Nejste přihlášen/a.
Stromek je zanedbaný, ale úrodu měl pěknou. Poradím trochu jinak, ale třeba Vám to pomůže při příštím řezu. Já stříhám razantně až po sklizni, v srpnu. Při koupi broskvoně mě prodejce řekl, že tyhle peckoviny jsou vlastně vrby, nebo rostou jako vrby. Tím se nepřipravím při silném řezu na jaře o květní pupeny. Na jaře a průběžně během roku ostříhat jenom takové tenké, zbytečné, případně překážející větvičky. Nyní hlavně po řezu dobře ošetřit voskem rány. Jinak si na ten řez v srpnu, nebo ještě začátkem září vzpomeňte a stříhejte o ty dvě třetiny. Pěstují se na čtyři terminály.
Broskvoň obecná nektarinka
Prunus persica var. nucipersica
Řez v březnu - červnu
Mrtvé dřevo lze odstranit ihned po skončení zimy, nejlépe v březnu. Poškozené větve seřízněte až na živé dřevo.
Mladé stromky by se měly stříhat v březnu, starší pak lze ošetřit až do června.
U nektarinky se provádí řez hlavně z toho důvodu, aby stromek nebyl příliš hustý, což nepříznivě ovlivňuje opylování.
Na co byste se měli při řezu zaměřit? Hlavně na vedlejší výhony. Výsledkem by měl být strom s krátkými bočními výhony, které nesou plody.
Řez v červnu - říjnu
Doba sklizně se pohybuje mezi červnem a říjnem v závislosti na jednotlivých odrůdách.
V průběhu řezu musí být nektarinka zároveň ošetřena z hlediska budoucích plodů. Je-li na stromě velké množství plodů, zůstávají tyto plody malé. To není optimální pro celkovou vitalitu stromu.
4 týdny po odkvětu by se měly plody poprvé probrat. Nechte mezi plody rozestup minimálně na šířku dlaně.
Když nektarinky dozrají, můžeme je otrhat. Neotáčíme, ale odtrhneme plod rovně od větve. Doba sklizně trvá většinou 2 _ 3 týdny. Po otrhání nechte nektarinky ještě cca 3 dny dozrát.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.