení, za 45,- Kč (+-). Tento balíček hořké soli, vystačí na postřik 33 tújí, 5 až 6 metrů vysokých. Když hořká sůl po postřiku zůstane, tak se zalijí kořeny tújí. Túje budou krásně zelené. Jen můj názor.
doplněno 12.11.12 04:15:Zalévala bych túje nyní, než budou mrazy, to má být ještě měsíc. V zimě bych vodu z domu nenosila, bude to zbytečné.
Nejdůležitější je dostatečná zálivka. Dřevina si dělá zásoby během léta a podzimu a dozrávají výhony. Tento rok byl však extrémně suchý, a proto bylo důležité je pravidelně a výdatně zavlažovat. Zavlažovat třeba i na podzim a v zimě, až do trvalého promrznutí půdy. Dostatek vody v pletivech rostlinu chrání před zmrznutím. Na jaře uvidíte, které rostliny zimu nepřežily, ne proto, že byly velké mrazy ale proto, že byly málo a povrchově zalévané. Chránit třeba jen túje vysazené v nádobách na terase a balkonech. Pokud je máte vysazené na záhoně jako živý plot, mají vhodné podmínky i na zimu. Třeba setřást těžký sníh v případě potřeby, aby se neulomili a to je vše.
Tak já nevím, jak vy, ale já dnes prolil všechny thujky. Po ránu už začínaj mrazejky, tak aby se to vůbec ještě vsáklo.
Dobrý večer. Přes den, je teplota 6 až 8 stupňů, tak zaléváme všechny stromy, hlavně jehličňany. Kolem tújí, které mají kořeny venku, dáváme piliny, které udržují vláhu.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.