Nejste přihlášen/a.
Milí rádcové, prosím o radu:
včera (v sobotu) jsme nasadili kolem pozemku 15 ks stříbrných smrků. Dodavatel nám je přivezl bez balu, jen se základním kořenovým systémem.
Máme obavy, že se stromky nechytnou. Co rádcové myslíte, přežijou stromky? Zaléváme ja každý den. Je nějaká péče, která by jim pomohla?
Otázka zní, jestli jste objednali prostokořené nebo kontejnerové. Moc nadějí jim nedávám.
doplněno 21.04.13 22:46:Čistě teoreticky zabránit nadměrnému výparu jde zastíněním, omezením větru, ale u tolika poměrně velkých smrčků je to opravdu jenom teorie. Prakticky omezení výparu lze dosáhnout redukcí nadzemní části stromu, tj. ořezání spodních větví, třeba do 1 m. To je možnost, která by možná pomohla, ale která se Vám asi nebude líbit. Samozřejmě zalévat a zalévat. Jinak jste dotyčného s těmito stromky měli vyhodit rovnou.
Děkuji za odpověď. Měl byste nějakou radu, co lze činit proto, aby se zvýšily šance pro uchycení?
Při objednávání jsme ani nic nespecifikovali - řekli jsme, že chceme stříbrné smrky a chlap je přivezl jen tak na káře ...
Docela zásadní informace je ta, jak jsou smrky velké, ale i tak nevidím důvod proč by se neměly uchytit. Pokud chcete znásobit jejich šanci jejich uchycení, tak je dostatečně zalévejte, během sezony zabraňte zarůstání plevelem.Doufám, že pokud jsou to věší kusy, tak jste je zakůlovali a udělali závlahovou misku.
doplněno 22.04.13 07:45:Jo, už jsem si všimla jak jsou velké
Dobrý den,
udělalai jsme díry a do nich ty stromky dali. Nic víc .
Mohla byste mi prosím napsat, co to je to zakůlování a závlahová miska? ... jsme chataři začátečníci ..
I začátečník pochopí, že zakůlovat je zarazit do země kůl a smrček přichytit aby s ním necloumal vítr což škodí dosud neuchyceným kořenům.
A závlahová miska je v zemině kolem smrčku udělat lavor, aby voda neodtékala pryč.
A jen tak mimochodem. Přesazoval jsem pár smrčků z přírody, snažil se s balem a ani jeden se nechytl. Nejlíp by asi dopadly malé semenáčky přímo ze školkky.
doplněno 22.04.13 10:48:A s firmou jste se měli dohodnout at o smrky aspoň rok převezmou péči. Pokud "odejdou" tak jim nic nedokážete.
Aha. Tak zkontrolujte, zda jsou stromy pořádně přihrnuté a přitlačená půda okolo ke kořenům (nohou pořádně ušlápnout). Pak k nim zatlučte kůl a uvažte. K jehličnanům se kůl dává ne klasicky svisle, ale šikmo pod úhlem 45°. Viz umělecký obrázek. Pak udělejte závlahovou misku z navršené hlíny. To proto, aby když strom zalejte voda neodtekla pryč. Pak zalévejte. Napřed hodně, aby hlína kolem kořenů pořádně sedla, pak třeba obden aspoň velký kýbl. Do první zálivky můžete přidat nějaké hnojivo, třeba Kristalon start nebo hnojivo pro jehličnany.
Ještě když žil děda zasadil do zahrady 6 stříbrných smrků a byli to ubožáčci bez balu co zbyly když se sázelo v lesním družstvu, vyrostlo 5 krásných stromečků a 1 koště to koště roste vesele dál a těch 5 když měly kolem metru nějaký ...(to bych byla sprostá) vyřezal. Děda jim určitě nevěnoval velkou péči.
Dobrý den "Alusska." Rad co udělat už tady máte dost, jen něco malé přidám, z vlastních zkušeností při přesazování smrků. Přesazovali jsme skoro dva metry vysoké, košaté smrky, 8 kusů. Nebyl čas. Na zem kolem smrku, jsme dali piliny, později posekanou trávu, tím se zabránilo vyschnutí země. Když to šlo, tak smrky dostávaly sprchu hadicí. Jen můj názor. Viky
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.