Nejste přihlášen/a.
Dobry den prosim o radu. Zakladam si okrasnou zahradku a chtela bych si zasadit napr. lípu nebo habr do pudy, ale udrzovat jej v male velikosti jako bonsaj. Jak se budou chovat koreny- rozrostou se do vetsich rozmeru? Je treba rostlinu vlozit do nejake nadoby a zakopat i s ni, abych ji mohla vytahnout a koreny upravit jako u klasickych bonsaji? Anebo se koreny budou zvetsovat jen podle velikosti rostlliny? Stromek bych chtela i ke studni ak domu tak at mi to nedela neplechu.Predem moc dekuji za profi odpoved
Dobrý deň
Ak chcete sadit do voľnej pôdy dreviny, vyberte radšej také ktoré rastú pomaly a aj v dospelosti nie sú veľké. napr. buk - Fagus sylvatica " Mercedes "
Je toho veľa. Vo vľnej pôde to bude robit to, že Vy sa síce budete snažit tvarovat a strihat nadzemnú čast, ale korene budú rást. Hrab má ročné prírastky 50 - 70 cm. Ak rastlinu aj vložíte do mysky a potom do zeme, bude sa snažit okamžite cez dieru dostat von. Je možné, že časom myska praskne.
Bonsaj - strom v miske je vlastne to, že je zredukovaná koreňová čast a tým sa redukuje nadzemná čast. Ale to je na dlhšie.
...a jestlize dam stromek do nadoby, kterou sice dam do zeme( aby strom vypadal, ze tam roste a bude v pude mit chranene koreny pred mrazem oproti bonsajim v miskach) , ale tak, abych mohla cely komplet vytahnout a koreny zredukovat jako u bonsaji, mohlo by to fungovat? Jedna se mi o stromek 1-1,5m vysoky., takze nadoba by byla vetsi, ne klasicka misecka pro bonsaje.?
Tak to bude fungovat. Keď to budete dávat do zeme, tak potom radšej plastový kvetináč a primerane veľký.
Strom má většinou kořeny tak daleko od kmene, jak daleko sahá koruna, takže u malého stromku (a pokud bud etvarována koruna) ve volné půdě nehrozí, že by měl kořeny několika násobně daleko od kmene než je velikost koruny (ovšem existují vyjímky, ale to většinou v případě, že s ekořeny táhnou buď za vodou a nebo za živinami
doplněno 11.04.14 13:46:do plastu ho nedávejte, hrozí přemokření nebo naopak uschnutí (zvláště pak třeba v zimě při holomrazech), a nebo můžete kořeny redukovat tak, že jednou až dvakrát za rok rýčem kolem stromku obrýpete kruh (ale tím ho také můžete zahubit, pokud má všechny vlásečnicové kořeny mělce pod povrchem a nevytváří ještě jiné, které rostou "pod něj")
Pavouk, nemůžu s Vámi souhlasit. Ano, strom má většinou kořeny v takovém tvaru a velikosti, jako je koruna. Ale to je pouze v případě, že volně roste. Jestliže budete korunu tvarovat, tak kořeny porostou naprosto přirozeně - to znamená, že budou mohutnět. Tím pádem budou brát více živin a Vy budete muset o to více zastřihovat nadzemní část.
Krásný příklad tady toho jevu najdete v lese. Budete si tam chtít vykopat například maličký náletový habr (buk). Bude mít 10-15 cm nad zemí. A kořeny? Ty budou úměrny stáří stromku. V zimě totiž tyto stromky okusuje zvěř až k zemi, takže nadzemní část nikdy nevyroste. Zato kořeny, ty budou ve velikosti např desetiletého stromu.
doplněno 12.04.14 12:37:Pro tazatele. Jestliže chcete nadzemní část tvarovat a přitom mít stromek zasazený v zemi, tak bych si nelámala hlavu nějakou nádobou. Přinese Vám to do budoucna pouze problémy. Prostě nadzemní část tvarujte a je to...
no tak to bych chtěl vidět, právě,když se redukuje koruna, tak strom potřebuje méně živin a stačí mu ty kořeny jen omezené, to o čem mluvíte jistě není náletová rostlina, ale právě buk a nebo habr (nebo jilm a další) můžou vyrůst daleko od mateřského stromu z kořenů, to pak kopete a kořen je jak ruka a mateřský strom už tam třeba ani nestojí, u náletového jsem to ještě neviděl
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.